TNS Polska: Zdecydowana większość Polaków chce pić wodę ze...

  TNS Polska: Zdecydowana większość Polaków chce pić wodę ze zwrotnych butelek

  Zbigniew Biskupski (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  74 proc. Polaków z dużych miast pije codziennie lub prawie codziennie wodę z butelki. Głównie dlatego że jest ona postrzegana jako ogólnodostępna w sprzedaży, higieniczna i łatwiejsza w przenoszeniu, wynika z badania TNS Polska, przeprowadzonego w ramach projektu „Woda wolna od butelek” Fundacji Sendzimira. Zdecydowana większość badanych, ze względów ekologicznych, chciałaby pić wodę z butelek zwrotnych.
  TNS Polska: Zdecydowana większość Polaków chce pić wodę ze zwrotnych butelek

  ©fot. Michał Pawlik

  Jednocześnie, 77 proc. osób badanych przyznało, że zdarza się im pić wodę z kranu i co więcej – ponad 80 proc. osób dobrze i bardzo dobrze ocenia wodę, która płynie z kranu w ich domach. Dla 21 proc. respondentów, woda z kranu nie różni się zasadniczo od wody w butelkach.

  Czego więc brakuje wodzie z kranu, aby była alternatywą dla popularnych wód butelkowanych? Po pierwsze, systemu który umożliwiłby zbadanie jakości wody w danym miejscu (respondenci obawiali się o stan sieci wodociągowej, którą płynie woda do ich domów), a także kampanii informacyjnej i większej dostępności punktów do picia wody z kranu np. w formie źródeł/zdrojów w miejscach publicznych.


  Istotna okazuje się też kwestia… opakowania. Woda w butelkach jest wygodna, ale respondenci zdają sobie sprawę, że nie jest to ekologiczne rozwiązanie. Zapytani o alternatywę, wskazali na butelki zwrotne – 67 proc. respondentów zadeklarowało, że wybierałoby wodę w takim opakowaniu i to właśnie ze względów ekologicznych.

  Jak powinien funkcjonować taki system zwrotnych butelek na wodę? Zdaniem osób badanych, najlepiej w oparciu o sieć ogólnodostępnych automatów lub powszechny obowiązek przyjmowania butelek zwrotnych na wodę we wszystkich sklepach.
  – Raport „Woda wolna od butelek” przedstawia rekomendacje Fundacji Sendzimira dla interesariuszy tematu. Mamy nadzieję, że będzie punktem wyjścia do szerszej dyskusji na temat rozwiązań prowadzących do racjonalnego korzystania z jednorazowych butelek plastikowych, które stanowią dziś poważne wyzwanie dla środowiska i gospodarki odpadami opakowaniowymi w Polsce – mówi Karolina Maliszewska, Prezeska Fundacji Sendzimira.

  Badanie „Woda wolna od butelek” przeprowadziła w styczniu 2015 roku wśród mieszkańców Warszawy, Krakowa i Łodzi firma TNS Polska na zlecenie Fundacji Sendzimira. Badanie zostało przeprowadzone w ramach projektu „Woda wolna od butelek”, promującego świadome i ekologiczne podejście do jednorazowych opakowań wśród firm, instytucji i mieszkańców polskich miast.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo