Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Macewy w Warcie i mogiła ukraińskiego żołnierza. Archeolodzy znów badają Jurę

Bartłomiej Romanek
W Krasicach odkryto mogiłę żołnierza Armii Czerwonej. Zdaniem mieszkańców, to Ukrainiec rozstrzelany przez Niemców
W Krasicach odkryto mogiłę żołnierza Armii Czerwonej. Zdaniem mieszkańców, to Ukrainiec rozstrzelany przez Niemców arc
Archeolodzy wydobyli z dna Warty w Mstowie zabytkowe macewy, a w Krasicach odkryli grób ukraińskiego żołnierza

Łowcy legend od kilku tygodni przeszukują Jurę Krakowsko--Częstochowską. To grupa naukowców biorących udział w projekcie badawczym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Miejsca pamięci i zapomnienia. Badania interdyscyplinarne na północnych terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej", realizowanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.
Współpraca etnografów, archeologów i historyków przyniosła już pierwsze efekty. Z dna Warty we Mstowie wydobyto fragmenty zabytkowych macew, a w lesie w Krasicach odnaleziono mogiłę żołnierza, prawdopodobnie narodowości ukraińskiej, zamordowanego przez Niemców w 1945 roku.

Słuchają opowieści

Praca zespołu badawczego jest kompleksowa. W tym roku obejmuje ona gminy Olsztyn i Mstów, w kolejnych dwóch latach mają być również badane Przyrów, Lelów i Janów. Badania rozpoczynają etnografowie, którzy rozmawiają z mieszkańcami. Celem takich wywiadów jest uzyskanie informacji na temat wciąż niezbadanych miejsc, które wskazują sami mieszkańcy podczas swych opowieści i podawanych z pokolenia na pokolenie legend, a nawet plotek.

- Przyznam, że nie przepadam za określeniem legendy, wolę sformułowanie opowieści - mówi dr Olgierd Ławrynowicz z Uniwersytetu Łódzkiego, który kieruje pracami. - Na podstawie wywiadów prowadzonych przez etnografów, typujemy miejsca, które warto zbadać, a później wybieramy te, które naszym zdaniem mogą przynieść najciekawsze odkrycia.

Praca zespołu badawczego przyniosła już pierwsze efekty. W lesie w Krasicach znaleziono mogiłę żołnierza, który zginął tutaj w 1945 roku. To zdaniem mieszkańców ukraiński żołnierz, zastrzelony przez Niemców. Jeszcze ciekawszym odkryciem wydaje się znalezienie na dnie Warty ponad 100 fragmentów zabytkowych macew. - Prawdopodobnie pochodzą one z XIX wieku. W Mstowie są pozostałości po cmentarzu żydowskim. Jak macewy trafiły do Warty? Są dwie hipotezy, które się nie wykluczają. Pierwsza mówi, że zrobili to Niemcy, aby utwardzić dno, by móc przejeżdżać przez Wartę. To możliwe, bo w Mstowie Niemcy budowali z macew chodniki. Macewy, już po wojnie, do wody mogli również wrzucić dla zabawy wandale - opowiada Olgierd Ławrynowicz.

Trudne poszukiwania

Nie zawsze jednak badania przynoszą efekty. Tak było m.in. z jednym ze wzgórz w okolicach Olsztyna, które miało się cieszyć wyjątkowo złą sławą, ale naukowcy nic tam nie znaleźli. Wciąż trwają również poszukiwania mogiły w lesie w Jaskrowie, w której mają spoczywać mieszkańcy rozstrzelani przez Niemców podczas drugiej wojny światowej.

Prace koordynują historycy, którzy udadzą się w niezwykłą podróż do Sankt Petersburga. Wszystkie badania miejscowości (Olsztyn, Mstów, Lelów, Przyrów, Janów) łączy bowiem fakt, że do XIX w. miały one prawa miejskie, które po powstaniu styczniowym systematycznie im zabierano. Zdaniem mieszkańców, miała to być kara cara za udział w powstaniu.

- Dokumenty dotyczące historii tych miast, po pozbawieniu ich praw, wywieziono do Sankt Petersburga. Nasi badacze pojadą tam, aby się z nimi zapoznać - mówi Ławrynowicz.


*Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!