Wiekowe rodzeństwo z Bełchatowa. Jest ich sześcioro, a razem...

  Wiekowe rodzeństwo z Bełchatowa. Jest ich sześcioro, a razem mają blisko 600 lat

  Maciej Wiśniewski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wiekowa rodzeństwo przynajmniej raz w roku spotyka się przy wspólnym stole. Na zdjęciu brakuje 98-letniej Marii, której stan zdrowia nie pozwala już
  1/2
  przejdź do galerii

  Wiekowa rodzeństwo przynajmniej raz w roku spotyka się przy wspólnym stole. Na zdjęciu brakuje 98-letniej Marii, której stan zdrowia nie pozwala już na wychodzenie z własnego domu
  ©archiwum prywatne

  100, 98, 95, 92, 91 i 85. To nie numery totolotka, tylko wiek rodzeństwa z Postękalic koło Bełchatowa.
  Szampan, tort, kwiaty i gratulacje od władz gminy. Kilka tygodni temu Stanisława Mroczkowska skończyła sto lat. Jej córka i wnuczka, które z nią mieszkają, nie kryją łez, ciesząc się, że babcia wciąż jest z nimi.

  - Kiedy w maju trafiła do szpitala z zapaleniem płuc, wszyscy mówili, że już nie wyjdzie, a gdy przyplątała się jeszcze niewydolność krążenia, to sama straciłam nadzieję - mówi Anna Pal, córka jubilatki. - Ona nas wszystkich przechytrzyła i wyszła z tego- dodaje z uśmiechem.

  To był pierwszy raz w stuletnim życiu Stanisławy Mroczkowskiej, kiedy trafiła do szpitala. Do tej pory cieszyła się dobrym zdrowiem. Podobnie jak jej wiekowe rodzeństwo. Jest ich sześcioro - cztery siostry i dwóch braci. Dzieli ich 15 lat. Z najmłodszego w rodzinie Stanisława Haładaja żartują, że to prawdziwy młodzieniaszek. Ma dopiero 85 lat. Razem rodzeństwo Haładajów (nazwisko rodowe) ma w sumie 561 lat. To tak, jakby sięgnąć do czasów, gdy królem Polski był Kazimierz Jagiellończyk!

  - Fajnie jest mieć taką wielopokoleniową rodzinę - mówi Ilona Pal, wnuczka seniorki rodu. - Każdy żyje swoim życiem, ale jak wszyscy się zjadą, ciocie, wujkowie z rodzinami, to dom jest pełen. Często wspominają dawne czasy - dodaje.

  Mimo tak wielu lat i historycznej zawieruchy, całe rodzeństwo mieszka nieomal po sąsiedzku. Na ojcowiźnie została pani Stanisława, seniorka rodu, choć po rodzinnym domu nie został ślad. Spalili go Niemcy podczas okupacji.

  Czworo z sześciorga rodzeństwa mieszka w Postękalicach, niewielkiej wiosce parę kilometrów od centrum Bełchatowa. Do sąsiednich miast - Bełchatowa i Piotrkowa - wyprowadziły się dwie siostry - Maria i Zofia. Obie łączy też wspólna wojenna tułaczka. W trakcie okupacji zostały wywiezione na roboty do Niemiec.

  Dziś pani Maria, w wieku 98 lat, już nie rusza się z domu. Rodzinna tragedia i śmierć syna załamała też młodszą o trzy lata panią Zofię, ale na rodzinne spotkania jeszcze przyjeżdża. Łatwego życie nie miała też seniorka rodu, owdowiała już w wieku 32 lat, została sama z trójką dzieci, bez dachu nad głową. Pomogła rodzina. Za mąż już nie wyszła.

  - Żartowała, że mężczyzna dla niej ma być nie bogaty, nie urodziwy, tylko żeby tańcować umiał - śmieje się sąsiadka Janina Mikunda. - Zawsze była osobą pogodną, wesołą i ze znakomitą pamięcią. Wszystko pamięta i lubi opowiadać - dodaje.

  - Mama powtarzała, że męża może i by sobie wzięła, ale ojca dla dzieci nie. I dlatego była tyle lat sama. Ale miała nas - podkreśla ze wzruszeniem Anna Pal.

  Choć jak w każdej rodzinie bywały i niesnaski, to jednak wszyscy trzymają się razem. Rok temu hucznie świętowali swoje wspólne 555-lecie. Kieliszeczka nie odmówiła nawet 99-letnia wówczas pani Stanisława. - Myślę, że fakt, iż rodzina trzyma się razem, a dzieci opiekują się rodzicami, to jedna z recept na długowieczność - mówi Anna Pal.

  Razem leciwe rodzeństwo doczekało się 14 dzieci, 31 wnucząt, 38 prawnucząt i 2 praprawnucząt.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ZUS...

  .,. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  ...siedzi i płacze.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  200 lat!

  elwis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO ! BRAWO!200 LAT ŻYCZĘ!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gratulacje dla rodzeństwa

  Wacuś z III RP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  I podobno w PRL-u była taka wielka bieda i nędza. I proszę - przeżyli i doczekali raju III i IV RP.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biedny Waciusiu, chwalisz też rządy okupacjne

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Bo ci ludzie również przeżyli okupację. I podobno wtedy była wielka bieda i nędza...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdrowia, szczęścia i pomyślności !

  Halina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  Moc zdrowia na dużo jeszcze wspólnych lat ze sobą razem (y)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  !!!

  mpolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15

  200 lat!
  Wszystkiego najlepszego

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo