Paczka z poczty to oszustwo. Mail z poczty jest pułapką. Jak uniknąć niebezpieczeństwa?

BP
Jeśli w ostatnich dniach otrzymaliście podejrzanie wyglądającego maila, którego nadawca podawał się za Pocztę Polską i informował o rzekomo nieodebranej przesyłce, to najprawdopodobniej padliście ofiarami internetowych oszustów. Kliknięcie w wysłany przez nich link może mieć poważne konsekwencje dla Waszego komputera. Eksperci z firmy ESET mają kilka porad.
Jeśli w ostatnich dniach otrzymaliście podejrzanie wyglądającego maila, którego nadawca podawał się za Pocztę Polską i informował o rzekomo nieodebranej przesyłce, to najprawdopodobniej padliście ofiarami internetowych oszustów. Kliknięcie w wysłany przez nich link może mieć poważne konsekwencje dla Waszego komputera. Eksperci z firmy ESET mają kilka porad. mat. prasowe
Paczka z poczty to oszustwo! Jeśli w ostatnich dniach otrzymaliście podejrzanie wyglądającego maila, którego nadawca podawał się za Pocztę Polską i informował o rzekomo nieodebranej przesyłce, to najprawdopodobniej padliście ofiarami internetowych oszustów. Kliknięcie w wysłany przez nich link może mieć poważne konsekwencje dla Waszego komputera. Eksperci z firmy ESET mają kilka porad.

Paczka z poczty to oszustwo

Mejl z Poczty Polskiej informujący o nieodebranej przesyłce jest pułapką!

CZYTAJ WIĘCEJ:
UWAGA NA FAŁSZYWE MAILE. KTO PODSZYWA SIĘ POD POCZTĘ POLSKĄ? CZYTAJCIE

Coraz więcej osób w ostatnich dniach otrzymało wiadomości wysłane rzekomo przez Pocztę Polską. Informują one o nieodebranej przesyłce lub innym problemie, który rozwiązać możemy klikając w link wysłany w wiadomości. Uważajcie, to pułapka!

W linku kryje się CryptoLocker, czyli złośliwe oprogramowanie typu ransomware. Po ściągnięciu go na komputer program szyfruje wszystkie nasze pliki, a za ich odszyfrowanie musimy zapłacić.

Eksperci z firmy ESET zajmującej się zabezpieczaniem komputerów i oprogramowania, ostrzegają przed tego typu zagrożeniami. Bartłomiej Stryczek, Team Leader ESET przygotował kilka rad, które pozwolą uchronić się przed infekcją:

1. Stwórz kopię zapasową swoich plików – zaszyfrowanych plików nie da się rozszyfrować bez znajomości sekretnego klucza, dlatego tak ważne jest robienie kopii swoich plików.

2. Aktualizuj oprogramowanie – dzięki systematycznym aktualizacjom możesz mieć pewność, że wszystkie znane luki zostały załatane, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo.
3. Zachowaj czujność podczas korzystania z sieci – podejrzana strona, nagła zmiana zawartości serwisu WWW lub żądanie podania dodatkowych danych podczas logowania do serwisu powinny wzbudzić twoją czujność.

4. Aktualizuj program antywirusowy do najnowszej wersji – dzięki nowej wersji programu, wszystkie zagrożenia są jeszcze skuteczniej wykrywane i blokowane. Nie zapomnij także o aktualizacji bazy sygnatur i komponentów programu udostępnianych przez producenta. Warto również sprawdzić, czy nie są stworzone wykluczenia ze skanowania w konfiguracji programu antywirusowego, w szczególności elementów poczty email, za pomocą której rozprzestrzenia się CryptoLocker. Ważne jest także, aby skanowanie wszystkich i plików i ich rozszerzeń było domyślnie włączone. 

5. Zachowaj ostrożność - nie otwieraj załączników pochodzących z nieznanych źródeł, a w przypadku wiadomości podszywających się pod faktury – zweryfikuj numer konta jaki jest podany w treści maila. Klienci poszczególnych firm zawsze mają własny indywidualny numer konta, a ten w wiadomościach phishingowych różni się od niego.


*Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Paczka z poczty to oszustwo. Mail z poczty jest pułapką. Jak uniknąć niebezpieczeństwa? - Dziennik Zachodni

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
K
od: [email protected]

Informacja.

Twoja paczka nie zostala doreczona pod adres wysylki w dniu 9 maj 2016,
poniewaz nikogo nie bylo w domu. Odbior przesylki mozliwy w najblizszym
biurze po przedstawieniu wydrukowanej informacji.

Prosze otworzyc zalacznik.

Z pozdrowieniami,
Poczta Polska.
W
Wilus
Poczta polska to jedna wielko ganba...ginom przesylki..otwiyrane som listy,,z zagranicy...zlikwidowac i pozwolniac zlodzieji..a to ze idzie jak slimok juz pomijom...
e
ech...
Życzę owocnej nauki języka polskiego.
t
to poczatek
Przecież od dawna chcą Pocztę Zlikwidowac to zasluga PO .Powstaly już Firmy Konkurencyjne .Przez te 8 Lat Sami Swoi wszystko Zawladneli dzieki Wam Wyborcy PO a teraz bedzie Sciema.
J
Jerzy
I ten caly duda wygrał wybory, coś faktycznie jest na rzeczy
j
jertam
Oto treść z dnia 2015-07-07 :
"" Informacja!

Zamówienie nie zostało doręczone odbiorcy w dniu 2 lipiec 2015, z przyczyny, że nikogo nie było w domu. Kliknij na link w celu otrzymania informacji dotycza cej twojej paczki na naszej stronie internetowej. Wydrukuj informacje dotyczące paczki, niezbędne do jej odbioru w najbliższym biurze naszej firmy.

Przejdź do otrzymania danych dotycza cych przesyłki

Uwaga!
Nasza firma pobiera opłaty z tytułu przechowywania przesyłek, które nie zostały odebrane w terminie 30 dni. Szczegółowe informacje o przechowywaniu oraz pobieranych opłatach znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Z powazaniem,
Poczta Polska. ""
Wysłano z poczty :
M
M
Dzień dobry!
Twoja paczka nie została doręczona odbiorcy w dniu 26 czerwiec 2015, ponieważ nikogo nie było w domu. Kliknij podany link, żeby otrzymać informacje dotycza ce twojego zamówienia na naszej stronie internetowej. Wydrukuj informacje dotyczące paczki, niezbędne do jej odbioru w najbliższym biurze naszej firmy.
Informacja o numerze twojej przesyłki
Z powazaniem,
Poczta Polska.
Jezeli ta wiadomosc Cie nie dotyczy, kliknij link, by zapobiec wykorzystaniu tego adresu e-mail.
A
Andrzej
Przecież te pieniądze jeżeli trzeba będzie zapłacić to gdzieś idą i co nie da się tego namierzyć i złapać
k
konto goscia
Jak sie nie umie korzystać nawet z windowsa to tak jest. Ludzie siedzą na kontach administratora i instaluja programy niewiadomego pochodzenia, to musi sie kiedys skonczyc załapaniem wirusa itp. Na codzien powinno się używać konta gościa lub innego z ograniczeniami, bez praw zapisu do ważnych katalogów windowsa czy z naszymi plikami ważnymi. Ale jak ktoś wymyśli exploit czyli dziure w systemie to i to nie pomoze , ważne aby miec aktualne oprogramowanie. Na linuxa tez mozna sie wlamac , ale ze wiekszosc ludzi uzywa windows to cała masa virusow, trojanow tworzona jest pod windows.
b
beblar
W tych mailach od przestępców uszkadzających pliki jest załącznik w postaci programu ktory uruchmiacie czy link do strony www? Po kliknieciu linku na stronie jest program do pobrania i wy go uruchamiacie? czy nic nie robicie a strona zawiera exploit ktory automatycznie instaluje wam wirusa?? No cóż algorytm szyfrujący da sie odwrócićtylko i wyłącznie posiadając klucz , ktory posiada tylko cracker-przestępca. Nie da się złamać tego szyfru i odkodować plikow innaczej jak dysponujac kluczem.
L
Linux za darmo
Windows to koń trojański w Twoim domu.
d
długo_pis
bezprawnie tak jak to robily w przeszlosci brandy swiatowe oraz sledztwo w sprawie nieuczciwej konkurencji gdyz komus moze chodzic w tym wypadku o przedstawienie w zlym swietle wizerunku poczty polskiej! kolejne wszystkim tym,ktorzy musieli poniesc koszty z utylizacja zlosliwego oprogramowania! mysle ze wielu nudzacych sie bez pracy informatykow i prawnikow ma szanse sie wykazac i zrobic cos pozytywnego dla narodu! z jablkami sobie poradzilismy to pora teraz na polski-net...
D
Dorina
Nie tylko "Poczta Polska" . Wczoraj dostałam takiego maila z "DHL" . Trzeba patrzeć co się otwiera....
S
Steve
Uwierz mi, że ludzie są na tyle g*****, że interesuje ich tylko i wyłącznie zysk. "ooo, przesyłka! Nic nie zamawiałem, ale może ktoś się pomylił w adresie i zarobię?" ... sam widzisz. Z tematem spotykam się dosyć często i zwykle osoby, które otwierają załączniki (nawet te zabezpieczone hasłem) i linki totalnie bezmyślnie. Wiedzą, że nie mają nic wspólnego ze sprawą, ale co z tego? Może ktoś z poczty polskiej po prostu nie zdał podstawówki i pracuje na czarno? Tłumaczenie jakie by nie było, ważne, że jest... A skutki są, jakie są...
S
Steve
No tak, od razu widać, że wiadomość jest jedną wielką ściemą. Poza językiem skopiowanym żywcem z translatora, uwagę powinna przykuć także dalsza część wiadomości rodem z Brazylii. Ponadto, w dolnej części jest informacja o wypisaniu się z newslettera. Fakt, często podajemy maila byle gdzie, ale to jeszcze nie jest problem. Problemem jest to, że wiadomości tego typu wysyłane są masowo a ludzie nie czytają, tylko otwierają linki i załączniki bezmyślnie.

Czy którakolwiek z ofiar faktycznie oczekiwała na przesyłkę z poczty polskiej? Jeśli tak, to pewnie była zainteresowana również treścią. Poza tym, że nie przywiązujemy uwagi do treści to to, że nawet pomijając kliknięcie na link, użytkownicy wypakowują przesłane w załączniku i zabezpieczone hasłem archiwa. Hasło jest w mailu, czemu więc ignorowana jest pozostała część wiadomości?

Musimy mieć na uwadze to, że zagrożenie zawsze pojawia się wcześniej niż bazy sygnatur wirusów. Nieważne z jak dobrego i drogiego antywirusa skorzystamy, musimy liczyć się z tym, że zawsze jest pewna zwłoka w wykrywaniu. Podstawą bezpieczeństwa zawsze było, jest i będzie zachowanie zdrowego rozsądku.
Wróć na i.pl Portal i.pl