Michał Królikowski, czyli tożsamość prawnika i katolika...

  Michał Królikowski, czyli tożsamość prawnika i katolika [SYLWETKA]

  Anita Czupryn

  Polska

  Polska

  Pozornie w cieniu, a jednak o nim głośno. Po wejściu w życie znowelizowanego Kodeksu postępowania karnego to głównie on pojawia się w mediach. Były wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski stał się twarzą tej reformy.
  Czy Michał Królikowski wróci do polityki i zostanie prezydenckim prawnikiem? Na razie to tylko plotki

  Czy Michał Królikowski wróci do polityki i zostanie prezydenckim prawnikiem? Na razie to tylko plotki ©Fot. Piotr Smoliński

  Młody, zdolny, ambitny, pracowity i lojalny wobec swoich szefów. Ale też kontrowersyjny jeśli chodzi o poglądy, co wiąże się też z kolejną jego cechą: odważnie przyjmuje ataki na siebie. Nie bez znaczenia jest to, że otwarcie deklaruje swoje ścisłe związki z Kościołem katolickim (od kilkunastu lat jest "świeckim zakonnikiem", oblatem benedyktyńskim).

  Pochodzi z Płocka, prawo studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Był zdolnym studentem m.in. prof. Moniki Płatek, z którą w przyszłości będzie toczył światopoglądowe boje, narażając się przy tym wielu feministkom. Szedł za ciosem: po magisterium rozpoczął studia doktoranckie, podczas których bliższy kontakt i porozumienie znalazł z prof.
  Januszem Kochanowskim, rzecznikiem praw obywatelskich (zginął w katastrofie pod Smoleńskiem). Po obronie pracy doktorskiej ("Zasada proporcjonalności we współczesnym retrybutywizmie") został na uczelni jako adiunkt, wykładał też na zagranicznych uniwersytetach w Szkocji i Salzburgu. Bardzo aktywny jako autor wielu publikacji naukowych z zakresu prawa, publicysta w "Więzi" i "Tygodniku Powszechnym", członek Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, szybko dał się zauważyć wpływowym środowiskom prawniczym.

  Do ministerstwa sprawiedliwości trafił dzięki Jarosławowi Gowinowi, choć w 2006 r. to dzięki Markowi Jurkowi, ówczesnemu marszałkowi Sejmu, otrzymał posadę dyrektora Biura Analiz Sejmowych w Kancelarii Sejmu. Jak mówił Jarosław Gowin, Królikowskiego polecił mu prof. Andrzej Zoll, wieszcząc, że w przyszłości będzie to najlepszy prawnik w Polsce.

  Pracowitość i prawniczą błyskotliwość zauważył też w młodym Królikowskim minister Krzysztof Kwiatkowski, dzięki któremu znalazł się w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego działającej przy ministrze sprawiedliwości.

  Jako wiceminister u Jarosława Gowina odpowiedzialny był za opracowanie i legislację projektów, które budziły mnóstwo kontrowersji. Królikowski nie krył sprzeciwu wobec przystąpienia Polski do konwencji w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet, negatywnie odnosił się do ustawy o związkach partnerskich czy wprowadzenia ochrony mniejszości seksualnych przed przestępstwem nienawiści, zasłynął walką z in vitro i obroną prof. Bogdana Chazana, dyrektora, ginekologiczno-położniczego Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie, który odmówił pacjentce prawa do wykonania aborcji w zarządzanym przez siebie szpitalu, twierdząc, że polska konstytucja nie przesądza o świeckości państwa.

  W istocie Królikowski realizował plan swojego szefa, ministra Jarosława Gowina, dostarczając mu dobrze przygotowaną prawniczą amunicję do ustaw, również i tej, której celem było zapobieganie wyjściu na wolność groźnym przestępcom. Królikowski też własną twarzą firmował pomysł Gowina o likwidacji Krajowej Rady Prokuratorów. Pomysł upadł, gdy ministrem został Marek Biernacki.

  Ale Królikowskiemu dobrze pracowało się również z kolejnym ministrem sprawiedliwości Markiem Biernackim, ku zadowoleniu samego ministra. Na tyle, że Biernacki zwrócił się do nowego ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka, aby Królikowski mógł pozostać w ministerstwie, by dokończyć pracę nad nowelizacją Kodeksu karnego.

  Wyraziste i radykalne poglądy Królikowskiego, jego publicznie deklarowane przywiązanie do Kościoła katolickiego nie znalazły akceptacji u części członków Platformy Obywatelskiej. Co tu dużo mówić, nie ukrywano, że został w ministerstwie czarną owcą. Andrzej Halicki wprost mówił, i to jeszcze wtedy, gdy na czele resortu sprawiedliwości stał Marek Biernacki: - Dziwi mnie, że tego rodzaju osoba jest wśród nas. Powinien zostać zwolniony.

  Tak też się stało. Jego odejście z ministerstwa było szeroko komentowane. Ówczesny minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk nie krył, że Królikowski przekroczył granice zaangażowania ideowego. - Nie odnoszę się do kwestii związków Michała Królikowskiego z Kościołem. Tylko wydaje mi się, że w pewnym zakresie decyzje, które podejmował, były motywowane nieco inaczej niż ja to ujmuję - wyjaśniał publicznie Grabarczyk.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Michal Krolikowski

  Prawnik i Katolik:) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

  Wedłog mnie Pan Michal Krolikowski jest z Charakteru i spełnianych zadań taki jak ja, to znaczy mam 31 lat, jestem Polka, skonczylam Germanistyke w roku 2012 na UW w Warszawie i również interesuje...rozwiń całość

  Wedłog mnie Pan Michal Krolikowski jest z Charakteru i spełnianych zadań taki jak ja, to znaczy mam 31 lat, jestem Polka, skonczylam Germanistyke w roku 2012 na UW w Warszawie i również interesuje się Prawem i slowo Sprawiedliwosc nie jest mi obce!!!
  Dzielnie walcze o Prawa ludzkie, szczególnie jako mloda Kobiea nie jest to takie proste zadanie, które sobie sama postawiłam.
  Uwazam, ze Przedmiot jakim jest Religia i Jezyk polski powinien na zawsze pozostać we wszystkich rodzajach szkol i powinnismy być z tego na zawsze dumni, ze w Polsce 95 Procent Polakow jest wiary katolickiej.
  Moim wzorem do naśladowania był zawsze i będzie nadal nasz polski Papiez - Jan Pawel II, który kiedyś za swojego zycia w latach 1980 - 1990 szczególnie za czaso Komuny walczyl dzielnie o losy Polski.
  Mam nadzieje, ze Pamiec o nim nie zaginie i ze Politycy i Prezydent Polski nie pozwola na to, aby Polska została przez inne Panstwa zniszczona czy Polacy nie byli przez Obcokrajowcow wyśmiewani!!! Mariola - Die stolze Polin
  07.07.2015zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawnik i katolik

  Katolik nowoczesny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Pani chcyba jest i Ci o których Pani puszę pseudokatlikami tak jaja na ogół wszyscy katolicy w Polsce. Ida na msze a teraz tylko jadą i to jakimi furami i w ciuchach jak na wesele na msze , by...rozwiń całość

  Pani chcyba jest i Ci o których Pani puszę pseudokatlikami tak jaja na ogół wszyscy katolicy w Polsce. Ida na msze a teraz tylko jadą i to jakimi furami i w ciuchach jak na wesele na msze , by pokazac ile to juz wyudzili swoja praca od innych na ci ich stac, z kazania niewiele wiedza, bo cały czas w kosciele rozglądają sie w czym Kowalska przyszła dzis do kościoła i z kim. Ot cała wiara polskiego pseudokatolika, zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tym razem moja ulubiona czekistka Anita Czupryn nie wytropiła wstrętnego PiSowca

  czającego sie za rogiem, (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  ale "kontrowersyjnego prawnika" !!
  Dlaczego "kontrowersyjnego" ?
  Ano dlatego że ...... katolik, do tego "deklaruje swoje ścisłe związki z Kościołem katolickim".
  O zgrozo !!!
  Żeby udzielał się w...rozwiń całość

  ale "kontrowersyjnego prawnika" !!
  Dlaczego "kontrowersyjnego" ?
  Ano dlatego że ...... katolik, do tego "deklaruje swoje ścisłe związki z Kościołem katolickim".
  O zgrozo !!!
  Żeby udzielał się w lewackich organizacja pedofilskich i pedalskich, wałczył z antysemityzmem,
  ksenofobią, nierównością, faszystami i nazistami i coś tam jeszcze, to byłby prawnik jak się patrzy.
  A on nie.
  Nie dosyć że prawnik i były wiceminister, to jeszcze KATOLIK - w modre jerza!!!

  Nic dziwnego, ze taki prawniczo-katolickie koneksje nie uszły uwadze czujnej jak zawsze Anicie.
  PS
  Dziękuję towarzyszce Anicie rewolucyjnej czujności.

  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo