Menu Region

Polacy ruszają na podbój Wembley

Polacy ruszają na podbój Wembley

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Marek Świrkowicz

Prześlij Drukuj
Wielki koncert PKO BP London Live już 7 września. Polskie gwiazdy zagrają w słynnej Wembley Arena. Każda sztuka dysponuje własnymi regułami nobilitacji - jeśli pragniesz, by cię szanowano, musisz spełnić pewne warunki.
Przed wiekami, aby zostać pasowanym na rycerza, śmiałek musiał wykazać się niezwykłą odwagą i pokonać jeśli nie smoka, to przynajmniej pokaźną hordę dzikich nieprzyjaciół. Aby zwykły kopacz awansował na apostoła futbolu, musi pokazać klasę w świetle mundialowych jupiterów.

Jeśli w świecie muzyki pop chcesz dołączyć do najlepszych, powinieneś choć raz dać czadu w jednej z legendarnych świątyń muzycznego absolutu. Są dwa takie miejsca na ziemi: nowojorski Madison Square Garden oraz londyńskie Wembley.

Brytyjska "piłkarska katedra", jak o najsłynniejszym stadionie świata powiedział niegdyś Pele, od 1972 r. (kiedy to szefowie zbudowanego pół wieku wcześniej obiektu wreszcie wpadli na pomysł, żeby wykorzystywać go nie tylko w celach futbolowych) regularnie gości na murawie zastępy rockowych i popowych gigantów. A niektóre z organizowanych tutaj imprez nie tylko z miejsca przeszły do historii muzycznych megawidowisk, ale też do dziś stanowią niedościgły wzór rockowych harców w wersji live.

Nasi artyści zagrają wkrótce w najsłynniejszej hali koncertowej na świecie Pierwszym koncertem, jaki kiedykolwiek zorganizowano na Wembley, był pamiętny "The London Rock and Roll Show" (5.08.1972), podczas którego kilkadziesiąt tysięcy fanów szalało przy skocznych rytmach w wykonaniu największych gwiazd lat 50.: Bo Diddleya, Jerry'ego Lee Lewisa, Billa Haleya, Little Richarda i Chucka Berry'ego. Ale najbardziej spektakularne wembleyowskie spędy miały nadejść dopiero w kolejnych dekadach.

Głazem, który uruchomił lawinę, był zorganizowany 13 lipca 1985 r. przez Boba Geldofa i Midge'a Ure najsłynniejszy koncert charytatywny w historii rocka - "Live Aid". Sceniczne popisy m.in. Paula McCartneya, Davida Bowie'ego, Queen, Dire Straits i U2 podziwiało na żywo prawie 90 tys. ludzi, a kolejne 1,5 mld oglądało transmisję telewizyjną.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się