Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj wybieramy prezydenta Polski (II TURA WYBORÓW - KIEDY I JAK GŁOSOWAĆ)

Malwina Gadawa
Wybory prezydenckie 2015. II tura wyborów prezydenckich już w niedzielę, 24 maja. Sprawdź  jakie są zasady głosowania, aby oddać ważny głos. Oto nasze wyborcze ABC.
Wybory prezydenckie 2015. II tura wyborów prezydenckich już w niedzielę, 24 maja. Sprawdź jakie są zasady głosowania, aby oddać ważny głos. Oto nasze wyborcze ABC. Grzegorz Jakubowski
Wybory prezydenckie 2015. II tura wyborów prezydenckich już w niedzielę, 24 maja. Sprawdź jakie są zasady głosowania, aby oddać ważny głos. Oto nasze wyborcze ABC.

Druga tura wyborów prezydenta Polski już w najbliższą niedzielę, 24 maja. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21. O urząd ten ubiegają się Andrzej Duda i Bronisław Komorowski. Prawo do udziału w głosowaniu mają obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania skończyli 18 lat i posiadają prawa wyborcze.

Wyborca musi być wpisany do stałego rejestru wyborców w danej gminie. Żeby zostać dopisanym do spisu wyborców, należało złożyć odpowiedni wniosek. Osoba, która chciała głosować poza miejscem swojego zamieszkania, musiała postarać się o zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim dokumentem można głosować w dowolnym obwodzie w kraju i za granicą. Prezydenta Polski można wybierać także korespondencyjnie. W taki sposób mogą głosować osoby, które są wpisane do stałego rejestru wyborców.

W niedzielę głosujący otrzymają jedną kartkę formatu A4, która będzie koloru białego. Na karcie do głosowania będą dwa nazwiska kandydatów na prezydenta, napisanych w kolejności alfabetycznej. Głosujący musi postawić znak „X” tylko przy jednym nazwisku. Wtedy jego głos będzie ważny.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że w nocy z piątku na sobotę (dokładnie o północy) rozpoczyna się cisza wyborcza. Potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę. W tym czasie zabroniona jest jakakolwiek agitacja wyborcza. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest publikowanie sondaży lub jakakolwiek agitacja na rzecz konkretnych kandydatów czy komitetów. Chodzi np. o rozwieszanie plakatów, rozdawanie ulotek czy organizowanie spotkań z kandydatami. Zakaz dotyczy także internetu.

Kary za złamanie ciszy wyborczej są dotkliwe. Najwyższa grzywna wynosi od 500 tysięcy złotych do nawet miliona złotych i dotyczy publikowania sondaży wyborczych podczas ciszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska