Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Enter Enea Festival już gra [ZDJĘCIA]

Marek Zaradniak
Enter Enea Festival już gra [ZDJĘCIA]
Enter Enea Festival już gra [ZDJĘCIA] Adrian Wykrota
Od wtorku nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu trwa, kolejny, tym razem już V Enter Enea Festiwal.

Pod znakiem muzyki i słowa stoi tegoroczny Enter Enea Festival, który tradycyjnie odbywa się nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu.

Impreza, której szefem artystycznym jest Leszek Możdżer, jak co roku przyciągnęła komplet słuchaczy. Jej pierwszy dzień otworzył koncert rumuńskiego zespołu Sorin Zlat trio. Była to typowa "muzyka na rozgrzewkę", bo choć lider zespołu jest muzykiem niezwykle sprawnym technicznie w jego muzyce nie znalazłem niczego co by czyniło go rozpoznawalnym. Zresztą grupa ta nie ma nawet jeszcze nagranej żadnej własnej płyty. Tym niemniej warto będzie śledzić w przyszłości rozwój tego artysty jak i jego kolegów.
Gdy zamilkły dźwięki gości z Rumunii pozostaliśmy sam na sam z muzyką Mateusza Pospieszalskiego do "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego. Koncert nosił tytuł "W intencji pokoju", a na scenie padł w tym momencie rekord ilości wykonawców podczas jednego wydarzenia. Było ich ponad 20. Orkiestra kierowana przez Mateusza Pospieszalskiego, chór, kwartet smyczkowy , a przede wszystkim soliści Anna Maria Jopek i Adam Nowak oraz Leszek Możdzer interpretujący Chopina.
Dzieło Mateusza Pospieszalskiego to jedno z najważniejszych muzycznych spojrzeń na Powstanie Warszawskie jakie pojawiły się w ostatnich latach. Jego mocnym atutem jest bogactwo muzycznych form od rapu i melorecytacji poprzez jazz, pop i rock po wspomnianą już muzykę Chopina. Wszystko to sprawiło, że wykonanie kompozycji Pospieszalskiego było czymś niezwykłym i na długo pozostanie w pamięci słuchaczy.
Finałem pierwszego wieczoru była koncertowa wersja "Balu w Operze" Juliana Tuwima z muzyką Leszka Możdżęra w wykonaniu aktorów wrocławskiego Teatru Capitol. Nowoczesna pełna ekspresji muzyka w której było miejsce na jazz, rocka jak i reggae sprawiła, że klasyczny już dziś utwór Tuwima staje się niezwykle współczesny i doskonale pasował do klimatu tego festiwalu. A odnotujmy jeszcze, że "Bal w operze" usłyszeliśmy w oryginalnej obsadzie premiery sprzed 13 lat.

Drugi dzień festiwalu przyniesie koncerty zespołu, jaki tworzą Leszek Możdżer, wibrafonista Dominik Bukowski i Atom String Quartet, a także kwartetu słynnego trębacza Ambrose Akinmusire oraz tria, które tworzą pianista Michael Wollny, klawesynistka Tamar Halperin oraz gitarzysta Hanno Bush. Muzycznych emocji z pewnością nie zabraknie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski