Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. prof. Góralski: Papież gdyby chciał, sam mógłby wydać wyrok na Wesołowskiego

Agnieszka Świderska
- Papież sam mógłby również wydać wyrok na byłego arcybiskupa Wesołowskiego - mówi w rozmowie z "Głosem" ks. prof. Wojciech Góralski, wykładowca prawa kanonicznego na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Proces byłego arcybiskupa i nuncjusza apostolskiego Józefa Wesołowskiego stał się głośny jeszcze przed jego rozpoczęciem. Na czym polega jego wyjątkowość?

Ks. prof. Wojciech Góralski: Już sam fakt, że do Trybunału Państwa Watykańskiego bardzo rzadko trafiają w ogóle jakieś sprawy. Ostatnim głośnym procesem była sprawa Paolo Gabriele, byłego papieskiego kamerdynera, oskarżonego i skazanego za kradzież watykańskich dokumentów. Sprawa byłego arcybiskupa będzie pierwszą sprawą funkcjonariusza Watykanu oskarżonego o pedofilię. Nie doszłoby do tego procesu bez nowelizacji kodeksu karnego Państwa Watykańskiego z 2013 roku, która po pierwsze sprecyzowała, co należy traktować jako przestępstwo seksualne, wprowadziła wiek 18 lat, poniżej którego odpowiada się karnie za czynności seksualne oraz zaostrzyła kary za pedofilię i pornografię dziecięcą. Sam proces byłego arcybiskupa będzie podobny do procesów karnych, które znamy z polskich sądów.

CZYTAJ TEŻ: Proces Wesołowskiego: Trybunał w Watykanie wyda pierwszy wyrok w sprawie pedofilii

Kto może odpowiadać karnie przed Trybunałem w Watykanie? Czy każdy duchowny?

Ks. prof. Wojciech Góralski: Istnieje kategoria osób, które podlegają bezpośrednio papieżowi i jego jurysdykcji. To kardynałowie, biskupi, legaci oraz inne osoby, jeżeli Papież tak zadecyduje. To także głowy państwa. Papież może sam ich osądzić. Sam mógłby również wydać wyrok na byłego arcybiskupa Wesołowskiego. Swoje uprawnienia w tej materii przekazał jednak świeckiemu Trybunałowi. Przed Trybunałem w Watykanie nie można jednak postawić nikogo, kto nie posiada obywatelstwa Państwa Watykańskiego. A kategoria osób, które posiadają obywatelstwo watykańskie, zawężona jest do kardynałów rezydentów, legatów, duchownych i osób świeckich, którzy pracują w Watykanie oraz członków Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.

Przewodniczącym składu jest Giuseppe Dalla Torre, prezes Trybunału. Kim jest człowiek, który wyda wyrok na Wesołowskiego?

Ks. prof. Wojciech Góralski: Mam tę przyjemność znać go osobiście. To uznany powszechnie autorytet w świecie prawników i kanonistów, prawnik o światowej renomie, doświadczony sędzia, wybitny znawca prawa kanonicznego. Niekwestionowanym autorytetem jest również Gian Piero Milano, który będzie oskarżycielem w tej sprawie. To prawnicza elita.

W sprawie byłego arcybiskupa zapadł już wyrok sądu kościelnego wydany przez Kongregację Nauki Wiary. Czy prawo kanoniczne jest niewystarczające w takich przypadkach, skoro musi dojść do procesu karnego?

Ks. prof. Wojciech Góralski: Po II Soborze Watykańskim, kiedy rozpoczęła się trwająca 20 lat nowelizacja Kodeksu prawa kanonicznego, pojawiły się pomysły, by całkowicie znieść jego część obejmującą prawo karne. Przeciwny temu był papież Jan Paweł II, który uważał, że oprócz dobra w Kościele należy również dopuścić istnienie zła. Ostrze sankcji przewidzianych w Księdze VI, które obejmuje prawo karne, zostało jednak znacznie złagodzone. Najwyższą karą przewidzianą za najcięższe przestępstwa jest wydalenie ze stanu duchownego. I taką karę orzeczono wobec byłego arcybiskupa. Sąd kościelny w żadnej mierze nie zastępuje jednak sądu powszechnego. Dlatego też duchowny oskarżony o pedofilię, najczęściej odpowiada przed dwoma sądami.

Jeżeli w sprawie Wesołowskiego zapadnie wyrok skazujący, to gdzie będzie odbywał karę?

Ks. prof. Wojciech Góralski: Na terenie Watykanu znajduje się tylko areszt. W przypadku skazania byłego nuncjusza zostanie on osadzony w więzieniu w Rzymie. Watykan niejako wynajmie miejsce w zakładzie karnym dla skazanego.

Sporo jest głosów, że proces byłego arcybiskupa to przełom w sądownictwie Watykanu.
Ks. prof. Wojciech Góralski: To z pewnością proces bez precedensu, ale nie nazwałbym go ani przełomowym, ani nawet żadnym novum.

Rozmawiała Agnieszka Świderska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski