Menu Region

Psy są tak samo inteligentne jak ludzie

Psy są tak samo inteligentne jak ludzie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Michał Różycki

Prześlij Drukuj
Psy rozróżniają, co jest uczciwe i moralne, a co nie. Udomowione wilki dostosowały się do właścicieli. Właściciele psów zachwalający inteligencję swoich pupili nie przesadzają.
Najnowsze odkrycia naukowców z całego świata pokazują, że 10 tys. lat od udomowienia psy przejęły wiele z naszej inteligencji.

Wyniki eksperymentów przedstawione na międzynarodowym forum kynologicznym w Budapeszcie pokazały, że czworonogi niezwykle szybko się uczą, komunikują się przy użyciu głosu i gestów, a nawet mają poczucie moralności i uczciwości.

Prof. Marc Bekoffa z Uniwersytetu Kolorado zaobserwował, że walki psów rzadko się przekształcają w poważniejsze starcie. Według niego pokazuje to, że wiedzą, jak zachowywać się wśród ludzi i rozumieją społeczne normy.

Inny eksperyment, przeprowadzony przez badaczy z Uniwersytetu Wiedeńskiego, pokazał, że psy rozumieją zasadę fair play. Grupę czworonogów nauczono, że jeżeli podniosą łapę, dostaną nagrodę w postaci przysmaku. Jeżeli samotny pies podniósł łapę i nie dostał nagrody, dopraszał się o nią nawet pół godziny.

Gdy jednak w eksperymencie brały udział dwa psy i tylko jeden z nich dostawał nagrodę, ten pokrzywdzony rozpoznawał nieuczciwość trenera i nie reagował już na zachęty i nie podnosił łapy.

Okazało się również, że psy potrafią idealnie imitować gesty instruktorów. W eksperymencie prof. Ludwiga Hubera psom pokazano, że aby dostać nagrodę, muszą nacisnąć dźwignię. Jednej grupie pokazano, że należy to robić łapami, a drugiej, że czołem. Choć ten sam efekt dałoby się osiągnąć w inny sposób, psy idealnie postrzegały i imitowały gesty trenerów.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się