Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To książę pszczyński założył śląską linię polskich żubrów. Tak ocalały [NASZA HISTORIA]

Jadwiga Jenczelewska
Wiosną 1865 r. książę Jan Henryk XI von Pless podarował carowi Rosji Aleksandrowi II 20 #jeleni pszczyńskich. W zamian otrzymał z Białowieży 4 żubry.

Do tej pory pszczyńscy książęta z rodu Hochbergów byli znani głównie jako właściciele wspaniałego majątku i pałacu, w którym także dziś najbardziej zachwyca portret księżnej Daisy.

Mniej znany jest bardzo ważny epizod z dziejów rodu, który bezsprzecznie wskazuje, że książę Jan Henryk XI Hochberg von Pless uratował polskie żubry przed całkowita zagładą, choć - paradoksalnie - był też zagorzałym myśliwym noszącym za-szczytny tytuł wielkiego łowczego królewskiego. Tytuł ten, dożywotnio, nadał mu sam król pruski Wilhelm II w 1865 r.

Dumą pszczyńskiego księcia były wielkie stada dorodnych jeleni liczące w 1861 r. około 700 sztuk, a także stada danieli. Ponieważ książę starał się bezskutecznie o wydzierżawienie terenów łowieckich w Puszczy Białowieskiej, postanowił sprowadzić te piękne zwierzęta do swoich włości. - Udało się to wiosną 1865 roku - mówi Jerzy B. Paru-sel, dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach. - Jan Henryk XI ofiarował 20 jeleni pszczyńskich rosyjskiemu carowi Aleksandrowi II, a w zamian dostał z Białowieży 4 żubry - 1 byka i 3 krowy w wieku 3-4 lat. Osobiście pojechał je tam wybrać.

Dyrektor Parusel dodaje, że wówczas książę jeszcze nie przeczuwał, że w ten sposób ratuje egzystencję żubrów jako gatunku. Niewykluczone, że bez tej decyzji księcia dzisiaj oglądalibyśmy żubry wyłącznie w katalogach wymarłych zwierząt.
- Jak wynika z Księgi Rodowodowej Żubrów założonej w1932 r., współcześnie żyjące zwierzęta w różnych miejscach Polski, a także poza nią, mają prawie 90 procent genów dwóch śląskich żubrów - Plebejera i Planty - wyjaśnia dyrektor Parusel. - Dlatego bez wątpienia możemy je nazwać założycielami nie tylko tej pszczyńs-kiej linii , ale i całego stada światowego.

Jak żubry dotarły do Katowic, co się potem z nimi działo i dlaczego "kaprys" księcia można uznać za pierwszą na świecie udaną próbę restytucji tego gatunku zwierząt w ekosystemie leśnym, można przeczytać w najnowszej "Naszej Historii".

W "Naszej Historii" przeczytasz także m.in.:

Dywersanci czy zwykli bandyci? Żołnierze kapitana Ebbinghausa dopuszczali się wyjątkowych mordów i samosądów.
Śląskie miasta targowe w średniowieczu: bogactwo i rozwój miasta zależały od jego lokalizacji na kupieckich szlakach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!