Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak zmieni się lubelskie Podzamcze

Małgorzata Szlachetka
Małgorzata Genca
Dyskusja o przyszłości i planach dla Podzamcza trwała w Lublinie od 2008 r. i była bardzo gorąca. 21 maja radni przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Co z niego wynika?

Jeśli założenia miejscowego planu zostaną zrealizowane, na Podzamczu obok sklepów, biur i lokali usługowych powstaną mieszkania.

Nowa zabudowa ma sięgać pięciu kondygnacji. Budynki powinny mieć taką wysokość, żeby nie zasłaniać zabytko-wego kościoła pw. św. Mikołaja oraz Zamku Lubelskiego.

Projekt przygotowany przez miejskich planistów wzbudził wcześniej duże kontrowersje, m.in. w środowisku związanym z Forum i Radą Kultury Przestrzeni.

Jaki efekt miały konsultacje społeczne?

Najpierw prezydent Lublina Krzysztof Żuk, a potem radni, w czasie głosowania, odrzucili wszystkie zgłoszone uwagi, a było ich aż 191. Dodajmy, że zagłosowanie nawet za jedną uwagą w czasie majowej sesji automatycznie pociągnęłoby za sobą nieprzyjęcie miejscowego planu zagospodarowania Podzamcza i rozpoczęcie planistycznej procedury od nowa. Projekt wróciłby na biurka planistów, a potem byłby poddany pod konsultacje społeczne.

Co decyzja radnych oznacza w praktyce?

Zniknie obecny dworzec PKS z placem manewrowym (miasto planuje go przenieść w rejon obecnego dworca PKP). Na Podzamczu pozostaną punkty przesiadkowe, do których busy podjadą tylko na chwilę, żeby wysadzić pasażerów i zabrać kolejnych. Przystanki mają być po obu stronach alei Tysiąclecia - osiem po stronie Zamku Lubelskiego i siedem po przeciwnej. Dodatkowo kilka punktów przesiadkowych możliwych jest wzdłuż alei Unii Lubelskiej.

Plan dopuszcza wyburzenie obecnej siedziby dworca PKS, w której są m.in. kasy i poczekalnia. Dodajmy, że za ocaleniem tego budynku - przykładu powojennego modernizmu i zmianą jego funkcji lobbowali specjaliści związani m.in. ze stroną "Modernizm w Lublinie".

Na obecnym etapie odrzucona została możliwość odsłonięcia Czechówki, która nadal będzie płynąć pod ziemią. Przypomnijmy, że takiego rozwiązania domagała się strona społeczna, argumentując, że rzeka byłaby najbardziej atrakcyjnym elementem dla nowego Podzamcza. Plan dopuszcza więc możliwość stawiania budynków na rzece.

Jak zmieni się aleja Tysiąclecia?

Upadł budzący kontrowersje pomysł budowy betonowej płyty nad arterią, pod którą miały być ulokowane przystanki autobusowe. Takie rozwiązanie było planowane na wysokości obecnego przejścia dla pieszych przy placu Zamkowym. Okazuje się jednak, że przyjęty plan dopuszcza budowę podziemnego tunelu i pod-ziemnego przejścia pod aleją Tysiąclecia. Ich dokładna lokalizacja nie została wskazana w planie.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje z kolei odsłonięcia reliktów, zburzonej na rozkaz Niemców w czasie II wojny światowej, synagogi Maharszala. Znajdują się one obecnie pod jezdnią al. Tysiąclecia.

Na Podzamczu nie będzie już targu w obecnej formie, ale miasto nie chce zamknąć tej części miasta dla lokalnych kupców, m.in. skupionych w spółce Bazar. Kupcy będą gospodarzami nowej, dwukondygnacyjnej hali targowej, która powstanie u zbiegu ulic Ruskiej i Szkolnej. Zabudowany zostanie teren dzisiejszego zielonego targu. Przy Ruskiej będzie można handlować nie tylko pod dachem, ale też na nowym zielonym targu, który powstanie naprzeciwko hali targowej.

Przyjęty plan zdejmuje również ochronę planistyczną z modernistycznego budynku dawnego inspektoratu PZU. Będzie więc mógł być on wyburzony.

Inwestorzy nie będą mogli oczywiście zlikwidować obiektów zabytkowych - cerkwi oraz charakterystycznej studzienki, która obecnie stoi na placu manewrowym PKS, a przed wojną zamykała ulicę Szeroką, główną arterię dzielnicy żydowskiej.
Miejscowy plan to tylko szkic dla architekta

Plan zagospodarowania przestrzennego to szkic architektoniczny, który będą musieli wziąć pod uwagę właściciele poszczególnych działek oraz autorzy projektów architektonicznych. Nie wszystkie założenia planu mają status nakazu, są także rozwiązania, pozostawione jako możliwość, na przykład projektowania zielonych dachów na budynkach. Tylko w odniesieniu do niektórych elewacji budynków "nakazuje się zastosowanie szlachetnych materiałów elewacyjnych".

Na uwagę zasługują też zapisy dotyczące lokalizacji reklam na nowym Podzamczu, na przykład nakaz ujednolicenia rozmiarów i kolorystyki szyldów.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski