Wybuch pocisku oderwał mu rękę. Przez kilkadziesiąt minut...

  Wybuch pocisku oderwał mu rękę. Przez kilkadziesiąt minut czekał na pomoc

  Zdjęcie autora materiału

  Jarosław Kosmatka

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  1/2
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak archiwum Dziennika Łódzkiego

  Pacjent z oderwaną ręką czekał w śmigłowcu. Szpital kolejny raz nie potrafił na czas odebrać pacjenta z lądowiska. Nie dał też rady na czas go odwieźć.
  Mężczyzna z poważnymi obrażeniami przez kilkadziesiąt minut czekał na pomoc, bo pracownicy szpitala nie potrafili zorganizować transportu z lądowiska pogotowia lotniczego na szpitalny oddział ratunkowy.

  Dwa miesiące temu pan Michał wybrał się do lasu pod Kutnem w poszukiwaniu militariów i innych pamiątek z okresu drugiej wojny światowej. Miał ze sobą wykrywacz metalu. Znalazł minę i pocisk artyleryjski.
  Nie poinformował nikogo o znalezisku, tylko zabrał niewybuchy do domu i schował je w garażu. W środę wieczorem postanowił je rozkręcić. 33-letni mieszkaniec Nowej Wsi w powiecie kutnowskim po oczyszczeniu pocisku, próbował dostać się do jego wnętrza. Użył... wiertarki. Nastąpiła eksplozja. Mężczyźnie urwało lewą dłoń, a odłamki pocisku raniły go niemal na całej długości ciała. Jeden z odłamków utknął w prawym oku. Na miejsce po kilku minutach przyjechali ratownicy medyczni. - Zastaliśmy mężczyznę z poważnymi obrażeniami ciętymi i szarpanymi. Liczyliśmy się też z możliwością wystąpienia znacznych obrażeń wewnętrznych - mówi Krzysztof Chmiela, dyrektor medyczny łódzkiego oddziału Falcka.

  CZYTAJ: Eksplozja niewybuchu pod Kutnem. Ciężko ranny mężczyzna

  Ratownicy na pomoc wezwali Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.- Lekarz podjął decyzję o transporcie rannego do najbliższego szpitala z oddziałem ratunkowym - mówi Justyna Sochacka, rzecznik LPR.

  Ekipa śmigłowca poinformowała szpital, że startuje z Nowej Wsi i będzie na szpitalnym lądowisku za siedem minut. - Jeżeli lądowisko jest na terenie szpitala transport ze śmigłowca na oddział zapewnia szpital - mówi Anna Leder, rzecznik łódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Na większości lądowisk karetka czeka na śmigłowiec. Ale nie w Kutnie...

  Ratownicy z pacjentem czekali po wylądowaniu jeszcze 13 minut. Bojąc się o stan pacjenta, poprosili o pomoc zarówno pogotowie ratunkowe Falck, jak i strażaków z Kutna. Ani jedni, ani drudzy nie odmówili i z lądowiska do szpitalnego oddziału ratunkowego pana Michała odwiózł ambulans Falcka. - Dzięki temu zaoszczędziliśmy kilka minut na ewentualne przekładanie sprzętu z helikoptera do karetki transportowej, bo w naszym samochodzie był cały potrzebny sprzęt medyczny - mówi Krzysztof Chmiela.

  Kutnowski Szpital Samorządowy nie widzi problemu. - Jeżeli my po badaniach wzywamy LPR, aby przewieźć pacjenta do szpitala o wyższym stopniu referencyjności, to wskazuje, że początkowo lekarz podjął błędną decyzję - mówi Beata Pokojska, rzecznik szpitala w Kutnie.

  Szpital wykonuje diagnostykę i wzywa LPR, aby przewieźć rannego do szpitala specjalistycznego. Sytuacja się powtarza. Śmigłowiec czeka ponad 20 minut na lądowisku na pacjenta.

  Ponad cztery godziny po wypadku ranny jest w szpitalu, w którym mogą mu pomóc. - Mężczyzna był od razu operowany. Miał poważne obrażenia wielonarządowe. Przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej - mówi Adrianna Sikora, rzecznik szpitala im. Kopernika w Łodzi.

  Jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo, ale ręki nie udało się uratować. Po powrocie do zdrowia czeka też mężczyznę śledztwo. - W garażu policjanci z grupy minersko-pirotechnicznej zabezpieczyli drugi niewybuch. 33-latek odpowie za nielegalne posiadanie amunicji. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności - mówi Paweł Witczak, rzecznik komendanta powiatowego policji w Kutnie.

  NA NASTĘPNEJ STRONIE: DRAMAT PANA MICHAŁA. MINUTA PO MINUCIE


  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Tylko u nas Wybuch pocisku oderwał mu rękę."

  spam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Tytułu coraz lepsze.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale to był "TYLKO" palec

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Znam faceta, któremu ucięło palec. Karetka przyjechała b. szybko, pełen profesjonalizm, dotarli do WAM ekspresem, poniewaz była prawie 100% pewność, że palec będzie przyszyty i bedzie ok. ale w...rozwiń całość

  Znam faceta, któremu ucięło palec. Karetka przyjechała b. szybko, pełen profesjonalizm, dotarli do WAM ekspresem, poniewaz była prawie 100% pewność, że palec będzie przyszyty i bedzie ok. ale w szpitalu... gość czekał 6!!!! godz., bo pan prof. przyjmował... prywatnie lekkie przypadki. Palca nei dało się przyszyć, bo było za późno. WAM 2008 r.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  opóźnienie to wina śmigłowca !!!

  Zden (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  OK, Helikopter czekał 20 min. na karetkę, ale ta pierwsza karetka czekała na helikopter ponad godzinę !!! Przecież oni bez śmigłowca zdążyliby ze 2 razy obrócić do szpitala.
  Helikopter wszystko...rozwiń całość

  OK, Helikopter czekał 20 min. na karetkę, ale ta pierwsza karetka czekała na helikopter ponad godzinę !!! Przecież oni bez śmigłowca zdążyliby ze 2 razy obrócić do szpitala.
  Helikopter wszystko spowolnił i opóźnił o kilka godzin. Gdzie tu logika ?!?!?!?!?
  19:45 - karetka na miejscu
  20:47 - śmigłowiec startujezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  qtno

  qtno smutno (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31

  po pierwsze primo:
  głupich nie żal... równie dobrze mógł sobie tą wiertarką rozwiercać czaszke
  po drugie primo:
  szkoda mi mieszkańców Kutna z tą umieralnią... już który raz słysze o tym...rozwiń całość

  po pierwsze primo:
  głupich nie żal... równie dobrze mógł sobie tą wiertarką rozwiercać czaszke
  po drugie primo:
  szkoda mi mieszkańców Kutna z tą umieralnią... już który raz słysze o tym szpitalu, afera goni afere a tam ciągle to samo...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo