Sklepiki szkolne: od 1 września tylko zdrowa żywność [LISTA PRODUKTÓW]

Katarzyna Domagała-Szymonek
4.11.2014 rzeszow sklepik szkolny w sp 25 zdrowa zywnosc w skepiku fot krzysztof łokaj / nowiny
4.11.2014 rzeszow sklepik szkolny w sp 25 zdrowa zywnosc w skepiku fot krzysztof łokaj / nowiny brak
Sklepiki szkolne tylko ze zdrową żywnością. Do picia napój orkiszowy. Na drugie śniadanie bułeczka razowa z chudą wędliną. Tak od września będzie wyglądała oferta sklepików szkolnych. Resort zdrowia przygotował listę produktów dostępnych w sklepikach szkolnych.

SKLEPIKI SZKOLNE TYLKO ZE ZDROWĄ ŻYWNOŚCIĄ

Czeka nas prawdziwa rewolucja żywieniowa w szkolnych sklepikach i bufetach! We wrześniu wejdą w życie przepisy określające, jakie produkty będzie można sprzedawać i serwować dzieciom w szkołach. Znikną chipsy, napoje gazowane i duże ilości smażonych produktów. Wszystko, co wpływa na nadwagę i otyłość. Ich miejsce ma zająć zdrowa żywność.

Ministerstwo Zdrowia, które przygotowało projekt, do sprawy podeszło bardzo poważnie. Stworzyło restrykcyjną i wąską listę produktów dopuszczonych do spożycia.

Wiesława Siwiec, która od 9 lat prowadzi sklepik szkolny w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach, nie kryje, że obawia się zmian, w ciemnych barwach widzi przyszłość swojego interesu. - Zdaję sobie sprawę, że trzeba walczyć z plagą otyłości, ale nasza przyszłość zależy od dzieci, a te nie chcą ani sałaty, ani ogórka, ani pomidora. Chipsy z suszonych owoców czy zdrowe batoniki nie miały wzięcia - komentuje pani Wiesława.

Trzeba podkreślić, że sklepik, jaki prowadzi, nie jest typowy. W Tychach ograniczenia w sprzedaży niezdrowych produktów w szkołach obowiązują od kilku lat (wprowadził je magistrat). Mimo to uczniowie i tak w szkole jedzą słodkie bułki i popijają je coca-colą.

- Bo takie jedzenie kupują im rodzice, dlatego naukę zdrowego żywienia należy zacząć od domu, nie od zmiany oferty sklepików szkolnych - uważa pani Wiesława. Sklepikarze podnoszą też inny problem. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, ceny produktów będą musiały pójść w górę. Przecież razowy chleb kosztuje dużo więcej niż pszenne pieczywo.

- Już widzę, jak dzieci piją napój ryżowy lub orkiszowy - ironizuje Katarzyna Pawłowska, mama 7-letniej Julii i 4-letniego Ksawerego. - W naszym domu króluje zdrowa żywność, ale jadamy tak od zawsze, dla moich dzieci razowy chlebek z pomidorem czy owsianka z mlekiem migdałowym to norma - dodaje. Uważa, że dla uczniów, którzy karmieni są w domach smażonymi kotletami, frytkami, chipsami, co przepijają coca-colą, wrześniowa oferta jest zbyt restrykcyjna. - Od samego początku byłam za wprowadzeniem tych zmian, jednak poszły w złym kierunku. Są zbyt rygorystyczne. Nie pozostawiają uczniom wyboru, a to nie jest sposób, by zachęcić je do zmian na lepsze - komentuje.
Propozycje ministerstwa pozytywnie oceniają dietetycy. - Regulacje dotyczące ilości cukru eliminują z diety przesłodzone jogurty i serki - podkreśla Katarzyna Purak, dietetyk i doradca żywieniowy z firmy Galatea. - Wybór napojów zastępujących mleko, to ukłon w stronę dzieci z alergią pokarmową. To wszystko zmiany na plus. Jednak apelowałabym do rodziców, by sami większą uwagę zwracali na produkty, które kupują dzieciom na drugie śniadania. Na nic ograniczenia, jeśli sami wpakują dziecku do tornistra batonik - podsumowuje.

Resort zdrowia nie odnosi się do obaw sklepikarzy, jedynie przypomina, że do 20 lipca projekt jest w konsultacjach. Odsyła do uzasadnienia, w którym czytamy: że głównym celem rozporządzenia jest ograniczenie dostępu do środków spożywczych, które zawierają znaczne ilości składników niezalecanych do rozwoju dzieci.

Lista produktów dostępnych w sklepikach, którą przygotował resort zdrowia:

Kanapki z jasnego pieczywa bez warzyw czy dobrej jakości szynki, posmarowane dżemem lub masłem orzechowym, bułki słodkie czy rogaliki z czekoladą od września zastąpią:
kanapki na bazie pieczywa razowego lub pełnoziarnistego: żytniego, pszennego, mieszanego lub pieczywa bezglutenowego z dodatkiem przetworów mięsnych zawierających nie więcej niż 10 g tłuszczu w 100 g produktu gotowego do spożycia, przetworów z ryb, jaj, serów (z wyłączeniem serka topionego), wyrobów z roślin strączkowych, orzechów, oleju, masła, margaryny z miękką kubkową niearomatyzowaną lub ich mieszankami, ziołami lub przyprawami świeżymi lub suszonymi bez sodu i soli.
Będą mogły znaleźć się na nich warzywa i owoce (świeże lub przetworzone, bez dodatku cukrów i substancji słodzących oraz z niską zawartością sodu i soli). Kanapek nie polejemy sosami czy majonezem. Dozwolony będzie jedynie ketchup, ale... tylko taki, w przypadku którego zużyto nie mniej niż 120 g pomidorów do przygotowania 100 g produktu gotowego do spożycia.

Napoje gazowane czy słodzone mleka zostaną zastąpione:
mlekiem bez dodatku cukrów i substancji słodzących. Napojami zastępującymi mleko czyli: napojem sojowym, ryżowym, owsianym, kukurydzianym, gryczanym, orzechowym lub migdałowym. Wszystkie bez dodatku cukrów i substancji słodzących oraz o niskiej lub obniżonej zawartości sodu i soli. Do picia serwowane będą mogły być również produkty mleczne: jogurty, kefiry, maślanki, mleko zsiadłe, mleko acidofilne, które zawierają nie więcej niż 10 g cukru w 100 ml produktu gotowego do spożycia i nie mają dodatków substancji słodzących.

Na liście znalazły się również soki owocowe, warzywne lub mieszane dostępne w opakowaniach nieprzekraczających 330 ml, bez dodatku cukrów i substancji słodzących oraz o niskiej lub obniżonej zawartości sodu i soli. Koktajle owocowe, warzywne lub mieszane na bazie mleka lub napojów je zastępujących. Naturalna woda mineralna, źródlana i stołowa oraz herbata, napary owocowe, kawa zbożowa z mlekiem lub napojami je zastępującymi - wszystkie bez dodatku cukrów i substancji słodzących. Można dosładzać je miodem.

Chipsy, batony, czekolady, słone paluszki, lizaki , wszystkie niezdrowe przekąski od września zostaną zastąpione:
Serwatką, serkami homogenizowanymi lub produktami zastępującymi produkty mleczne na bazie soi, ryżu, owsa, orzechów i migdałów, które zawierają nie więcej niż 10 g cukrów i tłuszczów w 100 g/ml produktu gotowego do spożycia , oczywiście bez dodatków słodzących. Sałatki i surówki na bazie owoców i warzyw oraz z dodatkiem produktów, które wykorzystuje się do przygotowywania kanapek.

Zbożowe produkty śniadaniowe oraz inne produkty zbożowe bez dodatku cukrów i substancji słodzących oraz o niskiej lub obniżonej zawartości sodu i soli. W czasie przerw dzieci i młodzież będą mogły sięgać też po surowe lub przetworzone warzywa, bez dodatku cukrów i substancji słodzących , które mają niską lub obniżoną zawartość sodu i soli. Nie dotyczy to oczywiście kapusty kiszonej czy ogórków kiszonych, które poddawane są naturalnej fermentacji. Dostępne będą też owoce surowe lub przetworzone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sklepiki szkolne: od 1 września tylko zdrowa żywność [LISTA PRODUKTÓW] - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl