O. Wiśniewski: Radio Maryja zajmuje się wylewaniem pomyj. To...

  O. Wiśniewski: Radio Maryja zajmuje się wylewaniem pomyj. To żałosne politykierstwo

  Marcin Mindykowski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - To, co wielokrotnie uprawia Radio Maryja, to nie jest żadna służba, to wylewanie jakichś żalów, pomyj - jeden na drugiego. To nie polityka, to żałosne politykierstwo. Ale politykierstwo jest ogromnie zaraźliwe - mówi ojciec Ludwik Wiśniewski, dominikanin, w rozmowie z Marcinem Mindykowskim.
  Ojciec Ludwik Wiśniewski

  Ojciec Ludwik Wiśniewski ©Fot. Czarniecka Foto/Urząd Miasta Sopotu

  Minęły ponad trzy miesiące od opublikowania w prasie, bez woli Ojca, głośnego, krytycznego wobec polskiego Kościoła listu, który napisał Ojciec do nuncjusza abp. Celestina Migliorego. Nie żałuje Ojciec, że list trafił do wiadomości publicznej?
  Właściwie nie mam w tej sprawie zdania. Co prawda zgiełk jej towarzyszący bardzo mnie męczy, ale wielu ludzi przekonuje mnie, że dobrze się stało. Wiem zresztą, kto udostępnił ten list prasie. Dowiedziałem się nawet, że zastanawiano się, czy nie zapytać mnie o zgodę, ale była obawa, że jej nie wyrażę. I nie wyraziłbym - list był prywatny i poufny. Te osoby uważały zaś, iż jest na tyle ważny, że należy go upublicznić.


  Spodziewał się Ojciec, że list wywoła tak żywe reakcje?
  Nie liczyłem się z publikacją. Napisałem tych parę zdań do nuncjusza, bo właśnie rozpoczął urzędowanie, a różne rzeczy mnie w Kościele niepokoją.

  I celowo nie przerysował Ojciec niektórych tez?
  Gdybym pisał do prasy, pewnie niektóre rzeczy bym stonował. Niekiedy trzeba jednak coś wyostrzyć, żeby było lepiej zrozumiałe. Bo ciągle mamy tendencję do wypowiadania ogólników, z których nic konstruktywnego nie wynika. Jestem już starym księdzem, w tym roku mija 50 lat mojego kapłaństwa. I przez całe te lata słyszę sformułowania typu: "Jeśli ludzie będą w Pana Jezusa prawdziwie wierzący, to wszystko będzie w porządku". To jest może i piękne, ale od czasu do czasu trzeba wyraźnie pokazać palcem, że są rzeczy, które należy natychmiast załatwić, naprawić. I krzyknąć.

  Zamiast szybkiej naprawy rozpętała się burza, niejako potwierdzająca Ojca tezy o podziale wewnątrz Kościoła.
  Widocznie sprawa jest aktualna. Myślę, że rzeczywiście jest o co walczyć, bo sam temat Kościoła wydaje mi się niesłychanie ważny. Dla mnie - tak jak to zostało sformułowane w dokumentach soborowych - "Kościół jest w Chrystusie niejako sakramentem, czyli znakiem i narzędziem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego". Zapewnia moralną równowagę w świecie. Jest niezbędny nie tylko z punktu widzenia religijnego, ale też społecznego.

  W Kościele spotkała Ojca raczej krytyka czy poparcie dla tego listu?
  Miałem wiele bardzo pozytywnych głosów ze strony wybitnych ludzi, m.in. biskupów, ale równocześnie wiele głosów negatywnych. Wydaje mi się, że grupą, która najbardziej obraziła się na mój list, jest duchowieństwo...

  Za zdanie, że ponad 50 proc. księży zarażonych jest ksenofobią, nacjonalizmem i antysemityzmem?
  Tak. Te procenty chyba mogłem sobie podarować, ale ja napisałem subiektywny list, a nie raport oparty na badaniach naukowych. Choć myślę, że nie jestem daleki od prawdy. Uważam, że naprawdę coś w rodzaju ksenofobii wdarło się w świadomość wielu kapłanów i jest to bardzo niebezpieczne.

  Czytaj także:
  * "Gorszący podział w polskim Episkopacie ujawnia się przez popieranie pogańskich inicjatyw"
  * Krzyk rozpaczy ojca Ludwika
  * Sponsor imperium Rydzyka: W rządzie nie ma nawet 30 proc. Polaków

  1 3 4 »

  Komentarze (59)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prawdziwy ksiądz

  anek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 27

  pierwszy raz od dłuższego czasu wysłuchałam prawdziwego księdza - mówiącego z miłością, zrozumieniem. Długich lat życia i wielu sukcesów życzę księdzu Wiśniewskiemu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prorocze słowa prawdziwego księdza

  prorok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 38 / 31

  Ponad 20 lat temu mieszkałem w Hiszpanii i miałem okazję zaobserwować osobiście to co obecnie dzieje się w Polsce i nie tylko: Preludium do Widma Kościoła". 20 lat temu do kościoła w Hiszpanii...rozwiń całość

  Ponad 20 lat temu mieszkałem w Hiszpanii i miałem okazję zaobserwować osobiście to co obecnie dzieje się w Polsce i nie tylko: Preludium do Widma Kościoła". 20 lat temu do kościoła w Hiszpanii chodzili głownie emeryci z wnukami; niewiele rodzin z dziećmi. Dzisiaj do kościoła chodzą głównie imigranci, w tym też polscy. Kościół jest już totalnie odseparowany od państwa, a parafie nie mogą się same utrzymać. Kościoły są sprzedawane, a parafianie przenoszeni do innych parafii, gdzie często muszą podróżować dziesiątki kilometrów, co powoduje, że frekwencja spada. Za 20 lat ,a może nawet dużo szybciej to samo czeka Polski Kościół. Jeżeli nie będzie imigracji do Polski z krajów katolickich kościół może zostać widmem jeszcze w ciągu kilku następnych lat. Pożyjemy, zobaczymy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomyjami na odszczepieńców

  GAMA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 32

  Chętnie bym wylał wiadro pomyj na odszczepieńca Wiśniewskiego. Czy nadstawi mi on swoją glówę?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  OSZALAŁ!

  stary znajomy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 27

  ... spotkałem go 35 lat temu. Dał mi książkę Wielkiego Filozofa O. Krąpca. Dziś widzę, że oszalał. Oto do czego prowadzi Komunizm; niektórzy nie wytrzymują napięcia. Szkoda.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Radio Maryja

  Imam Rydzyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 42 / 26

  Ojciec Wisniewski ma racje, ale nie powie ze Radio Maryja jest prawdopodobnie agentura rosyska:gdyby nie dyktatura kleru daloby to sie zbadac. R.M. otrzymalo nadajniki w Rosji Putina a taki R.J....rozwiń całość

  Ojciec Wisniewski ma racje, ale nie powie ze Radio Maryja jest prawdopodobnie agentura rosyska:gdyby nie dyktatura kleru daloby to sie zbadac. R.M. otrzymalo nadajniki w Rosji Putina a taki R.J. Nowak w stanie wojennym byl bliski wladzy Jaruzelskiego . R.M. pierwszy raz nadalo z terenu rosyjskiego na czestotliwosci wojskowej. Chodzi o to by podsycac nastroje antyeuropejskie i antyrosysjkie ( nie mowiac o antysemityzmie) aby Polske odizolowac i sklocic Polakow z wszystkimi i tym samym oslabic.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O. Wiśniewski zajmuje się wylewaniem pomyj.

  Kielnia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 41

  To żałosne politykierstwo

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co wylewa o. Wiśniewski?

  Pomyje (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 29

  A ojczulek pisze dyrdymały. Byle zdobyć poklask znanych brukowców (tzw opiniotrórczych) i trochę marnych srebrników.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  polecam słuchanie radyja przy zatwardzeniu

  llevando curduplando (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 44 / 35

  pomaga rewelacyjnie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dominikanie zajmowali się inkwizycją a teraz palikotyzmem.

  cdn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 54 / 30

  Ludzie, którzy niewiele dobra uczynili mają powód do frustracji.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  już wiem

  zdzich (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 30

  a już wiem za co dostał nagrodę od kumpli z agory

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo