Kaczyński nie patrzy już na Orbána. Nie wybaczy mu miłości...

  Kaczyński nie patrzy już na Orbána. Nie wybaczy mu miłości do Putina

  Witold Głowacki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Po fascynacji z roku 2011 i "Budapeszcie w Warszawie" nie ma już śladu. Proputinowska i antydemokratyczna polityka uprawiana przez Orbána zniechęciła do niego PiS.
  Jarosław Kaczyński odmówił Orbánowi spotkania, gdy węgierski premier pojawił się w Warszawie

  Jarosław Kaczyński odmówił Orbánowi spotkania, gdy węgierski premier pojawił się w Warszawie ©fot. Szymon Starnawski

  Ostentacyjnie proputinowska polityka premiera Węgier Viktora Orbána to główny - ale niejedyny - powód, dla którego Jarosław Kaczyński przestał wspominać o "Budapeszcie w Warszawie". Ochłodzenie stosunków na linii Prawo i Sprawiedliwość - Fidesz miało jednak miejsce już przed rokiem, zaraz po zaostrzeniu się kryzysu ukraińskiego i zaraz po odkryciu prorosyjskich kart przez Orbána. Początkowo objawiało się ono wyłącznie nagłą wstrzemięźliwością polityków PiS w modnym wśród nich dotąd odwoływaniu się do węgierskich politycznych analogii i podejmowaniu wątków istotnych dla Orbánowskiej polityki.

  Wszystko to zaczęło się w kampanii roku 2011, w której Jarosław Kaczyński - wyraźnie zafascynowany wcześniejszym zwycięstwem Orbána na Węgrzech - wieścił "Budapeszt w Warszawie".
  Tak jak Węgrzy skrajnie rozczarowani rządami socjalistów i premiera Gyurcsány'ego wylegli na ulice, tak też na ulice mieli ruszyć Polacy - rozczarowani oczywiście rządami Tuska. I tak, jak tamta węgierska fala społecznego oburzenia wyniosła do władzy Fidesz Orbána i faszyzujący Jobbik, tak też w Polsce do władzy ruszyć miała partia Kaczyńskiego.

  Czytaj także: Viktor Orban w Warszawie: Spotkał się z Ewą Kopacz. Jarosław Kaczyński nie chciał z nim rozmawiać

  PiS i Fidesz nawiązały w tamtym czasie nieformalną współpracę, do Budapesztu - pod egidą PiS i Klubów "Gazety Polskiej" - jeździły na polityczne eventy całe pielgrzymki polskich prawicowców, partia Jarosława Kaczyńskiego chętnie wprowadzała zaś do swego programu i retoryki rozwiązania podpatrzone na Węgrzech. Entuzjazm polityków PiS nie wygasał, nawet gdy Orbán ujawniał coraz bardziej jednoznacznie eurosceptyczną postawę - co akurat programowo odróżnia go od Kaczyńskiego. Słabł natomiast, gdy w miarę upływu czasu okazywało się, że rząd Orbána nie jest bynajmniej skuteczny w reformowaniu węgierskiej gospodarki i wyprowadzaniu kraju z wieloletniej stagnacji, za to znakomicie sobie radzi z ograniczaniem wolności prasy i z modyfikowaniem konstytucji do tego stopnia, że dziś trudno uznać Węgry za kraj jednoznacznie demokratyczny. I tu jednak - o czym za chwilę - limit tolerancji ze strony PiS się w końcu wyczerpał.

  Dziś naprawdę nie ma już mowy o dawnej politycznej sympatii na linii Kaczyński - Orbán. Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie spotkał się z premierem Węgier podczas jego czwartkowej wizyty w Warszawie. I to mimo że Orbán sam takie spotkanie zaproponował. Ten wymowny gest to coś więcej niż tylko demonstracja chwilowego dessinteresment współpracą PiS z Fideszem.

  Orbán przyjechał do Polski na zaproszenie Krajowej Izby Gospodarczej, by wziąć udział w okolicznościowej debacie z okazji 25-lecia KIG "Doświadczenie zmienia perspektywę". Choć debata dotyczyła kapitału społecznego w krajach regionu, to jej hasło wydaje się znakomicie obrazować problem, jaki prawa strona polskiej sceny politycznej ma dziś z Orbánem. Perspektywa się rzeczywiście zmieniła.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  węgierskie dziecko

  spokojny

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  No proszę. Kaczyński „hodował” Urbana, motywował go i wspierał, obiecując w Warszawie „drugi Budapeszt”. A teraz jak mu się węgierskie „dziecko” spod kontroli wymknęło to się obraża?
  Węgrzy obok...rozwiń całość

  No proszę. Kaczyński „hodował” Urbana, motywował go i wspierał, obiecując w Warszawie „drugi Budapeszt”. A teraz jak mu się węgierskie „dziecko” spod kontroli wymknęło to się obraża?
  Węgrzy obok Austriaków, Prus i Rosji byli okupantami Polski podczas zaborów a państwo węgierskie było podczas drugiej wojny sojusznikiem 3 Rzeszy.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo