Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uczelnie walczą o nowych studentów. Także tych z Ukrainy i Rosji

Karolina Gawlik
UJ oferuje maturzystom prawie 12 tys. miejsc na 148 kierunkach
UJ oferuje maturzystom prawie 12 tys. miejsc na 148 kierunkach Adam Wojnar
Na Uniwersytecie Jagiellońskim i innych krakowskich uczelniach rozpoczęła się rekrutacja na studia. W ofercie znalazły się nowe kierunki.

W tym roku maturzyści mają do wyboru na Uniwersytecie Jagiellońskim 148 kierunków (prawie 12 tys. miejsc). Wśród nich pojawiły się nowości, m.in. chemia medyczna, biohistoria czy studia polsko-ukraińskie. Władze uczelni przekonują, że uruchomienie nowych kierunków czy specjalności nie jest próbą ściągnięcia studentów "na siłę", gdyż niż demograficzny nie dotknął znacząco uniwersytetu. Co prawda zmalała liczba chętnych niestacjonarnych (tzw. wieczorowych i zaocznych), ale nie miało to negatywnego wpływu w skali całej uczelni.

- Dla przykładu, wydział chemii ma bardzo wysoką ocenę naukową, otrzymuje międzynarodowe nagrody, a mimo to uruchomiliśmy tam nowy kierunek, czyli chemię medyczną. Z tą dziedziną jest związanych dużo pracowników, mamy też przy uniwersytecie szkołę medyczną (Collegium Medicum - red.), więc to może być świetna współpraca - wyjaśniał prof. Andrzej Mania, prorektor UJ ds. dydaktyki. Chemia medyczna ma łączyć chemię z zagadnieniami z zakresu nauk biologicznych, medycznych i framaceutycznych.

Zupełnie nowym kierunkiem są też studia euroazjatyckie na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Pozostałe nowości to specjalności w ramach innych studiów, jak np. biohistoria, która bada ingerencję człowieka w środowisko i wpływ przyrody na człowieka.

W ofercie pojawiły się też nowe specjalności prowadzone w języku obcym. Pierwsza to "bezpieczeństwo międzynarodowe polityka i kultura, studia regionalne" na kierunku stosunki międzynarodowe. Tam studenci będą się uczyć w języku rosyjskim. Druga to "studia polsko-ukraińskie. Pogranicze i sąsiedztwo w Europie", prowadzone w języku ukraińskim i polskim na kulturoznawstwie.

- Wbrew pozorom nie są to studia uruchomione specjalnie dla Ukraińców. Nie jest przecież powiedziane, że akurat to będą chcieli studiować - wyjaśniał prof. Mania. - Jest to tematyka ważna i aktualna. Myślimy, że studenci innych narodowości też chcieliby poznać wspólną historię i kulturę Polski i Ukrainy.

Wśród nowości na studiach drugiego stopnia, czyli tzw. magisterskich, pojawiły się m.in.: e-gospodarka przestrzenna, zarządzanie zasobami przyrody (Wydział Biologii i Nauk o Ziemi), specjalność "studia środkowoeuropejskie" prowadzone z uniwersytetami w Pradze, Bratysławie i Lublanie (Wydział Filologiczny), specjalności "media społecznościowe w zarządzaniu" czy kultura współczesna (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej).

Jeśli chodzi o inne krakowskie uczelnie, największym zaskoczeniem jest uruchomienie prawa na Uniwersytecie Ekonomicznym. Trwający pięć lat kierunek na Wydziale Finansów ma łączyć zagadnienia prawne i ekonomiczne.

Nowości dla maturzystów

- Akademia Górniczo-Hutnicza
Elektronika, inżyniera ciepła, mikroelektronika w technice i medycynie

- Uniwersytet Pedagogiczny
Turystyka historyczna i dziedzictwo kulturowe, filologia romańska z językiem angielskim, filologia rosyjska z językiem angielskim, sztuka i media

- Uniwersytet Rolniczy
Sztuka ogrodowa, bioinżynieria, inżynieria biosystemów

- Politechnika Krakowska
Architektura w języku angielskim oraz nowe specjalności: techniki multimedialne i poligraficzne, systemy CAD/CAM (kier. transport), eksploatacja i mechatronika samochodów, eksploatacja i niezawodność w transporcie (kier. transport), inżynieria wodna i komunalna (kier. budownictwo)

- Uniwersytet Ekonomiczny
Prawo

Współpraca: Paulina Piotrowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska