Chorzy kierowcy? To zgodne z prawem. Za kółkiem może usiąść każdy

Krystian Lurka
Zgodnie z polskim prawem kierowcą może zostać jednooki 99-latek z padaczką!
Zgodnie z polskim prawem kierowcą może zostać jednooki 99-latek z padaczką! Jacek Babicz
Kobieta chora na cukrzycę wjechała w grupkę dzieci. Czy taka osoba powinna kierować autem? Okazuje się, że w Polsce za kółkiem może nawet usiąść osoba chora na padaczkę czy Parkinsona.

Po wypadku, do którego doszło w Nowym Tomyślu, gdzie kierująca autem uderzyła w grupkę przedszkolaków wraca dyskusja o tym, kto nie powinien siadać za kierownicą. Po zdarzeniu okazało się, że kobieta zasłabła podczas jazdy, ponieważ doszło do nagłego spadku cukru we krwi. Kierująca choruje bowiem na cukrzycę.

Lekarze i eksperci ruchu drogowego ostrzegają, że nie ma przepisów, które zakazują jazdy chorym i takich przypadków może być znacznie więcej niż jeszcze w 2014 roku.

Jak mówi Hanna Byks, diabetolog i biegły sądowy z zakresu diabetologii, niewykluczone, że 29 kwietnia mieliśmy do czynienia z hipoglikemią.

- To spadek poziomu cukru poniżej normy w krótkim czasie - wyjaśnia Byks i wymienia objawy hipoglikemii: - Ciało chorego zaczyna drżeć i drętwieć. Osoba się poci i gorzej widzi. Dochodzi do zaburzeń świadomości, a nawet utraty przytomności. A wszystko w zaledwie kilka minut. Wtedy o wypadek nietrudno.

Ryszard Fonżychowski ze Stowarzyszenie "Droga i bezpieczeństwo" przyznaje, że w Polsce osoby, które są w podeszłym wieku i ci, którzy cierpią na: padaczkę, hipoglikemię, Parkinsona, Alzheimera, schizofrenię, mające kłopoty ze wzrokiem, a także sercem, mogą zgodnie z przepisami... prowadzić auta, choć są zagrożeniem na drodze. Zgodnie z polskim prawem kierowcą może zostać jednooki 99-latek z padaczką!

Do lipca 2014 roku, lekarze którzy wiedzieli m.in. o cukrzycy czy padaczce pacjenta mieli obowiązek powiadomić wydział komunikacji w odpowiednim urzędzie. W takim przypadku konieczne były dalsze badania. Ale to się zmieniło.

- Dzisiaj przepisy nie ograniczają kierowców - potwierdza R. Fonżychowski, a prof. Radosław Kaźmierski, ordynator kliniki neurologii i chorób naczyniowych układu nerwowego w Szpitalu MSW w Poznaniu, dodaje: - Dziś jedyne co mogą zrobić lekarze, żeby nie dopuścić do zagrożenia, to przekonywać chorych do tego, żeby nie wsiadali za kierownicę.

Zbigniew Ogiński, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów krytykuje tych, którzy siadają "za kółkiem" wiedząc o swojej chorobie i apeluje o uczciwość.

- Kandydaci na kierowców przed kursem podpisują oświadczenie o swoim stanie zdrowia. To wymagane. Muszą zaznaczyć "tak" lub "nie" obok całej listy chorób. Jest padaczka, problemy ze wzrokiem czy sercem, a także informacja do podpisania, że kierowca musi powiadomić odpowiedni organ w przypadku wystąpienia chorób później - zaznacza Ogiński i przyznaje, że jest też dopisek o tym, że wpisanie nieprawdy lub zatajanie prawdy to przestępstwo.

Jak mówi, mimo to nie zakreślają swoich dolegliwości, a lekarze uprawnieni do badania kandydatów nie są w stanie zweryfikować wszystkich chorób.

Czy to się zmieni? Raczej nie. Pilski senator Mieczysław Augustyn chciał wprowadzić do prawa o ruchu drogowym obowiązkowe badania kierowców po 70. roku życia. Oczywiście jeśli byłyby uzasadnione wątpliwości co do stanu zdrowia prowadzącego samochód.

Jak przyznaje, od pomysłu odstąpił, bo obecnie nowe prawa jazdy wydawane są na kilka lat. - A to oznacza, że zdrowie starszych kierowców prędzej czy później, będzie sprawdzone - mówi senator.

Przykład z USA

W przypadku podejrzenia choroby każdy może wysłać donos do wydziału ruchu. Ten wysłała do kierowcy ankietę i zaproszenie na rozmowę. Podczas spotkania oceniona jest kondycja kierowcy oraz wydane postanowienie czy musi przejść egzamin ponownie, czy nie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chorzy kierowcy? To zgodne z prawem. Za kółkiem może usiąść każdy - Głos Wielkopolski

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam
Obecnie nie lekarz wydający orzeczenie na prawo jazdy dla kierowcy a prowadzący leczenie specjalista neurolog ma większy wpływ na wydanie pozytywnego orzeczenia. To neurolog ma wiedzę na temat tego czy pacjent leczy się systematycznie i nie miał ostatnio napadów padaczkowych. Jeśli tak jest, wypełnia kartę konsultacyjną, którą trzeba przynieść na badanie lekarskie do prawa jazdy.
l
leszek
jadac poczułem silny ból w pachwinie,niemogac zatrzymac sie na ruchliwej ulicy zjechalem na boczna- do domu,niestety ktos blokował mi brame.przedzwoniłem na policje by mi pozwolono parkowac na ulicy/strefa zamieszkania/ przejazd dla innych był wystarczający-odmówiono i po kilku minutach przyjechal patrol,policjant kazał mi poszukac miejsca postojowego-odmówiłem-w tym stanie zagrazałbym innym bo musiałbym wrucic na ulice o duzym ruchu a ból był potworny.
po kilku minutach pozwolili mi wjechac na poseje i isc do domu wziaść lekarstwa....po powrocie chciano mi wystawic mandat za złe parkowanie /policja na zdjeciach ma kilka samochodow które parkowaly w miejscach niedozwolonych a ukarac chciala tylko mnie/skierowali sprawe do sadu

w ten sposób policjanci pomijajac fakt nie udzielenia pomocy???? chcieli mnie zmusic do jazdy stwazajacej zagrozenie dla innych...tego nie rozumie
S
Sebastien Loeb
Które nie potrafią ocenić z jaką prędkością jedzie na drodze samochód, gdy chcą włączyć się do ruchu, gdy są na rondzie lub skrzyżowaniu, gdy mają zamiar wyprzedzać inny samochód itd.Które nie potrafią parkować na ulicach i parkingach.Które nie potrafią bardziej dynamicznie wyprzedzać inny samochód lub ruszać spod świateł lub z zamiarem włączenia się do ruchu.
w
współczesny głupek
znałem jednego szplina, co był przekonany że wokół sami pojebańcy a on jeden zdrowy osobnik.
Dlatego nie patrzcie na siebie swoimi oczami i subiektywnymi przekonaniami o swojej nadzwyczajności!
Bo mogą was wziąć za Pana Boga.
j
jan
Proponuję by na tym forum wypowiadali się tylko ci którzy mają 100% pewności, że nie będą mieli za kierownicą zawału albo udaru. A w innym przypadku niech lepiej nie wsiadają do auta.
G
Gość
....tacy powinni być badani często i dopuszczani, bądź nie, do ruchu wlasnymi pojazdami
l
lekarz
nie zrozumiałeś wpisu ani trochę
p
poznaniak
idę.
?
Wejdźcie na e-Poznań.pl
''...my KOLESIE akurat pozostający bez pracy wybieramy się do Urzędu Miasta Poznania w dniu 07.05.2015 o godzinie 12:00, by nam prezydent Poznania załatwił ciepłą posadkę, najlepiej w miejskiej spółce - informuje Koleś K., członek grupy. - Słyszeli my bowiem, że prezydent załatwia pracę KOLESIOM, a my jesteśmy KOLESIE jak się patrzy! ...''
G
Gość
Nie ma ludzi zdrowych - są tylko niedokładnie przebadani.
Za kierownicę siadają ludzie z chorobami.
Tylko w nielicznych przypadkach choroba jest przyczyną wypadku.
Niby zdrowi, ale nie na umyśle, z łbem wypełnionym wódą siadają za kierownicę
i zabijają innych -szkoda, że nie tylko siebie.
Tysiącami przez lata, dziesiątkami każdego 'wekendu'.
A wchodzące przepisy obchodzą się z pijaczynami bardzo delikatnie.
"W przypadku podejrzenia choroby każdy może wysłać donos..."
Nie jestem podejrzliwy i nie wysyłam, ale pewnie inni już rozważają wysłanie.
Na autora tego artykułu.
daje niezdolność do pracy, a nie do kierowania pojazdami mechanicznymi. Jak sobie uświadomisz ten fakt, to odszczekaj komentarz.
K
KOSTUCHA
POZWULMY JEŹDZIĆ ZAWAŁOWCOM , PADALCOM, STARYM ZABURZENIAMI WIDZENIA , KOBIETOM CUKRZYKOM, A BĘDZIE MNIEJ MIEJSCA NA CMENTARZU
C
CHORA
CHORE BABY NA CUKRZYCE BĘDĄCE W CIĄŻY TRACĄ PRZYTOMNOŚĆ W UŁAMKU SEKUNDY TAK IM SZYBKO SPADA CUKIER
G
Gość
Pytanie : a zna pan ludzi w pełni zdrowych choćby u siebie w redakcji ? A czy pan nie jest zbyt impulsywny na przykład ? A wie pan że ZUS w ciągu ostatnich ok. 4 lat cudownie uzdrowił ok. 3.000.000 osób ? To są zdrowi czy też nie skoro ZUS tak uznał ? Czy poseł Niesiołowski jest zdrowy na przykład albo Frankiewiczowa ? Bronek Lewatywa ?
G
Gość
Pytanie : a zna pan ludzi w pełni zdrowych choćby u siebie w redakcji ? A czy pan nie jest zbyt impulsywny na przykład ? A wie pan że ZUS w ciągu ostatnich ok. 4 lat cudownie uzdrowił ok. 3.000.000 osób ? To są zdrowi czy też nie skoro ZUS tak uznał ? Czy poseł Niesiołowski jest zdrowy na przykład albo Frankiewiczowa ? Bronek Lewatywa ?
Wróć na i.pl Portal i.pl