Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straciłeś na rosyjskim embargu? Masz szansę na rekompensatę

Jacek Wierciński
Bolesne konsekwencje rosyjskich sankcji odczuli między innymi hodowcy jabłek, jednak pomoc resortu skierowana zostanie nie tylko do rolników, ale także firm zajmujących się przetwórstwem i transportem.
Bolesne konsekwencje rosyjskich sankcji odczuli między innymi hodowcy jabłek, jednak pomoc resortu skierowana zostanie nie tylko do rolników, ale także firm zajmujących się przetwórstwem i transportem. Piotr Smoliński
Pół miliona złotych na dopłaty do wynagrodzeń pracowników i szkoleń oraz opłacenie składek ZUS to pomysł rządu na wsparcie przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z wprowadzeniem rosyjskiego embarga.

O dodatkowe 1,1 tysiąca zł rządowej dopłaty do wynagrodzenia pracownika przy przestoju lub po skróceniu czasu pracy lub 11,3 tys. zł na składki ubezpieczenia społecznego pracowników i dofinansowania szkoleń mogą się starać pomorscy pracodawcy. Warunek otrzymania dotacji jest jeden: problemy finansowe muszą wynikać z uderzenia rosyjskimi sankcjami w sierpniu ubiegłego roku.

Na pieniądze mogą liczyć firmy zajmujące się hodowlą zwierząt, uprawą rolną, handlem, przetwórstwem i transportem - czyli tych branż, w które najmocniej uderzyło rosyjskie embargo na polskie produkty, wynikające z zaostrzającego się konfliktu wokół Ukrainy w ubiegłym roku.

Program został właśnie uruchomiony, a o pomoc starać się mogą przedsiębiorstwa, których sprzedaż spadła o co najmniej 15 procent w ciągu trzech miesięcy po 6 sierpnia 2014 r. (wtedy zaczęły obowiązywać sankcje) w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

- Wniosek o przyznanie świadczeń składa się do marszałka województwa, który te zadania realizuje przy pomocy Wojewódzkiego Urzędu Pracy - wyjaśnia Agnieszka Katka, starszy inspektor z Zespołu Komunikacji Społecznej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Wniosek o dofinansowanie kosztów szkolenia składa się natomiast do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu.
Wsparciem pracodawców z Pomorza zajmują się urzędnicy Wydziału Obsługi Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych WUP w Gdańsku, którzy przypominają o warunkach przyznania pieniędzy.

Przedsiębiorcy nie mogą zalegać z podatkami, składkami na ZUS, ubezpieczenie zdrowotne i fundusz pracy (chyba że w sprawie spłaty ZUS zawarli już umowę lub dług powstał właśnie w wyniku spadku obrotów, a do swojego wniosku pracodawcy dołączą plan ich spłaty). Firmie nie grozi upadłość, a biznesmen zawarł w sprawie wsparcia porozumienie ze związkami zawodowymi lub pełnomocnikiem załogi.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki