Menu Region

Leku nie łącz z sokiem

Leku nie łącz z sokiem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Nigel Hawkes "The Times"

Prześlij Drukuj
Kanadyjscy naukowcy ostrzegają przed popijaniem lekarstw sokami owocowymi. Soki grejpfrutowy, pomarańczowy i jabłkowy mogą znacznie wpływać na skuteczność leków - zwiększając lub zmniejszając ich działanie.
Ta właściwość soku grejpfrutowego była znana od dawna. Niektórzy producenci leków nawet ostrzegają na ulotkach, by nie popijać nim tabletek, ale ostatnie badania wykazały, że ostrożność należy zachować także przy soku jabłkowym i pomarańczowym.

Wyniki badań zaprezentowano podczas odbywającego się właśnie zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w Filadelfii. Prowadził je David Bailey, profesor fizjologii, farmakologii i medycyny z Uniwersytetu w Western Ontario.

Z badań wynika, że soki owocowe mogą zmieniać działanie niektórych leków, w tym trzech beta-blokerów stosowanych w leczeniu nadciśnienia, etopozydów wykorzystywanych do leczenia nowotworów, a także kilku silnych antybiotyków.

Podczas testów zdrowi ochotnicy przyjmowali lek antyhistaminowy o nazwie feksofenadyna, popijając go sokiem grejpfrutowym, wodą wzbogaconą naringinem - chemiczną substancją nadającą gorzki cytrusowy smak - oraz czystą wodą. Stwierdzono, że w przeciwieństwie do osób, które piły czystą wodę, u pijących sok wchłaniała się tylko połowa dawki leku.

Naringin i inne tego typu substancje stosowane w sokach pomarańczowym i jabłkowym blokują działanie molekuły "transportowej" OATP1A2 odpowiedzialnej za przenoszenie leków z jelita cienkiego do krwiobiegu.

Na leki, których poziom w organizmie wzrastał w obecności soku grejpfrutowego, działa inny mechanizm zapobiegający rozbijaniu dawki na mniejsze części.

Tłum. Lidia Rafa

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się