Polska oburzona komentarzem szefa FBI na temat roli Polaków...

  Polska oburzona komentarzem szefa FBI na temat roli Polaków w organizacji Holokaustu [VIDEO]

  Sylwia Arlak, WG AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Światowe media zwracają uwagę na ostre reakcje Polski po ostatnim komentarzu szefa FBI. Według jego słów nasz kraj ma być współodpowiedzialny za śmierć 6 milionów Żydów podczas II wojny światowej.
  Słowa szefa FBI skomentowała m.in. publicystka i żona Radosława Sikorskiego Anne Applebaum w "Washington Post." - Jeśli dyrektor FBI chce się czegoś dowiedzieć odwiedzając Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, podziwiam to. Najpierw jednak powinien być pewien, czy na pewno zrozumiał to, co widział – mówiła Applebaum. - Niektórzy z Polaków rzeczywiście mordowali, ale tylko dlatego aby samemu nie zostać zgładzonym. To nie oznacza, że myśleli, że nie zrobili niczego złego. (…) Holokaust był efektem niemieckiego terroru państwowego w latach 1939-1945 – przypomniała publicystyka.


  TVN24/TVP/x-news


  Ambasador w Polsce Stephen Mull przeprosił za szefa FBI twierdząc, że nie wyraził się on, tak jak powinien. - Sugestie, że Polska czy jakikolwiek inny kraj poza nazistowskimi Niemcami był odpowiedzialny za Holokaust jest błędna, jest szkodliwa i obraźliwa. I dyrektor Comey na pewno nie chciał sugerować, że Polska w jakiś sposób była odpowiedzialna za tych zbrodniarzy. On też na pewno nie chciał umniejszyć wkładu Polaków - jak tych z Żegoty czy pana Karskiego - w ratowanie Żydów - powiedział Stephen D. Mull dziennikarzom po uroczystości złożenia kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

  SZEWACH WEISS: CAŁY CZAS TRZEBA WALCZYĆ O PRAWDĘ HISTORYCZNĄ


  Zdaniem ambasadora przesłanie Comey'a było takie, że na świecie wielu ludzi pomagało Żydom, ale było też wielu, którzy nie pomagali. I on chciał, aby wszyscy ludzie na świecie, gdyby zaistniało ryzyko nowego Holokaustu, przeciwstawili się mu.
  Podczas niedzielnych obchodów głos w sprawie zabrał również pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski. Szefowi FBI wytknął niewiedzę nazywając go "zwykłym głupim gościem z Ameryki." - Ten pan w Stanach Zjednoczonych zajmuje się tyle samo sprawami żydowskimi w Europie Wschodniej, ile ja Kolumbią, o której nie wiem praktycznie nic – skomentował Bartoszewski.

  AGATON KOZIŃSKI: JAMES COMEY TO WSPÓŁCZESNY DAVID IRVING


  - Te słowa, które zostały wypowiedziane, są nieakceptowAGATON KOZIŃSKI: JAMES COMEY TO WSPÓŁCZESNY DAVID IRVINGane nie tylko dla mnie, ale również dla wszystkich Polaków. Tym wszystkich, którzy nie potrafią rzetelnie przedstawić prawdy historycznej muszę powiedzieć, że Polska nie była sprawcą, a ofiarą II wojny światowej. Od tych, którzy zabierają głos w tej sprawie oczekują oczywiście pełnej wiedzy i prawdy historycznej - powiedziała dziennikarzom polska premier Ewa Kopacz.

  - Ignorancja, brak wiedzy historycznej i chyba pokłady dużej niechęci osobistej. To wszystko wymaga reakcji państwa polskiego. Jak widać, wymaga to też żmudnej pracy, by rozbić złe, nieprawdziwe i krzywdzące Polaków stereotypy - dodał prezydent Bronisław Komorowski.

  Ambasador RP w USA Ryszard Schnepf wysłał list do Jamesa Comey'a oczekując sprostowania w sprawie jego wypowiedzi o Polakach.

  Szef FBI, James B. Comey, 15 kwietnia w przemowie podczas uroczystości w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, stwierdził, że współwinny Zagładzie byli Polacy i Węgrzy. Dyrektor amerykańskiej agencji rządowej, powiedział także, że "Holokaust jest najważniejszym wydarzeniem w historii". - "Dobrzy ludzie pomogli wymordować miliony. Pociągało ich zło lub byli zastraszeni przez władze i często wmawiali sobie, że nie robią niczego złego" - mówił Comey. - "Myśląc w ten sposób, mordercy i współwinni mordom obywatele Niemiec, Polski, Węgier i wielu innych miejsc uznawali, że nie popełnili zbrodni. Wmawiali sobie, że nie można było postąpić inaczej i że tak właśnie zachowują się ludzie. I to powinno nas najbardziej przerażać" - stwierdził dyrektor FBI.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sami to robicie

  jendrek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Panie szefie MON pan uprawia podobna polityke = Wyzwolenie Obozu ....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Manipulacja

  jendrek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Efekt manipulacji trupami -przez polityków i historyków POLSKICH.-http://okres-prl.blog.onet.pl/2015/01/24/ile-trzeba-miec-zlej-woli-aby-na-trupach-zbijac-majatek-polityczny/

  Zdjęcie autora komentarza
  Niedouczony idiota, który chciał przypodobać się żydowskiemu lobby w Waszyngtonie.

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Nie jest żadną tajemnicą, że w USAraelu wybierają bogaci żydzi i to oni maja często głos decydujący
  kto zostanie nawet prezydentem, a kto szefem FBI.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo