Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapitał dla rozwoju. Giełda wspiera firmy i samorządy

Zbigniew Biskupski
Kapitał dla rozwoju. Giełda wspiera firmy i samorządy
Kapitał dla rozwoju. Giełda wspiera firmy i samorządy Piotr Krzyżanowski
Aby wykorzystać przyznane nam przez Unię Europejską na lata 2014-2020 środki, niezbędne będzie pozyskanie przez polskie przedsiębiorstwa i samorządy ogromnych kwot na sfinansowanie wkładu własnego. Jak ten cel osiągnąć? Na to pytanie odpowiedzą eksperci podczas spotkań z cyklu "Kapitał dla rozwoju".

- Giełda Papierów Wartościowych wraz z partnerami organizuje 16 spotkań we wszystkich regionach naszego kraju, na które zapraszamy lokalnych przedsiębiorców i jednostki samorządu terytorialnego. Pokażemy, jak do tej pory rynek kapitałowy i giełda przyczyniały się do rozwoju polskiej gospodarki. Dowiecie się, jak skutecznie pozyskać dotacje, zdobyć wymagany wkład własny oraz w jaki sposób instrumenty rynku kapitałowego mogą być w tym pomocne. Tak aby wykorzystać szanse nowej perspektywy unijnej. Gorąco zachęcam do udziału w tych spotkaniach i skorzystania z wiedzy ekspertów - mówi Paweł Tamborski, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Nowa perspektywa unijna 2014-2020 gwarantuje Polsce  ponad 82 mld euro. To największe jak do tej pory fundusze na rozwój, które Polska ma do swojej dyspozycji. Głównymi jej beneficjentami będą samorządy terytorialne oraz polscy przedsiębiorcy. Wsparcie funduszy unijnych obejmie te dziedziny, które najbardziej przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, do zwiększania zatrudnienia i modernizacji polskiej gospodarki. By dobrze wykorzystać te pieniądze, przedsiębiorcy oraz samorządy muszą także dysponować większym niż kiedykolwiek wcześniej wkładem własnym.

Poza najpopularniejszą wciąż formą pozyskania kapitału, jaką pozostaje kredyt, środki na wkład własny można pozyskać poprzez emisję akcji lub obligacji notowanych na GPW. W instrumentach tych tkwi ogromny potencjał, który w Polsce wykorzystujemy tylko w niewielkim zakresie.

W uchodzących za wzór dojrzałego rynku Stanach Zjednoczonych przedsiębiorcy tylko 20 proc. środków pozyskują w bankach, podczas gdy w Polsce aż 60 proc. Obecnie w skali kraju zaledwie około 5 proc. łącznego zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego ma formę obligacji notowanych na rynku publicznym. Z takich instrumentów w ogóle nie skorzystały samorządy z województw lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Choćby te liczby ilustrują skalę tego potencjału.

Ponadto kapitał w formie akcji czy obligacji emitowanych na rynku publicznym pozyskać mogą także małe i średnie firmy. Sprzyja temu nowa polityka Unii Europejskiej, co odzwierciedla wydana przez Komisję Europejską 18 lutego 2015 r. tzw. Zielona Księga, zalecająca m.in. wprowadzanie uproszczeń w funkcjonowaniu rynków kapitałowych. A także okoliczność, iż w portfelach oszczędności Polaków jest rekordowo niska ilość akcji (3 proc.) i funduszy inwestycyjnych (6 proc.).

Podczas spotkania "Kapitał dla rozwoju" eksperci udzielą  wskazówek, jak narzędzia kapitałowe wykorzystać przy aplikowaniu o środki unijne.

Spotkanie w Gdańsku
Spotkanie "Kapitał dla rozwoju" odbędzie się 27 maja 2015 r. w Kompleksie Konferencyjno-Bankietowym "Superior", gmach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Gdańsk, ul. Ołowianka 1. Początek o godz. 15. Więcej na: www.gpw.pl/kapital-dla-rozwoju

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki