Cezary Tomczyk, poseł PO z Sieradza, zostanie nowym...

  Cezary Tomczyk, poseł PO z Sieradza, zostanie nowym rzecznikiem rządu

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Według nieoficjalnych informacji Cezary Tomczyk, poseł PO z Sieradza, zastąpi na stanowisku rzecznika prasowego rządu Małgorzatę Kidawę-Błońską. Była rzecznik rządu od poniedziałku jest kandydatką PO na marszałka Sejmu. Informację podały we wtorek ogólnopolskie portale, ale sam poseł jej nie skomentował. Jest zatem prawdopodobne, że otrzyma powołanie dopiero po powołaniu Kidawy-Błońskiej na marszałka Sejmu.
  Cezary Tomczyk na stanowisku rzecznika zastąpi Małgorzatę Kidawę-Błońską

  Cezary Tomczyk na stanowisku rzecznika zastąpi Małgorzatę Kidawę-Błońską ©archiwum Dziennika Łódzkiego

  Nominacja dla Cezarego Tomczyka byłaby wielkim zaskoczeniem, bo to poseł z drugiego lub nawet trzeciego szeregu partii.
  Tomczyk ma zaledwie 31 lat, ale posłem jest od 2007 roku. Pochodzi z Sieradza, ale zanim zdobył mandat posła, był m.in. asystentem Cezarego Grabarczyka, wówczas posła wybranego w okręgu sieradzkim, był też radnym miejskim w Sieradzu. W 2007 zdobył z trzeciego miejsca listy PO 8,1 tys. głosów, a w ostatnich wyborach, również z trzeciej pozycji, już 12,7 tys. głosów.

  Młody poseł dosyć często występuje w mediach, tyle że zazwyczaj stołecznych, i wypada w nich co najmniej poprawnie. Najczęściej wypowiada się w sprawach obronności, jest członkiem sejmowej Komisji Obrony Narodowej oraz od trzech lat przewodniczącym podkomisji stałej ds.
  wieloletnich ram finansowych UE. Ukończył dziennikarstwo i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim, jest członkiem zarządu PO w regionie łódzkim oraz przewodniczącym partii w powiecie sieradzkim. Karierę zaczynał w Stowarzyszeniu Młodzi Demokraci, czyli młodzieżówce PO. Ma żonę i dwóch synów, uprawia sporty walki, ale po kontuzji tylko rekreacyjne.

  Co ciekawe, właśnie stołeczne media dodają, że rządowa nominacja dla Tomczyka to efekt warunku, jaki miał postawić premier Ewie Kopacz minister sportu i turystyki Andrzej Biernat w zamian za swoje bezkonfliktowe odejście z rządu, bo "spółdzielnia (Biernata i Grabarczyka - red.) została z Rady Ministrów usunięta i coś musiała dostać w zamian". Coś w zamian to Tomczyk w roli rzecznika rządu.

  Andrzej Biernat dymisję złożył w środę, jego nazwisko pojawia się w kontekście tzw. afery podsłuchowej. Byłego ministra sportu podsłuchano podczas rozmów z Janem Kulczykiem i Michałem Sołowowem, ale ani nagrań, ani stenogramów rozmów jak dotąd nikt nie ujawnił.

  Co może być dalej? Być może zmiana strategii PO w okręgu sieradzkim. Rzecznik rządu de facto jest jego twarzą, dużo go w mediach, za darmo ma kampanię ogólnopolską, choć objąłby funkcję w rządzie niezbyt popularnym. Startując jednak do wyborów z pozycji sekretarza stanu, ministra w kancelarii premiera, trudno byłoby umieścić Tomczyka na liście wyborczej w pozycji innej niż pierwsza, a dotychczas jedynką w PO w okręgu sieradzkim był właśnie Biernat, szef okręgu łódzkiego PO. To zaś mogłoby oznaczać, że były minister szykuje się do nr 2 na liście i liczy na wejście do Sejmu także za pomocą nowej lokomotywy listy w postaci Tomczyka. Jak będzie, pokażą najbliższe tygodnie. Wcześniej kandydaturę Tomczyka rozpatrywano m.in. w kontekście posady rzecznika klubu PO, ale tym prawdopodobnie zostanie inny młody poseł, Jakub Rutnicki.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ku przyszłości dążyć....

  śmieszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Jak nikt się nie garnie ,żeby każdego dnia sciemniać to dobry rak zamiast ryby. On jeszcze za wiele nie ma do stracenia. Jak zmoczy tyłek "przebukuje" się do innego zgromadzenia czy jak to wtedy...rozwiń całość

  Jak nikt się nie garnie ,żeby każdego dnia sciemniać to dobry rak zamiast ryby. On jeszcze za wiele nie ma do stracenia. Jak zmoczy tyłek "przebukuje" się do innego zgromadzenia czy jak to wtedy nazwą. Szukając pracy tak mi "jedna mądra" pani poradziła....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Takie standardy w Peło

  Młody (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  To nie gwóżdz do trumny,ale takie kadry platfusow,taki poziom i kwalifikacje.Szumowiny i menele.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko nie on!

  Baran (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Rany, to gwóźdź do trumny Platformy. Platformo opamiętaj się! Chcesz mieć pośmiewisko z rzecznika jak SLD?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Palant

  Obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jak widzę tego człowieka to dostaję mdłości, a jak słyszę te jego gładkie, książkowe mądrości to mnie diabli biorą. Gówniarz musi się jeszcze dużo nauczyć zanim zacznie pouczać starszych. No nie...rozwiń całość

  Jak widzę tego człowieka to dostaję mdłości, a jak słyszę te jego gładkie, książkowe mądrości to mnie diabli biorą. Gówniarz musi się jeszcze dużo nauczyć zanim zacznie pouczać starszych. No nie cierpię skubańca i tyle. Niech się idzie bawić do piaskownicy.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo