Menu Region

Jakie pożyczki najtrudniej jest spłacić?

Jakie pożyczki najtrudniej jest spłacić?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Pałka

Prześlij Drukuj
Kłopoty finansowe biorą się stąd, że kupujesz rzeczy, których nie potrzebujesz, za pieniądze, których nie masz, żeby zaimponować ludziom, których nie lubisz - tę opinię literackiego i filmowego bohatera Forresta Gumpa powinny sobie przemyśleć wszystkie osoby, które zamierzają zaciągnąć kolejny kredyt bądź wziąć kolejną kartę kredytową.
Z miesiąca na miesiąc bardzo gwałtownie rośnie zadłużenie Polaków. Co gorsza, coraz częściej klienci indywidualni nie radzą sobie z ich spłatą. Z raportu Biura Informacji Gospodarczej "InfoMonitor" wynika, że już ponad 1,2 mln osób ma bardzo poważne problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Wartość długów, których klienci nie regulują od co najmniej sześciu miesięcy, wynosi obecnie ponad 7 mld zł. To o 44 proc. więcej niż przed rokiem.

Klienci nie tylko zalegają z zobowiązaniami wobec banków. Coraz częściej nie spłacają również zobowiązań wobec spółdzielni mieszkaniowych czy operatorów komórkowych.

- W tej chwili najszybciej rośnie zadłużenie tych osób, które już od jakiegoś czasu miały kłopoty finansowe - podkreśla Mariusz Hildebrand, prezes InfoMonitora. - Jeżeli klient już ma poważne długi, to prościej przychodzi mu decyzja o niezapłaceniu kolejnego rachunku czy raty kredytowej - tłumaczy. Sytuację takich osób pogarszają jeszcze bardzo wysokie odsetki karne, które znacznie powiększają kwotę zobowiązań.

Najlepiej spłacanymi kredytami wciąż pozostają kredyty hipoteczne. Zdaniem analityków wynika to z tego, że właśnie mieszkania są naszym największym dorobkiem całego życia. Dlatego, gdy popadamy w tarapaty finansowe, łatwiej jest nam podjąć decyzję o niezapłaceniu jakiegoś rachunku niż raty kredytu hipotecznego.

- Ludzie coraz częściej nie płacą czynszów za mieszkanie, ale punktualnie regulują zobowiązania z tytułu kredytów hipotecznych - mówi Mateusz Ostrowski, analityk z firmy doradczej Open Finance. - Wynika to z faktu, że bardziej boimy się konsekwencji ze strony banku niż np. spółdzielni mieszkaniowej - dodaje.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się