Menu Region

Niemcy walczą o swoje krzyże na Opolszczyźnie

Niemcy walczą o swoje krzyże na Opolszczyźnie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Marek Świercz

Prześlij Drukuj
Mniejszość niemiecka na Opolszczyźnie chce zwołać okrągły stół w sprawie symboli na pomnikach niemieckich żołnierzy poległych w obu światowych wojnach.
To reakcja na śledztwo w sprawie Żelaznego Krzyża, który pojawił się na pomniku w Urbanowicach. Wznieśli go mieszkańcy, by uczcić urbanowiczan, którzy zginęli w szeregach Wehrmachtu, walcząc na frontach II wojny światowej. Teraz prokuratura sprawdza, czy nie doszło do propagowania faszyzmu.

- Zamierzamy zorganizować naukową konferencję na temat naszych upamiętnień - mówi Bernard Gaida, wiceprzewodniczący Towarzystwa Społeczno--Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.


- Zaprosimy historyków, a także sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Narodu Polskiego Andrzeja Przewoźnika. Liczymy, że wypracujemy kompromis.

Pomysł konferencji podoba się opolskiemu wojewodzie Ryszardowi Wilczyńskiemu. - Dobrze by było zapoznać się z doświadczeniami z innych krajów, na przykład z pogranicza niemiecko-francuskiego - mówi nam Wilczyński. - Może istnieją europejskie standardy, na których moglibyśmy się oprzeć.

W tej chwili przepisy nie są jasne. Do niedawna administracja rządowa w woj. opolskim tolerowała Żelazne Krzyże, ale tylko na pomnikach niemieckich żołnierzy z I wojny światowej. Według Rady Ochrony ta praktyka nie miała oparcia w prawie. Dlatego sekretarz Przewoźnik nie zgodził się ostatnio na rekonstrukcję takiego przedwojennego pomnika w Łące Prudnickiej.

Czy oznacza to, że opolscy Niemcy będą chcieli dostać zgodę na używanie Żelaznego Krzyża? Oficjalnie nikt takich deklaracji nie składa. - Przede wszystkim musimy się wymienić poglądami - mówi Gaida. - Stosunki polsko-niemieckie są lepsze niż kiedyś, jesteśmy razem w NATO i Unii. Zastanówmy się, które symbole wciąż nas dzielą.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się