Wyścigi konne: Va Bank jak prawdziwy bank w Derby

  Wyścigi konne: Va Bank jak prawdziwy bank w Derby

  Wiktor Lubicz

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  WA150426BS_106.JPG
  WA150426BS_106.JPG
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Fot. Bartek Syta

  Wreszcie bez tej jarmarcznej otoczki wyścigi na torze w Warszawie nabierają klasy.
  71. Derby na Służewcu wygrał wielki faworyt Va Bank, na którym dawno nie oglądany w Polsce szwedzki dżokej Andres Per Graberg (dwa razy pierwszy w Wielkiej Warszawskiej) wyszedł na front na 400 metrów przed metą i powiększył przewagę do czterech długości, wiwatując daleko przed końcem. Sorento był drugi, Masterpower trzeci.

  Derbistę i wicederbistę przygotował Maciej Janikowski dla Janusza Piotra Zienkiewicza, który kupił oba konie jako roczniaki na wrześniowej aukcji Tattresalls w Irlandii. Suma nagród w Derby wynosiła 175 tysięcy złotych, w tym za pierwsze miejsce 100 tys. zł, za drugie 40 tys. zł.

  Cichym bohaterem niedzielnej rozgrywki był Marek Brzezina. Po życiowej jeździe na niedocenianym koniu obronił drugie miejsce o szyję. Sorento był prowadzony z frontu przy wewnętrznej, za lub obok outsidera Monte Christo. Tadgh O’Shea mocno go nacisnął na ostatnich dwustu metrach, ale jedyny dżokej w pierwszej szóstce z krajową licencją nie dał się znakomitemu Irlandczykowi. Najlepsza z trzech klaczy, Hospitalite, finiszowała na czwarte miejsce w 14-konnym polu.

  Aż ośmiu dżokejów z zagraniczną licencją pojechało w derbowej gonitwie: Mullen i Fresu z Anglii, Graberg ze Szwecji, O’Shea z Irlandii, Lefebvre z Francji, Bietolini z Włoch, Janaczek z Czech i Abik ze Słowacji.

  Umiarkowane tempo było korzystne dla Va Banka po jego perypetiach ze zdrowiem. 7 czerwca rano w dniu Nagrody Iwna okazało się, że najlepszy trzylatek kuleje na lewą nogę. Doznał stłuczenia mięśni uda. Normalną pracę rozpoczął na dwa tygodnie przed biegiem o Błękitną Wstęgę. Jeszcze w ostatnią środę trener twierdził, że nie jest tak do końca pewny, czy wystartuje, ale w sobotę po gonitwach nie miał już wątpliwości, że pośle go do boju.

  Janikowski zaryzykował start i biorąc pod uwagę okoliczności odniósł największy sukces w swojej długiej trenerskiej karierze, rozpoczętej jeszcze w końcu lat 60-tych, kiedy przejął wyścigową stajnię w miasteczku wyścigowo-treningowym na Służewcu na tzw. górce, a startował wówczas jako jeden z trzech młodych trenerów po wyższej uczelni. Brzezina, który przyjechał do Polskę z Czech poprzez Anglię, znalazł miejsce w jego domu i jest szykowany na następcę.

  Va Bank wygrał szósty wyścig z rzędu i sumę 236,5 tys. zł, i może zdobyć potrójną koronę, jeśli wygra za dwa miesiące St. Leger, ale nie będzie mu tak łatwo. Jego ceniony ojciec Archipenko częściej przekazuje szybkość niż wytrzymałość. W wyścigu z progresywnym tempem, kiedy każda następna ćwiartka jest szybsza od poprzedniej, konie z przewagą szybkości mają większe szanse.

  Podobnie jak rok temu, derbowy wyścig na dystansie 2400 m był właśnie progresywny z ćwiartkami: 26.9 pierwsze 400 m, następnie po 500 m: 32.3-31.9-30.4-29.4, na lekko-elastycznej trawie, intensywne zraszanej w tygodniu. Czas 2 min 30,9 s jest aż o 3,1 s słabszy od rekordu ustanowionego niedawno przez Espadona. Rok temu wyścig był o sekundę wolniejszy, również z progresywnymi ćwiartkami.

  W Derby nie startował Tantal, który wgrał Nagrodę Iwna w rekordowym czasie, ale trener Walicki przedwcześnie skreślił go z derbowego zapisu, po tym jak koń poniósł klęskę w Nagrodzie Strzegomia i źle oddychał na treningach. Jako roczniak został wylicytowany dla Konstatina Zgary za 110 tys. euro i była to jedna z najwyższych cen na wrześniowej aukcji Tatersalls. Va Bank na tej samej aukcji uzyskał cenę 4.5 tys. euro, Sorento 7.5 tys. euro, Masterpower Górskiego i Mirpuriego 12 tys. euro. Natomiast za Hospitalite rodzina Gorczyców zapłaciła nędzne 2.5 tys. euro na aukcji we Francji.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo