Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownie Orange czyli multimedialne świetlice

Redakcja
Projekt Fundacji Orange ma m.in. nauczyć się poruszać w przestrzeni internetowej
Projekt Fundacji Orange ma m.in. nauczyć się poruszać w przestrzeni internetowej 123rf
W mniejszych miastach i wsiach powstają Pracownie Orange - multimedialne świetlice, w których każdy mieszkaniec może nie tylko skorzystać z internetu, ale także pod okiem przeszkolonych animatorów nauczyć się poruszać w przestrzeni internetowej. Miejsca są wyposażone m.in. w komputery, konsole, a także telewizory LCD pomocne przy prowadzeniu prezentacji. Co więcej, Pracownie Orange to także miejsca spotkań lokalnej społeczności, konkursów, kursów czy warsztatów.

Dzisiaj nie trzeba już przekonywać o zaletach dostępu do internetu w codziennym życiu. To okno na świat, ale również źródło wiedzy o tym, co dzieje się w regionie. Dlatego ważne jest, żeby w każdym zakątku kraju Polacy mieli dostęp do sieci i wiedzieli, jak z niej korzystać. Pracownie Orange to poważny krok w tym kierunku.

Praktycznie w każdym dużym mieście w Polsce osiedla, biurowce czy centra handlowe zaopatrzone są w internet. Co więcej, jak wynika z raportu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Polacy pozytywnie oceniają wpływ internetu na ich życie. Czerpią z niego wiedzę o świecie, rozwijają dzięki niemu swoje zainteresowania czy utrzymują relacje ze znajomymi.

Niestety, jest także druga strona medalu. Z ministerialnego raportu wynika, że blisko 60 proc. Polaków nie jest obeznanych z obsługą komputera i internetu. To głównie mieszkańcy mniejszych miast i wsi, gdzie sam dostęp do sieci nie jest jeszcze tak powszechny.

Projekt Fundacji Orange ma to zmienić. W jego ramach w mniejszych miastach i wsiach powstają Pracownie Orange - multimedialne świetlice, w których każdy mieszkaniec może nie tylko skorzystać z internetu, ale także pod okiem przeszkolonych animatorów nauczyć się poruszać w przestrzeni internetowej. Miejsca są wyposażone m.in. w komputery, konsole, a także telewizory LCD pomocne przy prowadzeniu prezentacji. Co więcej, Pracownie Orange to także miejsca spotkań lokalnej społeczności, konkursów, kursów czy warsztatów. - Pracownie Orange są naszą odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Chcemy stworzyć nowoczesne miejsca wzmacniające nie tylko cyfrowe kompetencje, ale też więzi społeczne - wyjaśnia Konrad Ciesiołkiewicz, p.o. prezes Fundacji Orange.

Program, którego Polska Press Grupa jest partnerem, jest przeznaczony dla mieszkańców wsi i miast do 40 tys. Zgłoszenia do programu mogą przesyłać co najmniej pięcioosobowe zespoły, które wspólnie z lokalną instytucją lub organizacją przedstawią pomysły i plany na wykorzystanie Pracowni Orange. Wnioski przyjmowane są na stronie: www.pracownieorange.pl

, do 21 czerwca. 50 najciekawszych zgłoszeń zostanie poddanych pod głosowanie internautów w lipcu. To oni ostatecznie wskażą 25 lokalizacji, w których powstaną nowe świetlice.
Efekty działających świetlic widać już dziś. Dzięki Fundacji Orange wielu obywateli aktywnie korzysta z internetu, a placówki stały się ważnymi ośrodkami dla lokalnych aktywistów i animatorów, którzy uczynili z Pracowni Orange centrum integrujące lokalną społeczność.

W pierwszej edycji akcji powstało 50 świetlic w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców. Skorzystało z nich łącznie 250 tys. obywateli. W woj. lubelskim funkcjonuje aż 8 Pracowni Orange ulokowanych w: Radzyniu Podlaskim, Firleju, Czerniejowie, Niedrzwicy Dużej, Ostrowie Lubelskim, Grabowcu, Wisznicach oraz Zakrzówku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo