"Brutalne" naciski Tuska, starcie premierów Włoch i...

  "Brutalne" naciski Tuska, starcie premierów Włoch i Holandii... Kulisy negocjacji ws. Grecji [VIDEO]

  Wojciech Rogacin (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Alexis Tsipras,premier Grecji
  1/2
  przejdź do galerii

  Alexis Tsipras,premier Grecji ©Francois Walschaerts

  Tak gazeta "The Times" opisuje kulisy rozmów pomiędzy przywódcami eurogrupy a premierem Grecji Alexisem Tsiprasem. Ten ostatni po 17 godzinach debaty, zakończonych w poniedziałek rano, przystał na wszystkie żądania eurogrupy, nawet cięższe od tych, które wcześniej Grecy odrzucili w referendum 5 lipca.

  Ultimatum Tuska. Szef Rady Europejskiej uratował negocjacje?

  Źródło: Agencja TVN/CNN Newsource/x-news


  - Najbardziej brutalne negocjacje, jakie w życiu widziałem - powiedział jeden z unijnych dyplomatów, cytowany przez "The Times". - Był tam element upokarzania, zwłaszcza ze strony Niemiec. Euro nigdy nie będzie już takie samo - miał stwierdzić.

  Według brytyjskiego dziennika na premiera Grecji olbrzymi nacisk wywierała kanclerz Angela Merkel i Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.

  DRAKOŃSKIE OSZCZĘDNOŚCI, PRYWATYZACJA I SPECFUNDUSZ | SZCZEGÓŁY PLANU DLA GRECJI | ZOBACZ, NA CO ZGODZIŁ SIĘ TSIPRAS


  - Większość nacisków miała miejsce w gabinecie Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej, gdzie on wraz z prezydentem Francji i kanclerz Niemiec wykańczali Greków - pisze "The Times". - W pewnym momencie, po trzygodzinnej sesji, Tusk - który przyznał się, że za młodu był piłkarskim chuliganem - przechylił się przez stół do Tsiprasa i powiedział mu: "Nie ma mowy, żebyś opuścił ten pokój, dopóki nie osiągniemy porozumienia". Francuski urzędnik tak to komentował: "To było ekstremalnie ostre, nawet brutalne."

  Według gazety Tsiprasowi pozwolono tylko na jedno wyjście z pokoju, by mógł wykonać długi telefon do Aten, "wyraźnie trudny" dla niego. Potem premier Grecji akceptował żądania eurogrupy jedno po drugim. Raz Tsipras miał zapytać gdzie jest Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej uważany a jednego z jego sprzymierzeńców. Usłyszał tylko odpowiedź, że nie wiadomo, Juncker chyba gdzieś śpi.

  "The Times" pisze, że francuski prezydent Francois Hollande przyjął miękką postawę wobec premiera Grecji, jednak przez większość nocy - 10 godzin - przywódcy unijni oglądali, jak Angela Merkel "uderza w Tsiprasa swoimi dyktatami", a ten ostatecznie kapituluje wobec każdego z jej żądań.

  Unijny dyplomata opisał "Timesowi" te negocjacje jako najbardziej brutalne, jakie w życiu widział. Dochodziło nawet do spięć pomiędzy liderami Unii. Nie wiadomo, czy nie doszłoby nawet do bójki pomiędzy premierami Włoch i Holandii, gdyby nie premier Belgii. Jak pisze "The Times", Matteo Renzi, mający przydomek "matador" za swój krzykliwy i konfrontacyjny styl, wykorzystał jedną z przerw, by najść w korytarzu premiera Holandii Marka Rutte.

  FARAGE DO TSIPRASA: NADSZEDŁ WASZ CZAS. WYJDŹCIE ZE STREFY EURO I ODZYSKAJCIE WASZĄ DEMOKRACJĘ


  - Renzi był zły na Ruttego za to, że ten podczas plenarnej sesji liderów Unii wezwał grecki rząd do zwolnienia wszystkich pracowników sektora publicznego przyjętych do pracy za czasów rządów Syrizy. Oznaczałoby to m.in. zwolnienie 600 sprzątaczek państwowych zwolnionych wcześniej w ramach polityki oszczędności i przywróconych do pracy przez Syrizę. To ich czerwone rękawice stały się symbolem obecnej rewolty mas przeciw eurostrefie - opisuje "The Times".

  - Jeden ze świadków opowiadał dalej o zajściu pomiędzy premierami: Renzi powiedział Ruttemu, że mu przyłoży. Nie doszło do fizycznej przemocy, a sprawa skończyła się tym, że pomiędzy obu panów wszedł premier Belgii Charles Michel - pisze "The Times". Renzi powiedział później: "To była noc wielkich wysiłków i chwil napięć."

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Program się nie zmienia

  Kalipso (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Byłam świadkiem rozwoju Grecji w czasach,kiedy to żydokołchoz dawał im kasę na budowanie dróg i mamił swoim edenem. Widziałam jak małymi kroczkami odbierano im wolność zajmując przestrzeń swoimi...rozwiń całość

  Byłam świadkiem rozwoju Grecji w czasach,kiedy to żydokołchoz dawał im kasę na budowanie dróg i mamił swoim edenem. Widziałam jak małymi kroczkami odbierano im wolność zajmując przestrzeń swoimi artykułami,produktami,firmami,bankami, hotelami itd. itd. Widziałam jak rozrastało się zepsucie moralne pod przykrywką tolerancji. Pamiętam,że w parlamencie mieli nawet swojego/swoją Grodzko-bieńkowskiego. Grecy próbowali walczyć z powodzią "obcego wszędzie" Ciężko jednak ogarniać zwykłemu człowiekowi,to co dzieje się wokół. Myślisz,że kupujesz grecki ser,bo nazwa jego jest taka sama od niepamiętnych lat. A to tylko nazwa-produkt już dawno jest własnością np. Niemców.Pamiętam jak pomarańcza,cytryny,winogrona nikt nie zrywał,gdyż cena była żenująco niska. Rolnictwo szlag trafił a co za tym idzie kolejne gałęzie przemysłu. Mogłabym tak punktować bardzo długo. Grecja ginie bo taki jest cholerny plan. Tsipras jest masonem i jak to czytałam na żydostronie ( nie pamiętam nazwy) Jego Rodzina jest bardzo szanowana i wszyscy ze spokojem czekają aż się młodzik opanuje. No to się chyba opamiętał już. Program niszczenia trwa i nic nie zakłóca jego realizacji. Nic i nikt. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wszystko już było

  adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zamknięte posiedzenie unijnych gremiów coraz bardziej przypominają słynne obradu Biura Politycznnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w czasach stalinowskich.
  Naciski, szantaże,...rozwiń całość

  Zamknięte posiedzenie unijnych gremiów coraz bardziej przypominają słynne obradu Biura Politycznnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w czasach stalinowskich.
  Naciski, szantaże, grożenie pistoletem pod stołem i nigdy nie wiadomy czy wszyscy wyjdą stamtąd żywi.
  A Angeli Merkel ciąglę rosną wąsy. "Wąsik, ach ten wąsik".zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ryza japa

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  samodzielnie moze najwyzej isc do klopa i tam POdjac decyzje co robi...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z cyklu, interesujące skróty z bieżących publikacyj z sieci:

  Farmer John (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  (...) Konrad Szymański o porozumieniu ws. Grecji: „Europejska frazeologia z coraz większym trudem przykrywa realną grę interesów. "Donalda Tuska nikt o nic nie pytał..." ... Konferencja prasowa, na...rozwiń całość

  (...) Konrad Szymański o porozumieniu ws. Grecji: „Europejska frazeologia z coraz większym trudem przykrywa realną grę interesów. "Donalda Tuska nikt o nic nie pytał..." ... Konferencja prasowa, na której ogłoszono wyniki negocjacji, dobrze oddawała to, kto w tej sprawie odegrał rolę podmiotową, a kto był jedynie organizatorem spotkania ... Pytania po konferencji, która objaśniła światu wyniki porozumienia, były kierowane do szefa KE Jean-Claude’a Junckera czy szefa eurogrupy Jeroena Dijssebloema ... Donalda Tuska nikt o nic nie pytał. On odegrał rolę jedynie organizatora. Zapewne był zainteresowany tym, by nie doszło do krachu rozmów, jednak ta sprawa toczyła się między Niemcami, a Grecją. Silnie zaangażowani byli również Francuzi. Instytucje unijne nie odegrały specjalnie silnej roli.... Europejski idealizm i retoryka z nim związana już od dawna są elementami dekoracyjnymi procesu europejskiego. Angela Merkel i kraje Północy, Holandia, czy Finlandia, nie zawahały się uderzyć w wiarygodność procesu europejskiego w obronie swoich interesów, w obronie interesów państw wierzycieli ... Musimy bardzo silnie przemyśleć, co się dzieje wokół nas, jak zmienia się sytuacja w Europie. A zmienia się bardzo. Sytuacja Grecji pozornie dotyczy tylko krajów Południa. Jednak ta lekcja musi być na poważnie analizowana przez Polskę. To pokazuje bowiem nowe stosunki w Europie, szczególnie w strefie euro. One są zdecydowanie bardziej siłowe. Jeśli ktoś pozwoli sobie w tych warunkach na błąd, to będzie słono za niego płacił. Dziś za błędy płaci Grecja (...) Całość ww. publikacji w sieci!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dorabianie Polakom legendy

  spokojny

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  „Tusk - który przyznał się, że za młodu był piłkarskim chuliganem”.
  To tak jak z Sikorskim na Ukrainie, który też rzekomo obluzgał kogo trzeba i uzyskał porozumienie. Trochę w sumie tylko...rozwiń całość

  „Tusk - który przyznał się, że za młodu był piłkarskim chuliganem”.
  To tak jak z Sikorskim na Ukrainie, który też rzekomo obluzgał kogo trzeba i uzyskał porozumienie. Trochę w sumie tylko dorabianie Polakom legendy „prostych a skutecznych twardzieli z podwórka na porcelanowych salonach dyplomatycznych” w stylu kariery Nikodema Dyzmy.

  W rzeczywistości jest tak: Królowa Unii Angela I zdefinowała role – „złego” policjanta walącego pięścią w stół, dla Tuska i „dobrego” policjanta, obiecującego Grekom kasę, dla prezydenta Francji. I wymusili na Cyprysie co chcieli ale to i tak greckich problemów nie rozwiąże dopóki sami Grecy nie zmądrzeją i nie nauczą się porządnie gospodarować.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy takie „dopompowywanie” w kraju nadwyrężonego image Mr Tuska wzmocni na trochę pozycję PO?

  BiBa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Więc stan posiadania 18% na jakieś 20%? Nie, nigdy, a raczej PO jeszcze bardziej zdegraduje! To zachowanie Mr Tuska, a tutaj wobec Mr Alexis Tsipras naganne, przypomina na żywo tylko o tym niezbyt...rozwiń całość

  Więc stan posiadania 18% na jakieś 20%? Nie, nigdy, a raczej PO jeszcze bardziej zdegraduje! To zachowanie Mr Tuska, a tutaj wobec Mr Alexis Tsipras naganne, przypomina na żywo tylko o tym niezbyt chwalebnym i już wszem znanym. A które dotychczas wyczyniał wobec polskich ministrów i swoich partyjnych kolegów! I dwa, jednocześnie okazuje się, że Mr Tusk, po tych paru miesiącach pobytu w Brukseli, nie stał się nikim innym. Więc od tego, jakim dotychczas był. A zatem, jest też ciągle tym, który, dla materialistycznej chęci pozyskania 300 tys euro rocznie, porzucił w kraju służbę na rzecz państwa i daną Mu dwukrotnie przez zmanipulowanych wyborców. Nawiasem mówiąc, gdyby taki akt materialistycznej banicji poczynił np. prezes Kaczyński - co w istocie jest w ogóle nie do pomyślenia, i nie tylko z uwagi na Jego osobisty savoir-vivre, ale również z racji takiego rzeczywistego państwowca, patrioty, czy posiadanego stanu odpowiedzialności za kraj - trąbiliby po dzisiaj dookoła iż dla mamony zdradził kraj i kolegów z partii. Natomiast sama partia PiS byłaby dzisiaj partią niszową i przegraną w wyborach jesiennych. Ktoś inaczej rozumuje? Acha, tutaj również należy i gorąco przeprosić Greków za to zachowanie Mr Tuska. A którzy to dziesiątkom tysięcy Polaków udzielili praw azylowych i uchodźców w okresie polskiego reżimu PRL. I którzy Polacy mieszkają w Grecji po dzisiaj, bo tam jest ich centrum życiowego interesu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hej! Heje Tu Ziemia!

  św.NH (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Hej! Ty sam chlej Domesta!
  Podziwiam umysł, że potrafi zgoła
  Tam, gdzie się ciało skręca z obrzydzenia,
  Nad ochłapami pochyliwszy czoła
  Szukać zasady porządku istnienia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ryży jełop ma okazję żeby się wykazać. Znalazł sobie chłopca do bicia - Grecję.

  Nawet średnio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

  rozgarnięty mieszkaniec Eurokołchozu wie, że pieniądze na "pomoc" Grecji trafiają do
  Banków i na spłatę MFW.
  Grecy nie zobaczą z tego oni centa.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo