Sensacja na rynku: ukaże się nowa książka Marka Hłaski

  Sensacja na rynku: ukaże się nowa książka Marka Hłaski

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  23 września Wydawnictwo Iskry opublikuje debiutancką książkę Marka Hłaski pt. „Wilk”, która nigdy wcześniej nie została wydana.
  Tablica upamiętniająca pisarza znajduje się na elewacji domu przy ul. Borelowskiego 44

  Tablica upamiętniająca pisarza znajduje się na elewacji domu przy ul. Borelowskiego 44 ©Tomasz Hołod

  Hłasko napisał tę powieść właśnie dla Iskier, umowa została podpisana w 1953 roku. Książka nigdy się nie ukazała, bo autor przynosił nowe, poprawione wersje, a potem zajął się opowiadaniami i nie wrócił do tej książki. Jej publikację zaproponował wydawnictwu Radosław Młynarczyk, który pisał o Hłasce pracę naukową. Prezes Wiesław Uchański stwierdził, że to bardzo dobry pomysł. „Wilk” zostanie wydany w dwóch wersjach: naukowej i popularnej. Edycja naukowa, wydana w nieco mniejszym nakładzie, zostanie zaopatrzona w komentarze naukowe i przypisy, będzie także dostępna dla wszystkich czytelników.

  Akcja „Wilka” toczy się w dwudziestoleciu międzywojennym. To opowieść o Ryśku Lewandowskim, dorastającym w biednej dzielnicy. Rysiek marzy o lepszym życiu, kocha westerny, w których znajduje spełnienie swoich marzeń.

  Marek Hłasko, sławny autor znanych powieści: „Piękni dwudziestoletni”, „Ósmy dzień tygodnia”, „Sowa, córka piekarza”, opowiadań, czarujący skandalista znany z licznych romansów i flirtów, mieszkał we Wrocławiu, uczył się w Legnicy, pracował w Bystrzycy Kłodzkiej.

  Urodził się w Warszawie i razem z matką, Marią Hłasko (z domu Rosiak), po upadku powstania wyszedł z Warszawy. Razem tułali się po Polsce. Z Wrocławiem ich dzieje związały się w 1946 roku: pani Maria przyjechała na Dolny Śląsk z synem i Kazimierzem Gryczkiewiczem, przyszłym mężem. Marek Hłasko miał dwanaście lat, kiedy zamieszkali na Sępolnie przy ul. Borelowskiego 44, łączącej Dembowskiego z Pierwszej Dywizji. Dziś jest tam tablica pamiątkowa, ufundowana w 1989 roku przez Zytę Kwiecińską, cioteczną siostrę Marka. W 1956 roku Marek Hłasko dostał mieszkanie w Warszawie. Wrócił do Wrocławia w 1957 roku i poznał Sonję Ziemann, niemiecką gwiazdę X muzy, przyszłą żonę. Aleksander Ford w Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul. Wystawowej kręcił „Ósmy dzień tygodnia” według jego opowiadania, a Ziemann zagrała Agnieszkę. Jeszcze w 1982 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym Bogusław Jasiński (reżyser) we współpracy inscenizacyjnej z Kazimierzem Braunem pokazali premierę „Palcie ryż każdego dnia” Marka Hłaski.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo