Ulewy nad Lublinem i regionem. 150 interwencji straży, podtopienia i pożary

AG, KS
150 razy interweniowali strażacy w woj. lubelskim w ciągu minionej nocy. Powodem są intensywne opady deszczu i burze, jakie przeszły nad naszym regionem.

Godz. 13:20
Wólka Łabuńska ucierpiała podczas wtorkowej ulewy szczególnie. Piwnice i studnie zalane, nowy chodnik zniszczony a mieszkańcy noszą wodę pitną z cysterny - taki krajobraz zastaliśmy w miejscowości we wtorek rano. Władze gminy i powiatu zapewniają, że nie zostawią mieszkańców samych.

Kliknij w zdjęcie, by dowiedzieć się więcej:

Godz. 11:30
Wojewoda lubelski Wojciech Wilk zapewnił, że osoby których domy zostały podtopione otrzymają pomoc finansową na usuwanie skutków burz, które przeszły nad regionem. Zasiłki celowe mogą wynieść maksymalnie do 6 tysięcy złotych.

W środę Wojciech Wilk spotkał się z wójtem gminy Łabunie, Antonim Turczynem, z którym rozmawiał o sytuacji na terenie gminy. W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim zebrał się sztab antykryzysowy z udziałem wojewody, Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Tadeusza Milewskiego i zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji, Mirosława Sokala oraz Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego Roberta Lenarcika. - Wojewoda zobowiązał Państwową Straż Pożarną do udzielenia mieszkańcom poszkodowanym przez burze wszelkiej niezbędnej pomocy. Na prośbę Wojciecha Wilka gminne ośrodki pomocy społecznej niezwłocznie oszacują straty - informuje Marcin Bielesz, rzecznik wojewody lubelskiego.

Źródło: Film ze strony www.stacjameteo.pl

***

Burze z gradem i ulewy w Lublinie i regionie (ZDJĘCIA)

105 razy strażacy wypompowywali wodę z zalanych pomieszczeń. 40 wezwań dotyczyło wiatrołomów. W akcji udział brało 150 zastępów straży pożarnej, zarówno z PSP, jak i ochotników.

Największe szkody ulewy wyrządziły w pow. tomaszowskim, zamojskim, bialskim, puławskim i parczewskim. - W pow. tomaszowskim opady najbardziej odczuły gm. Bełżec, Tomaszów Lubelski i Susiec - mówi asp. Tomasz Stachyra, rzecznik prasowy Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Już o godz. 20 we wtorek strażacy mieli kilkadziesiąt wezwań z Zamościa. Dotyczyły one głównie zalanych budynków i piwnic. - W miejscowości Łabunie-Reforma strażacy ratowali podtopione tuczniki. Wyławiali je z wody i ewakuowali - dodaje Stachyra. Wszystkie zwierzęta przeżyły.

W Reformie Łabunie trzeba było ewakuować kobietę z jednego z podtopionych domów. Z kolei w gminie Grabowiec i Komarów Osada złamało się kilkanaście drzew i konarów. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Ulewa nie ominęła też samego Zamościa. - Odnotowano kilkanaście podtopień budynków mieszkalnych w tym budynki użyteczności publicznej tj. Gościniec Kanclerz, budynek Delegatury LUW oraz jeden z budynków muzeum Arsenał - informuje Andrzej Szozda z Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu.

Sytuacja była na tyle poważna, że z dyżurów domowych powołano do służby kolejnych strażaków.

Z powodu wypompowywania wody z gospodarstw od godz. 2:30 zamknięta była droga krajowa nr 17 na odcinku od Zamościa do Tomaszowa Lubelskiego.

Do podtopień doszło też w pow. puławskim. - Na terenie uzdrowiska Nałęczów woda spiętrzyła się na zbiorniku, który się tam znajduje. Tu również strażacy musieli przepompowywać wodę. Szkody wyrządziła Bochotniczanka, podtopione zostały również budynki - opisuje Stachyra.

W Lublinie straż pożarna interweniowała w nocy siedmiokrotnie. - Wezwania miały związek głównie z połamanymi drzewami. Po godz. 22 w Zadębiu obok Bychawy, od pioruna zapaliło się poddasze. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał - mówi Michał Badach z Komendy Miejskiej PSP w Lublinie.

Jedynie cztery wezwania mieli strażacy z Chełma, trzy z nich dotyczyły zalania piwnic w domach. Czwarte zgłoszenie dotyczyło kilku połamanych drzew w mieście. Strażacy z Włodawy wyjeżdżali do pożaru budynku gospodarczego w Bytyniu. Pożar wybuchł najprawdopodobniej po uderzeniu pioruna. Ponadto interweniowali przy dwóch powalonych drzewach: w Woli Uhruskiej i na trasie Chełm-Włodawa.

Krasnostawscy strażacy interweniowali z kolei w gminie Kraśniczyn. Tam woda zalała oborę. W akcji brały udział dwa zastępy strażaków, udało im się uratować jedynie sześć świń.

Macie zdjęcia z ulewy, która przeszła nad woj. lubelskim? Wyślijcie je na [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl