Menu Region

W jaki sposób pomóc pierwszoklasiście

W jaki sposób pomóc pierwszoklasiście

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Bogumiła Nehrebecka, Aleksandra Szumska

Prześlij Drukuj
Pierwsze tygodnie w szkole bywają ciężkie, pełne stresów i frustracji. Rodzice powinni zadbać o to, by uczeń przeszedł ten okres bezboleśnie. Podpowiadamy jak to zrobić.
Początek roku szkolnego to rewolucja w życiu dzieci. Szczególnie tych najmłodszych, z zerówek i pierwszych klas. Od rodziców zależy, czy polubią szkołę, czy też będzie ona budzić ich lęk. A warto, by chodziły tam z radością, by szkoła budziła ich ciekawość, a nie powodowała stres. To warunek postępów w nauce.

Karygodne jest straszenie dziecka szkołą. Rodzice nie powinni też wymuszać na nim, by spełniło ich wygórowane oczekiwania i marzenia, których oni sami nie zrealizowali. Zawsze trzeba brać pod uwagę zdolności i możliwości dziecka. Efektem zbyt wysoko podniesionej poprzeczki zamiast mobilizacji może być frustracja, a nawet presja.

Dziś podpowiadamy, jak zrozumieć potrzeby dziecka, jak pomagać mu w pierwszych trudnych szkolnych sytuacjach i jak wybierać zajęcia pozaszkolne, by były zgodne z jego możliwościami i talentem. Na początek kilka podstawowych rad dla rodziców pierwszoklasistów:
nie wymagajcie od dziecka, by natychmiast stało się rozsądne, odpowiedzialne i zdyscyplinowane,
sterujcie rozważnie jego czasem - nie zawsze musi odrobić lekcje, zanim zacznie się bawić, czasem może być odwrotnie,
postarajcie się, by odrabianie lekcji było zabawą, okazją do bycia razem z dzieckiem i okazywania mu miłości,
pomóżcie dziecku znieść pierwsze porażki i cieszcie się razem z nim pierwszymi sukcesami,
rozmawiajcie z nim i słuchajcie go - dziecko nie może bać się powiedzieć wam o wszystkim, co się stało w szkole.

Wyprawka
Przybory szkolne warto kupować razem z dzieckiem. Dla rodziców ważna będzie ich funkcjonalność, zaś dla siedmiolatka to, by tornister lub plecak był ozdobiony rysunkiem ulubionej bajkowej postaci albo modnym motywem. Jakie podręczniki będą potrzebne, decyduje szkoła. Zazwyczaj są kolorowe, przypominają książki z bajkami. Zamiast tradycyjnego zeszytu w trzy linie pierwszoklasista dostaje zeszyt do ćwiczeń. Jest w nim mnóstwo rebusów i zagadek, więc będzie z chęcią uczył się nowych rzeczy, traktując to jako dobrą zabawę.

Otrzymując w szkole listę książek i niezbędnych przyborów, warto zapytać nauczyciela, ile zeszytów dziecko będzie potrzebowało. To ważne, by maluch nie dźwigał zbyt ciężkiego plecaka do szkoły. Według badań sanepidu tornister statystycznego polskiego ucznia waży od 4 do 6 kilogramów. Tymczasem ortopedzi twierdzą, że nie powinien przekraczać 1/10 wagi jego ciała. A więc pierwszoklasista, który waży 30 kilogramów, bezpiecznie może nosić jedynie 3-kilogramowy plecak.

W domu
Siedmiolatkowi po powrocie ze szkoły przybędzie dodatkowy obowiązek - odrabianie lekcji . Biurko, przy którym uczeń spędza nawet kilka godzin, powinno być dopasowane do wzrostu dziecka. O tym, jak właściwie dobierać wielkość sprzętów i jak wyposażyć kącik do nauki, napiszemy w Poradniku wtorkowym.

W klasie
Ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka mają jego relacje z rówieśnikami. U pierwszaka, który nie umie nawiązać dobrych kontaktów z kolegami, może wystąpić lęk przed odrzuceniem przez grupę, a to z kolei wyzwoli niechęć do szkoły.

Od początku trzeba wykształcić w dziecku poczucie, że jest ono częścią społeczności, grupy. Chodzenie do szkoły to przecież nie tylko bycie uczniem, ale także kolegą, partnerem w zabawie czy klasowym dyżurnym. Dziecko musi pokonać swój egocentryzm, nauczyć się dostosowywać do reguł panujących w szkole, lubić przebywać z innymi dziećmi.

Współpracę ze szkołą rodzice powinni zacząć już pierwszego dnia. Włączenie się w proces kształcenia dziecka, zainteresowanie jego postępami w nauce jest wyrazem poparcia dla działań nauczyciela. Współdziałanie ze szkołą - na przykład praca w radzie rodziców - sprzyja podnoszeniu poziomu nauczania i przynosi lepsze efekty wychowawcze zarówno w domu, jak i w szkole. Jeśli rodzice i nauczyciele połączą wysiłki, zapobiegną wielu stresom i problemom dziecka.

Postawa rodziców ma ogromne znaczenie dla dobrych kontaktów dziecka z nauczycielem. Jeżeli rodzice mówią, że szkoła jest ważna, wówczas dziecko jest skłonne uznać ten pogląd za swój. A jeśli rodzice wyrażają się o szkole lekceważąco, umniejszają znaczenie nauczyciela, dziecko będzie myślało podobnie.

Po lekcjach
Dodatkowe lekcje języka angielskiego, balet, nauka gry na instrumencie, kurs komputerowy... Bywa, że dziecko ma zagospodarowany cały tydzień od rana do wieczora. Rodzice oczekują efektów - sukcesów w nauce, a potem zawodowej kariery ich potomka.
- Nie jestem przeciwniczką takiego zagospodarowywania dzieciom dnia - mówi psycholog Beata Jarosz. - Uczy to je organizacji czasu, samodyscypliny i, co najważniejsze, w czasie zajęć pozalekcyjnych jest szansa na pełniejsze wykorzystanie zdolności i talentów dziecka. Ale trzeba wybierać formy indywidualnego dokształcania najwłaściwsze dla swego dziecka, czyli zgodne z jego możliwościami i zamiłowaniami, a nie z aspiracjami i marzeniami rodziców.

Nie zapominajmy też o dodatkowych zajęciach sportowych. Psycholodzy uważają, że korzystnie wpływają nie tylko na rozwój fizyczny dziecka, ale i na jego psychikę. Oto wskazówki:

Gry zespołowe, np. koszykówka, siatkówka, piłka nożna, a także ta-niec polecane są dzieciom strachliwym, zamkniętym w sobie, milczkom, którzy boją się rozmawiać z innymi, źle się czują w grupie.

Szachy, biegi, pływanie - to propozycje zarówno dla dzieci z kompleksem niższości, jak i tych, które są roztargnione, bujają w obłokach. Te dyscypliny wymagają bowiem opanowania, koncentracji uwagi. Dają też poczucie, że sukces zawdzięczamy tylko samym sobie.
Joga, strzelectwo, wędkarstwo wyciszają emocje i polecane są dzieciom nerwowym, zbyt impulsywnym. Strzelając, muszą się maksymalnie skupić, łowiąc ryby czy wykonując ćwiczenia jogi, odsuwają od siebie złe myśli, uspokajają się.
1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się