Menu Region

Amerykanie wyjdą z Iraku do 2012

Amerykanie wyjdą z Iraku do 2012

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
CNN podaje, że Amerykanie i rząd iracki ustalili w negocjacjach termin wycofania wojsk Stanów Zjednoczonych z Iraku. Umowa w tej sprawie będzie dopiero podpisywana.
W ustalaniu zasad i ram harmonogramu wycofania się amerykańskich pomogło spotkane sekretarz stanu USA Condoleezy Rice z premierem Iraku Nurim al-Malikim.

Irak może jednak poprosić USA o zostawienie wojsk po 2011 roku, jeśli uzna, że wymaga tego sytuacja. Do oceny sytuacji i ustalenia dalszego harmonogramu wycofania wojsk powstałaby iracko-amerykańska komisja. Bezpośrednimi zwierzchnikami wojsk USA pozostają Amerykanie, ale w przypadku poważnych przestępstw jak morderstwo sprawy toczyć się będą przez wspólnym iracko-amerykańskim komitetem.

Zgodnie z dalszymi ustaleniami amerykańscy przedsiębiorcy i podwykonawcy straciliby immunitety i podelgali prawu irackiemu.

Z kolei wszelkie aresztowania musiałyby być zgłaszane irackim instytucjom, a zatrzymani przekazani im w ciągu 24 godzin. Te zasada obowiązywałaby od 1 stycznia, kiedy wygasa mandat ONZ na obecność wojks koalicji w Iraku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się