Menu Region

Już tylko płacz

Już tylko płacz

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jan Nowicki

3Komentarze Prześlij Drukuj
Prezydent Rosji Dimitrij Miedwie-diew skończył wojnę. A jeśli skończył, to znaczy, że zabija dalej. Gdy mu się spodoba - przestanie zabijać.
Ten niewysoki mężczyzna, jak każdy z nas narażony na próchnicę zębów, grzybka między palcami i przeziębienia, stał się - Gromowładnym. Ów krótkonogi szatyn z grzecznym przedziałkiem po lewej, przyjmujący i wydalający pokarm w zgodzie z ogólnie przyjętym zwyczajem, pewnego dnia - dla dobra ludzkości - postanowił zdmuchnąć ze świata żywych parę tysięcy ludzi. Cywilów i żołnierzy. Niczym Zeus. I co? I zdmuchnął!!

A Justyna, polska dziennikarka komentująca wydarzenia konfliktu wojennego w Gruzji - płacze. Marzy, żeby obudzić się rano i usłyszeć: "To już koniec".

Nigdy nie będzie końca. Ludzkie ręce jeszcze niżej opadną. Zegar obojętnie szatkował, szatkuje i szatkować będzie czas, którego doniosłość przestano rozumieć. Zgaśnie przyduszony do ziemi kolejny ludzki pet. Przybędzie popiołu. Popiół w oczach starców uciekających z płonącego Gori.

Spopielone zwłoki kobiet, dzieci i psów - bez hierarchii ważności. Wszechobecne popioły, pozbawione jednak najważniejszego. Tego, którym ludzie powinni posypać głowy. Wszyscy. Bo może rzeczywiście jest tak, że wszyscy jesteśmy winni? Klasyk twierdzący, iż "każdy z nas jest odpowiedzialny, przed nami wszystkimi za wszystko" - wie, co mówi.

Przecież nawet najbardziej anonimowy człowiek, najdrobniejszy ludzki kurz - zwany od święta elektoratem - dokonuje czasem wyboru. W większości przypadkowego. Bowiem dziwnym zrządzeniem losu - chcąc dobrze - stawia zwykle na zakompleksionych kurdupli, marionetkowych posłów, generałów, którzy z rozdania muszą być nieco psychopatyczni, samozwańczych wodzów. A potem dziwi się, płacze, czasem umiera.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

dla Harry'ego

+7 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bea (gość)  •

"Nie bierz życia tak śmiertelnie poważnie. I tak nie wyjdziesz z niego żywy" - Bernard Shaw

odpowiedzi (0)

skomentuj

Odrażające

+5 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Harry (gość)  •

Odrażający intelektualnie artykuł. Bardziej odrażający niż rzeczywistość, którą stara się opisać. Takie jest moje wrażenie. Napisałem ten komentarz, choć wiem, że autor - nawet gdyby go kiedyś przeczytał - to będzie miał satysfakcję z osiągniętego celu. A moim zdaniem takie intelektualne pomyje niczemu nie służą (poza zarobkiem autora, choć ja jako redaktor odrzuciłbym taki tekst, żeby nie odstraszać czytelników od gazety).

odpowiedzi (0)

skomentuj