Jerzy B., wiceprezes JSW, odpowiada przed

  Jerzy B., wiceprezes JSW, odpowiada przed sądem za korupcję

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z kim mamy rozmawiać o przyszłości firmy, jak nawet wiceprezes JSW ma zarzuty korupcyjne - pytali związkowcy pełnomocnika rządu.
  Jerzy B. jest w zarządzie JSW od maja

  Jerzy B. jest w zarządzie JSW od maja ©arc. JSW

  Wiceprezes JSW, Jerzy B., odpowiada przed jastrzębskim sądem za przyjmowanie łapówek! Proces rozpoczął się kilka dni temu.

  Jerzemu B. zarzucono przyjęcie czterech łapówek w okresie od kwietnia do lipca 2008 roku. Już wtedy był związany z Jastrzębską Spółką Węglową - pełniąc stanowisko naczelnego inżyniera w kopalni Jas-Mos. - Pełniąc tę funkcję dopuścił się nieuczciwej konkurencji, poprzez preferowanie jednej firmy, przyjmując od jej przedstawiciela cztery łapówki. Każda w wysokości 2 tysięcy złotych - wyjaśnia prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, gdzie prowadzono śledztwo w tej sprawie. Do wręczenia łapówek przyznał się osobiście współwłaściciel firmy E., Andrzej B. - Firma dostarczała na kopalnie artykuły chemiczne, kleje górnicze i wykonywała roboty na dole - dodają śledczy.

  Sprawa Jerzego B. to kontynuacja głośnej afery korupcyjnej w górnictwie, gdzie oskarżono 25 osób, wiele związanych z JSW (byli pracownicy, dyrektorzy). Śledztwo toczy się od roku przed Sądem Okręgowym w Katowicach.

  Jerzemu B. grozi do 8 lat więzienia. - Zarówno przed prokuratorem, jak i przed sądem oskarżony nie przyznał się do winy - wyjaśnia prokurator Ozimek. Jerzy B. to obecnie wiceprezes JSW. Czy Edward Szlęk, prezes górniczego giganta, ma po tej sprawie do niego zaufanie? - Przystępując do konkursu w maju, dwa lata temu, złożył oświadczenie o niekaralności za przestępstwa umyślne oraz że nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne. Pracodawca nie jest w tym przypadku stroną w postępowaniu, tak więc nie jesteśmy informowani o zmianach, które zachodzą w takich kwestiach - czytamy w komunikacie rzecznika firmy, Katarzyny Jabłońskiej-Bajer.

  Związkowcy podczas niedawnej narady przypomnieli sytuację pełnomocnikowi rządu ds. restrukturyzacji górnictwa, Wojciechowi Kowalczykowi. - Padło stwierdzenie, że dyrektorzy mają zarzuty w jednej aferze, teraz wiceprezes, to z kim mamy teraz gadać o przyszłości firmy? Nastąpiła konsternacja, ale odpowiedzi żadnej - zdradza nam jeden z uczestników spotkania.

  9 lipca zbiera się rada nadzorcza JSW. Czy podejmie decyzję o odwołaniu B.? Prezes JSW sprawy nie komentuje, a Jerzy B. jest od poniedziałku na urlopie.


  *Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo