W Zagłębiu miało być Adolf Hitler Stadt

Katarzyna Kapusta
W Zagłębiu miało być Adolf Hitler Stadta
W Zagłębiu miało być Adolf Hitler Stadta arc.
Wracamy do historii miasta, które chcieli sobie stworzyć Niemcy, czyli Adolf Hitler Stadt. Dlaczego wracamy do tej historii po raz kolejny? Ponieważ stan badań wciąż się poprawia, zwiększa się też ilość materiałów, z których można czerpać nowe informacje.

Postanowiliśmy zaprezentować państwu najnowsze ustalenia. A te są zaskakujące i niezwykle ciekawe. Niemcy bowiem w trakcie okupacji zakładali tylko swoją wygraną podczas wojny i prowadzili dalekosiężne plany, związane z budową wielkiego, prawdziwie niemieckiego miasta.

Centrum z rynkiem miało być w Zagórzu

- Udało się w końcu dokładniej określić, jak miało wyglądać właśnie to miasto - zaczyna swą opowieść Stefania Lazar, historyk Muzeum Saturn w Czeladzi.

- Ścisłe centrum Hitler Stadt, czyli takie centrum administracyjno-kulturalne, gdzie miały się znajdować kina, teatry, także siedziba partii, Wermachtu, miały się rozciągać na wzgórzach pomiędzy Środulą, a Zagórzem - mówi pani historyk.
Ścisłe centrum miało znajdować się mniej więcej w miejscu dzisiejszego centrum handlowego Auchan w Zagórzu. Zabudowa centrum miała być kilkupiętrowa.

- To miały być takie monumentalne, olbrzymie budynki. Świadczące o potędze III Rzeszy - tłumaczy Stefania Lazar
Teren wokół centrum miał zostać przeznaczony pod zabudowę mieszkalną. Miała ona się ciągnąć mniej więcej wzdłuż ulicy Krakowskiej w Będzinie, dalej na południe sięgać samego Sielca, a potem miała obejmować także teren Górek Małobądzkich w Będzinie. Te tereny planowano zabudować takimi niewielkimi domkami z ogródkami (podobne do tej pory stoją na ulicy Podzamcze w Będzinie). W centrum administracyjnym tego nowego miasta miały znajdować się budynki wielokondygnacyjne, zwarte i wysokie.

- Osią tego założenia miało być przedłużenie dzisiejszej ulicy Podsiadły (przed wojną ulica Przeczna). Gdyby tę ulicę przedłużyć, ona w pewnym momencie połączyła by się z dzisiejszą ulicą Zagórską. To miał być początek osi kompozycyjnej tego miasta. Ona była przedłużona w postaci alei na południe, biegła do najważniejszych budynków miasta - tłumaczy Lazar. Tym budynkiem miała być siedziba partii albo ratusz. Dlatego też te dwie ulice odgrywały bardzo znaczącą rolę. Co ważne, centrum administracyjne zaczynało się na wysokości dworca Nowy Będzin w kierunku wschodnim (Zagórza i Środuli).
Działania wojenne opóźniły budowę

Niemcy zakładali wówczas, że do 1980 roku to wyjątkowe miasto będzie w pełni gotowe. Na sposób niemiecki planowali przebudować w sumie 88 miast w całym obszarze Zagłębia, ale również Górnego Śląska. - Były to plany bardzo dalekosiężne i dość szeroko zakrojone. Na szczęście nie udało się tego zrealizować. Głównie przez zwiększony wysiłek wojenny - mówi nam pani historyk.

To osłabiło pracę nad całym kompleksem, ale jeszcze w 1944 roku dalej traktowano te plany poważnie. Ze względu na działania wojenne Niemcy zakładali, że wszystko, co zostało zaplanowane, będzie zrealizowane. Tylko nieco później.

- Jeszcze w 1940 roku, kiedy powstała ta koncepcja, Niemcy chcieli jak najszybciej rozpocząć budowę. Liczyli na to, że Żydów uda im się wysiedlić w ciągu roku. To oczywiście było niemożliwe, jednak swój plan zrealizowali 1943 roku - tłumaczy Stefania Lazar.

Ostateczna zagłada i likwidacja getta

Ostateczna zagłada Żydów z Będzina, a konkretnie z getta, które znajdowało się na Warpiu -Kamionce, rozpoczęła się w 1942 roku. To właśnie na placu Bohaterów Getta na Kamionce kończyły się wieloletnie losy będzińskich Żydów. Wtedy odbyła się także pierwsza masowa deportacja z będzińskiego getta. Została ona przeprowadzona 16 maja 1942 roku, kiedy odtransportowano koleją około 1,6 tysięcy Żydów w kierunku Katowic, a stamtąd dalej, do KL Auschwitz Birkenau.

W maju 1943 roku w getcie mieszkało 18 670 Żydów, a jego ostateczną likwidację gestapo rozpoczęło 1 sierpnia 1943 roku. W getcie zostało tylko kilka osób, te które się zdołały się ukryć i te które były oddelegowane do sprzątania ciał. Podczas całej II wojny światowej zginęło ponad 30 tysięcy będzińskich Żydów.


*Gran Turismo Slovakia 2015. Najdroższe samochody świata w Katowicach ZDJĘCIA
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Zagłębiu miało być Adolf Hitler Stadt - Dziennik Zachodni

Komentarze 33

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-06-25T03:34:16 02:00, Gość:

siedziba partii, Wermachtu, miały. Artykuł bardzo edukacyjny, proszę poprawić błędy.

Pisze się Wehrmachtu.

G
Gość
siedziba partii, Wermachtu, miały. Artykuł bardzo edukacyjny, proszę poprawić błędy.
e
erwin
z ty piosenki ?,,na połomanym kole przyjechali ......itd.))
D
Deutsch-Oberschlesier
pars pro toto
F
Francik Posypa
Suchej to-volt!
W Niymcach - a jusz na wyspie Rügen sowieso - niy ma miejscowosci Voilgast (Vollgas, to mozno mosz po polski grochowie).
Miasto Wolgast (Wolgast ist eine Stadt im Nordosten Deutschlands, nordwestlich vor der Insel Usedom gelegen. Sie gehört zum Landkreis Vorpommern-Greifswald), lezy na londzie stalym z wyjontkiym dzielnicy Mahlzow, kero je na wyspie Usedom.
A co do tych dachowek: Na Tannenkampweg (inaksij L262) dachy na domkach som czerwone; na Baustraße - pu na pu - czerwone i siwe; na Wolfskrug Sophienweg i Katharinenberg - siwe.
A na Langesraße niy ma ....niewielkich domkow z ogrodkami. Jake domki stojom w Gorolowicach na Podzamczy - niy wjym, ale fto wjy, mozno som to dowody cywilizacji, jake wom ostawjyli Niymcy.
t
to-volt
Te tereny planowano zabudować takimi niewielkimi domkami z ogródkami (podobne do tej pory stoją na ulicy Podzamcze w Będzinie)(cytat).
Komentarz: Podobne osiedle zbudowano w pobliżu miejscowości Volgast na wyspie Rugii. Adolf przyjechał osobiście, aby przeciąć "wstęgę" (Lange Strasse 17). Wygląd osiedla został zunifikowany. Dzisiaj jednak jeden z domów posiada pokrycie granatową dachówką, zamiast czerwoną. "Domek" nieźle odróżnia się od otoczenia, jest wart " odwiedzin' ze względu na "patrona"!
t
to
się nazywa ale skąd ty możesz o tym wiedzieć, z drugiej strony lepiej się przekomarzać niż lać się po ryjach, więcej luzu purchawko.
v
volt
Niektóre osobniki muszą się bardzo nudzić, skoro pod każdym artykułem o Sosnowcu (i ogólnie Zagłębiu) obowiązkowo muszą klepać swoje pierdoły. Chyba, że chodzi o leczenie kompleksów.
v
volt
.
A
A pochwalisz
się w jakich to "pałacach" mieszkałeś w Szopienicach ? a na tej Środuli to wiesz jak było z autopsji ? ormowcy tacy jak ty pilnowali "porządku" a potem opowiadali sobie na "zlotach" jak to wyglądało ,pra?
T
Tak ci
"godoli" na odprawach ormowskich ?
A
Auch Oberschlesier
I tak gorolstwo zza Brynicy przes... lo zyciowo szansa lizniyncia cywilizacji!
T
Tyta, tyn richtig
zajs chu ju stary niy mosz co robic?
yno za kogo smrodzic gorolu?
K
Katowiczanin
Co nie udalo sie Niemcom, zrealizowali Polacy pod dyktando ruskich przyjaciol. Po smierci Stalina w roku 1953 zmieniono nazwe Katowice na Stalinogrod. Mieszkancy mieli byc dumni z tego nazewnictwa, ale nigdy nie byli. Polacy twierdzili, ze sa dumni. Po 3 latach zmieniono nazwe na pierwotna, czyli Katowice.
G
Gość
pomiędzy państwami granicą dwóch cywilizacji , dwóch kultur europejskiej ..... .Śląsk był od swego początku aż do 45r w strefie wpływów europejskich czego nie mozna powiedzieć o drugiej stronie
Wróć na i.pl Portal i.pl