Menu Region

Rosyjska armia zaminowała Gruzję

Rosyjska armia zaminowała Gruzję

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Kazimierz Sikorski, Jon Swain, Cchinwali "The Times"

Prześlij Drukuj
Rada Federacji, czyli izba wyższa rosyjskiego parlamentu, rozpoczyna debatę nad uznaniem niepodległości Osetii i Abchazji, gruzińskich regionów, które obecnie znajdują się pod rosyjską kontrolą.
Premier Władimir Putin wybiera się do stolicy Osetii Południowej - Cchinwali. Moskwa podarowała mieszkańcom paszporty, bo jako obywatele tego kraju Osetyjczycy z pewnością zagłosują w przyszłym referendum za przyłączeniem do Rosji.

I choć wycofanie się większości sił rosyjskich przyjęto w Gruzji z ulgą, to są obawy, że wojska okupacyjne zamierzają pozostać w spornym regionie. Niespokojnie jest w samej Gruzji.
Wczoraj koło Gori pociąg z paliwem wjechał na minę. Zdaniem Gruzinów stało się tak, bo wycofujący się Rosjanie zaminowali tory magistrali łączącej wschodnią i zachodnią Gruzję. To ważna trasa transportu azerskiej ropy naftowej na europejskie rynki.

Rzecznik gruzińskiego MSW Szota Utiaszwili poinformował, że z dymem poszło co najmniej dziesięć cystern. W tym samym czasie Osetyjczycy ostrzegli, że Gruzini koncentrują siły na granicy z Osetią Południową. Rzeczniczka południowoosetyjskich separatystów Irina Gagłojewa mówiła nawet o ostrzale osetyjskich miejscowości z dział przez gruzińskie wojska.

Gruzini liczą na sojuszników: w kierunku ich portów płyną amerykańskie jednostki z pomocą humanitarną. Jedna z nich, niszczyciel USS McFaul, przypłynęła do Batumi w Gruzji. Departament Stanu USA podał, że do Gruzji przypłyną jeszcze dwa amerykańskie okręty.

W tym samym czasie Rosjanie budują tzw. placówki pokojowe w strefie bezpieczeństwa przy granicy gruzińsko-osetyjskiej. Zdaniem przewodniczącego gruzińskiego parlamentu Davida Barakadze Rosja urządza sobie kpiny z obietnicy Dmitrija Miedwiediewa, który zapowiedział wycofanie wojsk.

Barakadze uważa, że kolumny czołgów wytaczające się z Gori i innych obszarów Gruzji to nie jest prawdziwe wycofanie się Rosjan. Jego pogląd podzielają kraje zachodnie, w tym USA, Francja i Wielka Brytania, które zarzucają Rosji, że nie wypełniła do tej pory warunków zawieszenia broni.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się