Wybory 2015: Debata prezydencka TVP za nami. Kto wygrał? [SONDA] [RELACJA] [ZDJĘCIA] [VIDEO]

Damian Dragański, Leszek Rudziński (AIP)
Debata prezydencka 2015
Debata prezydencka 2015 Fot. Piotr Smoliński
We wtorek w studiu TVP odbyła się debata prezydencka 2015. Zabrakło na niej ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego, który nie przystał na zaproszenie organizatorów.

Brak obecności Bronisława Komorowskiego na debacie organizowanej przed Telewizję Polską oburzył część kandydatów. Sztaby m.in. Magdaleny Ogórek, Andrzeja Dudy czy Pawła Kukiza domagały się w studiu pustego krzesła, które miało być przeznaczone dla urzędującego prezydenta. "Nie będzie Bronek pluł nam w twarz" - napisał na swoim profilu na Facebooku Paweł Kukiz. Na cztery godziny przed debatą groził, że może nie wziąć w niej udziału.

Debata prezydencka 2015 | Prezentacja kandydatów

Źródło: TVP/x-news

Kukiz ostatecznie pojawił się w studiu. - Ubolewam, że nie ma z nami prezydenta Komorowskiego.Świadczy to o jego arogancji i bucie. Mam dla prezydenta krzesełko, żeby był tu z nami duchem - wyjaśnił i zaprezentował telewidzom składane krzesełko, które rozstawił przy swoim pulpicie. - Przypominam, że wszyscy kandydaci biorą udział w debacie na stojąco - skomentował zachowanie Kukiza prowadzący program Krzysztof Ziemiec.

Debata prezydencka TVP. Kto wygrał?

Kandydaci w trakcie debaty wypowiedzieli się na trzy następujące tematy: polityka zagraniczna, społeczna i wizja państwa w przyszłości. Nie zabrakło mocnych deklaracji. Andrzej Duda, kandydat Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedział, że w pierwszym roku swojej prezydentury zmniejszy wiek emerytalny i zmieni kwotę wolną od podatku do 8 tys. - Jeśli mi się nie uda, podam się do dymisji - zadeklarował.

Duda dodał również, mówiąc o polityce zagranicznej, że Polska powinna płynąć własnym nurtem. - Polityka płynięcia w górnym nurcie, zaproponowana przez Donalda Tuska, skompromitowała się. Musimy stworzyć własny nurt w polityce światowej. Jesteśmy narodem w sercu Europy, mamy swoją historię i mamy prawo do takiej polityki - przekonywał.

Z kandydatem PiS nie zgodził się Janusz Palikot. Jego zdaniem pomysły Dudy na politykę zagraniczną są nieracjonalne. - Inni zbudowali nowoczesną politykę na kalkulacjach, interesach, my tymczasem mamy od 25 lat niezależne państwo, które kochamy miłością młodzieńczą, ślepą. Nie mierzymy sił na zamiary i chcemy rzucać się z gołymi rękami na czołgi. Potrzebujemy armii managerów, a nie rezerwistów - powiedział Palikot.

W trakcie debaty nie zabrakło również tematów związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej. M.in. Marian Kowalski czy Janusz Korwin-Mikke przekonywali, że powinniśmy opuścić grono wspólnoty.

Debata prezydencka 2015 | Kandydaci o polityce zagranicznej

Źródło: TVP/x-news

Komorowski wybrał Polsat

Ubiegający się o reelekcję prezydent Bronisław Komorowski godzinę przed debatą w TVP pojawił się w telewizji Polsat, gdzie odpowiadał na pytania dziennikarzy, Jarosława Gugały, Przemysława Szubartowicza oraz Marcina Piaseckiego. W dyskusji dominowały kwestie społeczne i polityka zagraniczna. - Trzech na jednego, to i tak sprawiedliwej niż dziesięciu na jednego - podkreślał prezydent, odnosząc się do odrzucenia propozycji wspólnej debaty z pozostałymi kandydatami do fotela prezydenckiego.

W pierwszej części programu "Trzech na jednego" prezydent musiał ustosunkować się do kwestii in vitro, która poruszana jest w jego najnowszym spocie wyborczym. Zapytany przez jednego z dziennikarzy, jak ów spot, atakujący jego kontrkandydata Andrzeja Dudę ma się do hasła "zgoda i bezpieczeństwo" prezydent odpowiedział, że nigdy nie kwestionuje cudzych poglądów, a jedynie pozytywny wpływ ludzi je wyrażających na politykę.

Prezydent bronił także ustawy podnoszącej wiek emerytalny, podkreślając, że gdyby jej nie było zmniejszyłyby się emerytury. - Zmniejsza się ilość Polaków którzy pracują na emerytury, a zwiększa się liczba osób chcących je otrzymywać. Ktoś kto chce cofnąć wiek emerytalny wykazuje się kompletną nieznajomością prawa. Młodzi ludzie musieliby odprowadzać większą składkę na system emerytalny. Musimy wszyscy na zasadzie solidarności międzypokoleniowej pracować nieco dłużej - tłumaczył Komorowski, zaznaczając przy tym, że jego kancelaria szuka rozwiązania, które pozwoli aby nie tylko wiek był wyznacznikiem przejścia na emeryturę, ale i staż pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 205

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotr
A ty przywitałbyś się słowami k.... cześć
G
Gość
lepiej szczęść boże ,niż huj wam w d***
p
persona non grata
to przedsmak demokracji na zywo, ...
T
Tomasz
Nie wydaje mi się żeby mógł zostać prezydentem ktoś kto wita się "Szczęść boże..." na debacie prezydenckiej...
T
Tomasz
Nie wydaje mi się żeby mógł zostać prezydentem ktoś kto wita się "Szczęść boże..." na debacie prezydenckiej...
s
sokrates
Luksusowe jachty na Cyprze internowane. stop. Lasy w rękach ludu tubylczego pozostają. stop. Lichwa zakazana. stop. Seryjny morderca zatrzymany. stop. Konta na Kajmanach zablokowane. stop. Obywatele dostali ćwiartkę świeżego powietrza na otrzeźwienie. stop. Skrzynki wróciły do właściciela. TV już nie kłamie. stop. Nastał ład i porządek.... kropka nad i.
j
ja
Byle nie duda.wydaje sie byc drugim tuskiem.
R
Ruan
Należy:
1. Wprowadzić JOW-y z możliwością odwołania wybranych posłów. Procedura odwołania powinna uwzględniać wynik wyborczy (im lepszy tym trudniej odwołać). Taki sposób wyboru powoduje, że wybrany zależmy jest od wyborcy, a nie od SZEFA partii i odporny na naciski lobbystów.
2. Wprowadzić DECENTRALIZACJĘ zarządzania i finansowania państwa. Taki system ogranicza korupcję dlatego, że kontrola społeczna jest „bliżej” możliwych patologii.
Instytucje centralne ograniczone są do działań kontrolnych, a nie decyzyjnych – czyli są zainteresowane w łapaniu przekrętów (nic na tym nie tracą). Poza tym brak „dojnych krów” - trudno okradać samego siebie.
3. Oba w/w punkty powodują, że ludzie utożsamiają się ze swoim „heimatem” i tworzy się Społeczeństwo Obywatelskie – oczywiście z czasem !!!
4. Jak powinien wyglądać np: 10-cio miejscowy JOW – 3-4 miejsca są zarezerwowane dla partii, które uzyskały najlepsze wyniki w okręgu w ostatnich wyborach, 2 miejsca dla stowarzyszeń lokalnych (ta sama zasada), pozostałe (5-4) dla osób, które uzyskały najwięcej podpisów przed wyborami.
5. Muszę dodać, że zasada wyboru w TYM przypadku to jeden z dziesięciu – czyli jest JEDEN wygrany. Ilość miejsc w JOW-ie to oczywiście sprawa do uzgodnienia.
6. Taki system premiuje indywidualności i lokalnych liderów – co powoduje napływ do polityki nowych twarzy.
G
Gość
Przypominam, że dzisiaj o 20.12 w TVP Info będę gościem redaktora Kraśki. Zapraszam do oglądania.
G
Gość
precz z pis,po, psl,sld to wszystko jeden i ten sam huj tylko w innych majtkach wszyscy śmierdzą równo
G
Gość
na pewno mniej niż tobie za obciąganie
n
naPiSać
o tobie?
!
chcesz się sam załapać?
t
to
on sobie robi
s
szukam pracy
Ile ci za to płacą sprzedawczyku za lansowanie tego nawiedzonego świra?
Wróć na i.pl Portal i.pl