Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na letni 2015: W niedzielę zmiana czasu na letni. Co z tego mamy? [ZA i PRZECIW]

AGA
Zmiana czasu na letni 2015
Zmiana czasu na letni 2015 Piotr Krzyżanowski/Gazeta Wrocławska
Zmiana czasu na letni 2015: Pierwsi na czas letni przestawili się... Niemcy. W najbliższą niedzielę przestawiamy zegarki z godz. 2. na 3. Eksperci Grupy Gumułka przygotowali zestawienie konsekwencji i kulisów tej operacji. ZMIANA CZASU NA LETNI

Zmiana czasu na letni 2015:

Zmiana czasu na letni 2015 w nocy z 28 na 29 marca: Po co zmieniamy czas? [EKSPERT O ZMIANIE CZASU]

1. ZMIANA CZASU NA LETNI - KRÓTSZA PRACA ZA TE SAME PIENIĄDZE

Przestawienie zegarków do przodu nie powinno wpłynąć na wysokość wynagrodzenia. Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracownikom za nieprzepracowaną z tego powodu godzinę należy wypłacić wynagrodzenie, ponieważ byli gotowi do pracy, ale nie mogli jej świadczyć z przyczyn od nich niezależnych . Wynagrodzenie to ustala się w oparciu o przepisy wynagrodzenia postojowego. Jego wysokość wynika z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną.

Jednak jeżeli składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony w umowie – wynosi 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

ZOBACZ WIĘCEJ:
Zmiana czasu 2015 z zimowego na letni 2015. Kiedy przestawiamy zegarki i po co? Śpimy krócej

2. ZMIANA CZASU NA LETNI - ZAMIESZANIE Z KASAMI FISKALNYMI

Operacja zmiany czasu spowoduje pewne problemy techniczne dla podatników rejestrujących sprzedaż na kasach fiskalnych.

Przestawienia czasu w urządzeniach można dokonywać tylko bezpośrednio po raporcie dobowym i przed zarejestrowaniem pierwszej sprzedaży. Dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż po północy, a przed zmianą czasu, jest to pewien problem.

Tym bardziej, że w niektórych urządzeniach zmiany może dokonać jedynie serwis. Praktyka bywa więc taka, że część przedsiębiorców bagatelizuje obowiązek przestawienia godziny w urządzeniu.
3. ZMIANA CZASU NA LETNI - DŁUŻSZA PODRÓŻ POCIĄGIEM

Przestawienie zegarków do przodu powoduje, że podróż, która rozpocznie się przed zmianą czasu, zakończy się “zegarowo” godzinę później, niż zwykle. Oczywiście w pociągu spędzimy w rzeczywistości tyle czasu, co w każdą inną noc, na miejsce docelowe dotrzemy jednak godzinę później. W podroży “dochodzi” nam jedna godzina.

4. ZMIANA CZASU NA LETNI - NIE TRZEBA SIĘ ZRYWAĆ W NOCY Z ŁÓŻEK

Nie ma obowiązku pobudki o 2. w nocy i przestawiania zegarów. Możemy to zrobić przed snem lub rano. Poza tym większość zegarów w urządzeniach elektronicznych przestawia się automatycznie. Zegary w nocy muszą natomiast przestawić opiekunowie klasycznych analogowych zegarów, np. tych na ratuszach. Przepisy nie mówią o sankcjach za zaniedbanie tego obowiązku, zapewne w takiej sytuacji konsekwencje wyciągnąłby jednak pracodawca.

5. ZMIANA CZASU NA LETNI - PIERWSI CZAS LETNI WPROWADZILI NIEMCY

Stało się to podczas I wojny światowej. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną światową tylko raz, w 1919 roku, później w czasie II wojny światowej, podczas okupacji w takich samych terminach, jak w Rzeszy Niemieckiej, następnie w latach od 1946 do 1949, od 1957 do 1964 i nieprzerwanie od 1977 roku.
6. ZMIANA CZASU NA LETNI - PRAWIE CAŁA EUROPA PRZESTAWIA ZEGARKI

Wyjątkiem są Islandia, Rosja i Białoruś. Na całym świecie czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie.

7. ZMIANA CZASU NA LETNI - CZY ZMIANA CZASU SIĘ OPŁACA?

Powszechnie uznaje się, że wprowadzenie czasu letniego i związane z tym wydłużenie okresu korzystania ze światła słonecznego ma na celu uzyskanie oszczędności energii elektrycznej. Jednak nawet Komisja Europejska stwierdziła, że fakt ten jest bardzo trudny do oszacowania.

Co prawda mniejsze jest zużycie energii na oświetlenie wieczorem, kiedy jest dłużej jaśniej, ale od tak zaoszczędzonej energii należy odjąć energię zużywaną po przejściu na czas letni. Wtedy bowiem więcej wydajemy na ogrzewanie rano, gdy jest chłodno oraz dodatkowo zużywamy więcej paliwa, co spowodowane jest zwiększeniem ruchu wieczorem, kiedy jest jasno.


*Najlepsze życzenia Wielkanocne POWAŻNE, RELIGIJNE, ZABAWNE, SMS
*Szok! Wzięła 500 zł chwilówki, teraz musi spłacić aż 181 tysięcy!
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Amerykańskie wojsko jedzie w Beskidy i straszy Rosjan [ZDJĘCIA + WIDEO]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!