Finał Copa America: Chile Argentyna 4:1 po rzutach karnych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Andrzej Czekaj
Reprezentacja Chile po raz pierwszy w historii wygrała Copa America. W finałowym meczu 44. Edycji tej imprezy gospodarze po rzutach karnych pokonali Argentynę 4:1. Bohaterem meczu okazał się Claudio Bravo, który obronił dwie „jedenastki” wykonywane przez Albicelestes. Chile oszalało z radości. Zobaczcie wideo i zdjęcia.

Pojedynek Chile z Argentyną w finale 44. Edycji Copa America elektryzował wszystkich. Wszak naprzeciwko siebie stanęły reprezentacje mające w swoich składach zawodników światowego formatu. Faworytem przed rozpoczęciem meczu wydawał się być zespół Argentyny, który na 85 bezpośrednich meczów pomiędzy tymi reprezentacjami wygrywał aż 79 razy!. – Historia uczy nas, że nie jesteśmy faworytem – mówi Claudio Bravo, bramkarz reprezentacji Chile. – Ale gramy, by w końcu się przełamać i dla wielu milionów ludzi w kraju. Gramy, aby Chile zdobyło tytuł bo kiedy będzie lepsza okazja by to zrobić niż u siebie – powiedział Bravo, jak się później okazało bohater tego spotkania.

To był jeden z lepszych finałów Copa America ostatnich lat. Zwłaszcza pod względem intensywności gry, cały mecz rozgrywany był w bardzo szybkim tempie. Kolejny doskonały mecz na tym turnieju zagrał Jorge Valdivia – pomocnik gospodarzy inicjował niemal każdą akcję Chile. Rozrzucał piłkę na skrzydła do swoich partnerów otwierając im drogę do bramki, bądź sam niepokoił w polu karnym Sergio Romero. Aktywny był także Arturo Vidal raz po raz szukając sobie miejsca na strzał. To właśnie duet Valdivia – Vidal przeprowadził najgroźniejszą akcję po stronie Chile w pierwszej połowie. Pomocnik Palmeiras przejął piłkę w środku boiska, dograł w pole karne do dobrze ustawionego Vidala, ale ten nieznacznie się pomylił. Argentyna w pierwszych 20 minutach meczu rzadko gościła w polu karnym gospodarzy nie mogąc znaleźć sposobu na agresywną, ale zgodną z przepisami grę Chile. Właśnie po jednym z takich ostrych starć boisko w 29. minucie meczu musiał opuścić z powodu kontuzji wyróżniający się w drużynie Argentyny Angel Di Maria. W jego miejsce pojawił się Ezequiel Lavezzi, który tuż przed przerwą mógł otworzyć wynik meczu. Gracz Paris Saint – Germain nieznacznie się pomylił po zgraniu piłki w polu karnym przez Javiera Pastore. To była ostatnia akcja pierwszej połowy, która zakończyła się bezbramkowym remisem.
Obraz gry w drugiej części meczu nie uległ zmianie. Nadal stroną dominującą była drużyna Chile, a Argentyńczycy szukali swoich szans w kontratakach. Swoje okazje w zespole gospodarzy mieli między innymi Arturo Vidal, Eduardo Vargas i Alexis Sanchez, ale dobrze w bramce Argentyny spisywał się Sergio Romero. Albicelestes również starali się odgryzać rywalom, uaktywnił się zwłaszcza Lionel Messi, który podobnie jak Jorge Valdivia w zespole Chile w odpowiednich momentach przyspieszał grę swojego zespołu. Im bliżej końca meczu, tym obie drużyny szukały okazji do zdobycia bramki. Najpierw w dobrej sytuacji po rzucie rożnym spudłował Sanchez. Chwilę później Argentyna przeprowadziła akcję, która mogła zadecydować o jej końcowym triumfie w turnieju. Sergio Romero uruchomił podaniem Lionela Messiego, który wypatrzył na skrzydle Pastore. Gracz PSG zacentrował w pole karne na głowę wprowadzonego chwilę wcześniej Gonzalo Higuaina, ale napastnik Napoli mając na nodze piłkę meczową uderzył w boczną siatkę.

O losach finału po raz pierwszy na tym turnieju miała zadecydować dogrywka. Mimo kilku dogodnych okazji z obu stron nie przyniosła jednak rozstrzygnięcia.

Próbę nerwów w rzutach karnych lepiej wytrzymali gospodarze. Ich bohaterem okazał się bramkarz FC Barcelony Claudio Bravo, który obronił dwie „jedenastki” (wcześniej nad poprzeczką uderzył jeszcze Gonzalo Higuain). Gola na wagę pierwszego w historii Chile tytułu Copa America strzelił Alexis Sanchez.