Menu Region

Lekarze: W lipcu w szpitalach zapanuje chaos

Lekarze: W lipcu w szpitalach zapanuje chaos

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Barbara Biała

Prześlij Drukuj
Pracownicy służby zdrowia ostrzegają, że placówki nie są przygotowane do nowego systemu rozliczania z NFZ, który wchodzi od 1 lipca.
Fundusz uspokaja: będzie trzymiesięczny okres ochronny.

Sprawa dotyczy Systemu Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP). Ma on zastąpić katalog zabiegów szpitalnych liczący ok. 1,5 tys. pozycji. - Dzięki temu będzie można wyeliminować nieracjonalne finansowanie, które dziś ma miejsce w szpitalach - tłumaczy Jacek Paszkiewicz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

JGP posługuje się tzw. grupami pacjentów. Przyporządkowuje się do nich odpowiednie przypadki chorobowe (np. cukrzyca), których leczenie wiąże się z podobnymi sposobami działania i zbliżonymi kosztami. System uwzględnia wiek pacjenta, długości pobytu w szpitalu, a także możliwość wystąpienia powikłań.

- Na nowym systemie szpitale zyskają średnio ok. 12 proc. środków - przekonuje Jacek Grabowski, zastępca prezesa NFZ ds. medycznych. Zdaniem Jerzego Gryglewicza z warszawskiego Instytutu Reumatologii na JGP zyskają również pacjenci. Skróci się czas oczekiwania na badania i zabiegi.

Sceptyczni są jednak pracownicy służby zdrowia. - Przy obecnie działającym systemie informatycznym może zapanować chaos - tłumaczy Lidia Strzemieczna ze szpitala w Pułtusku. - Szkolenia pracowników mają się dopiero zacząć. Fundusz nie dał nam czasu na przygotowanie się, co może oznaczać wiele błędów, a przez to opóźniać odzyskiwanie pieniędzy z NFZ - dodaje.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się