Polska » Magazyn Rodzinny » Nowe życie po urlopie

Nowe życie po urlopie

Data dodania: 2008-08-25 15:11:13 ▪ Ostatnia aktualizacja: 2008-08-25 15:11:13

Polska

Renata Bożek

PrześlijDrukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Nowe życie po urlopie

(© Rys. Ida Żak)

Już kilka dni po powrocie z wakacji jesteśmy tak zmęczeni, jakbyśmy nigdzie nie wyjeżdżali. Praca nudzi, dzieci irytują, a w sypialni wieje chłodem. Jak nie stracić dobrego nastroju i energii po powrocie z urlopu, radzi psycholog Krzysztof Korona.

Renata Bożek: Nie mogę się doczekać urlopu, ale humor psuje mi to, co wyczytałam w "Journal of Applied Psychology". Z badań naukowców z Tel Awiwu wynika, że nawet jeśli z wakacji wrócimy wypoczęci, już po trzech dniach dobry nastrój nam minie, a po trzech tygodniach będziemy tak samo zestresowani i przemęczeni jak przed nim. Może więc lepiej nie wyjeżdżać?

Krzysztof Korona: Wyjeżdżać, ale mądrze.
∨ Czytaj dalej
Teraz radzi się ludziom: "Jeśli pracujesz umysłowo, na urlopie ruszaj się, aktywnie spędzaj czas". No i 40-latek, który do pracy jeździ samochodem i siedzi godzinami za biurkiem, w lecie biega, nurkuje, gra w tenisa. Wypoczywa? Częściej trafia do lekarza, bo naderwał sobie łękotkę. Albo jeszcze gorzej - ma atak serca lub kłopoty z krążeniem.

Taki urlopowicz czuje się fatalnie nie trzy dni po powrocie, ale zaraz po wejściu do mieszkania. Chcesz w lecie naładować akumulator na cały rok? Dostosuj urlop do swoich możliwości i potrzeb. Od roku nie byłeś na basenie? Nie jedź na kurs nurkowania, bo się wykończysz. Marzysz o tym, by usiąść w ogródku i poczytać książkę? Spędź właśnie tak wakacje i nie przejmuj się, że w twoim środowisku modne jest chwalenie się zdjęciami z nurkowania na rafie koralowej.

Ale nawet ten, kto ma niezłą kondycję i wypoczął w płetwach i z butlą tlenową na plecach, gdy pomyśli: "Jutro muszę być w robocie", czuje przygnębienie i irytację. Można tego uniknąć?

Tak, ale trzeba podzielić wakacje na raty. Przez tydzień wypoczniemy, ale nie odzwyczaimy się aż tak bardzo od zwykłego życia, jak przez dwa czy trzy tygodnie. Łatwiej więc będzie nam wrócić do codzienności i nie przeżyjemy szoku, gdy trzeba będzie znów stać w korkach czy słuchać cienkich dowcipów szefa. Biorąc kilka razy w roku po pięć dni wolnego, unikniemy tego, co Humbelina Robles Ortega, hiszpańska psycholożka, nazywa syndromem powakacyjnym.

1 2 3 4 5 »

Komentarze

przejdź na forum

Dodajesz jako: Gość

ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Zaloguj przez Facebook

Rozrywka

Polska

  • Czytaj nas na iPhone oraz iPad
  • Czytaj nas na Androidzie
  • Czytaj nas na pozostałych telefonach
  • Rozrywka NMEkstraklasa LiveZobacz inne aplikacje

Aktualne wydanie:

"Polska", piątek 25.05.2012

Kup e-wydanie

Prenumerata:

Informacje: 22 201 41 01
Zamówienia z Warszawy bezpośrednio u dystrybutorów:
Ruch SA: 22 581-98-06/24
Kolporter SA: 22 355- 04- 71/73/74/77
GLM: 22 649-41-61 lub 22 649-40-80
e-wydania: www.prasa24.pl; www.e-gazety.pl, www.e-kiosk.pl

Zamów prenumeratę

Reklama:

Polskapresse Sp. z o.o. Oddział Biuro Reklamy w Warszawie

Wiktor Pilarczyk tel. 022 201 41 00

ul. Domaniewska 41
02-672 Warszawa
tel. 22 201-41-00
fax 22 201-41-99
e-mail: reklama.warszawa@polskapresse.pl

Zamów reklamę

Kontakt z redakcją:

ul. Domaniewska 41 (budynek Saturn, II piętro)
02-672 Warszawa
tel. 022 201 42 00, 022 201 42 01
faks 022 201 42 01
redakcja@polskatimes.pl

Napisz do nas

Zapisz się do Newslettera

Reklama

Reklama

Polskapresse sp. z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie PolskaTimes.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.