Własne wagony to dobra inwestycja

  Własne wagony to dobra inwestycja

  Agnieszka Domańska

  Polska

  Polska

  Inwestycja w produkcję własnego taboru przez PKP Cargo to dobry ruch – ocenia  dr Agnieszka Domańska. 1. lipca br. PKP Cargo i Greenbrier Europe Wagony Świdnica – jeden z największych producentów taboru – podpisali list intencyjny w sprawie uruchomienia produkcji wagonów towarowych.
  dr Agnieszka Domańska

  dr Agnieszka Domańska

  Dzięki wartej 11,5 mln zł inwestycji w szczecińskim zakładzie PKP Cargo produkowanych może być nawet 500 wagonów rocznie. Inwestycja jest odpowiedzią na konieczność wymiany taboru, którą PKP Cargo zamierza przeprowadzić w ciągu kolejnych 10 lat.  – Tego typu decyzje są zawsze szczegółowo analizowane i planowane. Myślę, że spółka taka jak PKP Cargo, która jest notowana na giełdzie przygotowała dokładny biznes plan tego przedsięwzięcia. Podjęcie decyzji o własnej produkcji wagonów jest odważnym posunięciem, ale mam nadzieję, że w ciągu najbliższych lat przyniesie to spółce wiele korzyści. Warto dodać, że oprócz oszczędności to także szansa na utrzymanie doświadczonych specjalistów, o których coraz trudniej w branży kolejowej.

  Tym posunięciem spółka uniezależni się od rynku, na którym warunki dyktuje stosunkowo niewiele podmiotów. Nawiązanie współpracy z dobrym zagranicznym partnerem stwarza też szansę na możliwość rozszerzenia kompetencji i wykorzystania potencjału własnego podmiotu taborowego m.in. dzięki pozyskaniu nowoczesnych technologii produkcji i systemów zarządzania – mówi. 

  Dzięki wykorzystaniu własnego potencjału spółka może obniżyć koszty pozyskania nowoczesnego taboru. Co więcej, PKP Cargo może zyskać także elastyczność w kreowaniu popytu i podaży na wagony  w zależności od sytuacji i trendów na rynku przewozów.

  Agnieszka Domańska zwraca również uwagę, że podjęcie produkcji oznacza stworzenie wysokiej jakości miejsca pracy, co nie byłoby możliwe, gdyby spółka dokonywała zakupu gotowych wagonów od producentów zewnętrznych.

  PKP CARGO posiada ponad 61,5 tys. wagonów towarowych. Wiek większości z nich przekracza 25 lat. Produkcja, przy której zatrudnienie znajdzie około 150 osób z PKP CARGO i z rynku pracy, ruszy w I kw. 2016 roku.

  Dr Agnieszka Domańska, Adiunkt Doktor w Szkole Głównej Handlowej (Instytut Studiów Międzynarodowych SGH), Prezes Oddziału Warszawskiego PTE, autorka książki „Wpływ infrastruktury transportu drogowego na rozwój regionalny”, Wyd. Naukowe PWN

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo