Pięć sposobów podwyższenia emerytury. Warto skorzystać [ZOBACZ, CO ZROBIĆ, BY MIEĆ WYŻSZĄ EMERYTURĘ]

Krzysztof Zając
Paweł Łacheta
Od 1 maja weszły w życie przepisy nowelizujące ustawę emerytalną. Pozwalają one podwyższyć świadczenie już otrzymywane, a także to, które będziemy otrzymywali w przyszłości. Po to, by skorzystać z podanych możliwości, trzeba złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dla kobiet, które opiekowały się dzieckiem

Kobiety, które przed 1999 rokiem urodziły dziecko, przy obliczaniu kapitału początkowego, za każdy rok urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego miały przyjmowany wskaźnik 0,7 proc. podstawy wymiaru. Nowe przepisy podwyższają ten wskaźnik aż do 1,3 proc., czyli tak jak za okresy faktycznego wykonywania pracy. W zależności od okresu opieki nad dziećmi, dzięki zmianie wskaźnika można mieć wyższy kapitał początkowy od 1,2 proc. do nawet 6 proc. A to przekłada się na wyższą emeryturę. Zmiany dotyczą zarówno kobiet jeszcze pracujących, jak i tych, które już przeszły na emeryturę.

Pięć sposobów podwyższenia emerytury. Warto skorzystać [ZOBACZ, CO ZROBIĆ, BY MIEĆ WYŻSZĄ EMERYTURĘ]

Kobiety pracujące, które mają obliczony kapitał początkowy z uwzględnieniem okresów opieki nad dzieckiem, mogą zgłosić wniosek do ZUS o ponowne jego ustalenie. W razie niezgłoszenia takiego wniosku do czasu przejścia na emeryturę (również na emeryturę częściową, emeryturę pomostową lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne), ZUS powinien z urzędu przeliczyć kapitał początkowy przy obliczaniu wysokości jednego z tych świadczeń.
W przypadku osoby, której kapitał początkowy obliczony na wcześniejszych zasadach został już uwzględniony przy ustalaniu emerytury, emerytury częściowej, pomostowej lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, powinna ona sama wystąpić z wnioskiem o ponowne obliczenie świadczenia z uwzględnieniem wyższego wskaźnika.
Emerytura w nowej wysokości przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek o ponowne jej ustalenie. A zatem im później wniosek zostanie złożony, tym dłużej będzie się otrzymywać niższą emeryturę.

Dla tych, którzy studiowali przed 1999 r.

Kapitał początkowy mogą sobie podwyższyć osoby, które studiowały przed 1999 rokiem.
Według starych przepisów, gdy obliczano wysokość kapitału początkowego, to osobom po studiach nie zaliczano całego okresu nauki w szkole wyższej, a jedynie część. Studia traktowane były bowiem jako okres nieskładkowy. Ten zaś mógł być tylko uwzględniany w wysokości 1/3 stażu pracy, czyli okresów składkowych przypadających przed 1 stycznia 1999 r. A zatem jeżeli ktoś do tej daty pracował tylko 9 lat, to chociaż studia były pięcioletnie, zaliczono mu tylko trzy lata nauki jako okresy nieskładkowe. Spowodowało to obniżenie wysokości kapitału początkowego.
Wprowadzone zmiany powodują, że kapitał początkowy, a zatem i emerytalny, można na nowo wyliczyć z uwzględnieniem całego okresu studiów. Nowy przepis mówi bowiem, że lata nauki na wyższej uczelni uwzględnia się w całości w stażu pracy, gdy w chwili składania wniosku o emeryturę nie przekraczają one 1/3 wszystkich okresów składkowych.

Pięć sposobów podwyższenia emerytury. Warto skorzystać [ZOBACZ, CO ZROBIĆ, BY MIEĆ WYŻSZĄ EMERYTURĘ]

Przykład: 

Przy ustalaniu kapitału początkowego Janiny Kowalskiej uwzględniono okres składkowy – 2 lata i 3 miesiące – oraz 9 miesięcy okresu studiów wyższych, których programowy wymiar wynosił
5 lat. Studia zostały ukończone w 1982 r. W czerwcu 2014 r. 62-letnia kobieta zgłosiła wniosek o emeryturę. Do dnia zgłoszenia wniosku miała okresy składkowe wynoszące 21 lat, a 1/3 okresów składkowych to 7 lat. W tym przypadku ZUS przeliczy jej kapitał początkowy z uwzględnieniem okresu studiów, czyli całych 5 lat.
Z możliwości przeliczenia nie mogą skorzystać osoby, które przechodzą na emeryturę wcześniejszą, pomostową, częściową, kompensacyjną itp.
Przeliczenie następuje na wniosek samego zainteresowanego.

Tablice trwania życia na dwa sposoby

Wysokość emerytury zależy od zgromadzonego kapitału emerytalnego oraz tego, na jaki okres zostanie on podzielony. To drugie jest związane z tablicami Głównego Urzędu Statystycznego określającymi, ile lat i miesięcy jeszcze statystycznie będziemy żyć. Wprowadzona zmiana dotyczy osób, które dalej pracują, mimo osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego. One mają do wyboru dwa warianty. Ich kapitał emerytalny może być podzielony na dalsze trwanie życia z tablicy obowiązującej w dniu, w którym faktycznie przechodzą na emeryturę, lub osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego. A trzeba wiedzieć, że te tablice co roku się zmieniają, bo statystycznie wydłuża się średni czas życia.
Nowy przepis umożliwia zastosowanie wieku z tablicy obowiązującej w dniu osiągnięcia przez wnioskodawcę powszechnego wieku emerytalnego, nawet jeśli wystąpił on o przyznanie emerytury w okresie, w którym obowiązywała już nowa tablica średniego dalszego trwania życia.
W tej sytuacji nie ryzykujemy, gdyż urzędnik musi wybrać korzystniejsze dla nas rozwiązanie.
Niezależnie od tego, która tablica średniego dalszego trwania życia stosowana jest przy obliczaniu emerytury (tj. obowiązująca w dniu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego czy też w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę), średnie dalsze trwanie życia ustalane jest dla wieku, w którym osoba ubezpieczona przechodzi na emeryturę.
Opisany przepis dotyczy wyłącznie emerytury obliczanej na nowych zasadach, która przysługuje z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, w tym również emerytury dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., obliczanej w związku z kontynuowaniem ubezpieczenia po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.
Osoby, które mają już ustalone prawo do emerytury, mogą zgłosić wniosek o ponowne obliczenie świadczenia na podanych zasadach. ZUS przeliczy emeryturę, wybierając korzystniejszy dla nas wariant.
Z prawa do wyboru tablic nie mogą skorzystać osoby, które otrzymują emeryturę wcześniej niż wynosi powszechny wiek emerytalny, czyli pobierający emeryturę wcześniejszą, częściową, pomostową itp.

Starsi także na nowych zasadach

Ustawa wprowadziła możliwość obliczenia emerytury na nowych zasadach dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., które miały ustalone prawo do wcześniejszej emerytury.
Jeżeli mają udowodnione okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, wysokość emerytury może być obliczona według nowych zasad, czyli według kapitału emerytalnego, również wtedy, gdy przed zgłoszeniem wniosku o to świadczenie miały ustalone prawo do emerytury wcześniejszej.
Osoby te muszą spełnić też następujące warunki:

  • kontynuowały ubezpieczenia emerytalne i rentowe po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego;
  • wystąpiły z wnioskiem o przyznanie emerytury po 31 grudnia 2008 r.;
  • wysokość ich emerytury obliczona na podstawie kapitału jest wyższa od wysokości świadczenia obliczonego na starych zasadach.

Ten ostatni warunek powoduje, że nie ponosi się ryzyka obniżenia emerytury po przeliczeniu.

Ponowne ustalenie wysokości emerytury

Wprowadzono możliwość ponownego ustalenia wysokości emerytury na wniosek emeryta, który spełnił łącznie następujące warunki:

  • do przeliczenia podstawy wymiaru emerytury wskazał wynagrodzenia przypadające w całości lub w części po przyznaniu emerytury, tj. z okresu:
    - kolejnych 10 lat kalendarzowych przypadających w ostatnich 20 latach kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłosił wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury od przeliczonej podstawy wymiaru;
    - dowolnie wybranych przez emeryta 20 lat kalendarzowych, w których podlegał on ubezpieczeniu, przypadających przed rokiem zgłoszenia o ponowne ustalenie wysokości emerytury;
  • na podstawie wskazanych wynagrodzeń udowodnił, że nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy niż 250 proc.

Przy obliczaniu podstawy wymiaru emerytury w celu ponownego ustalenia wysokości tego świadczenia, wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury podlega ograniczeniu do 250 proc.

Pięć sposobów podwyższenia emerytury. Warto skorzystać [ZOBACZ, CO ZROBIĆ, BY MIEĆ WYŻSZĄ EMERYTURĘ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl