Menu Region

Uliczkę znam w Barcelonie

Uliczkę znam w Barcelonie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anna Ładaniuk

Prześlij Drukuj
Barcelona - jedno z najpiękniejszych miast europejskich, w tym roku stała się popularnym miejscem weekendowych wyjazdów Polaków.
Szybciej i łatwiej można tu dotrzeć niż nad polskie morze, zwłaszcza od kiedy, do nieodległej od Barcelony Girony, latają z Wrocławia samoloty tanich linii lotniczych. Stolica Katalonii zachwyca zwłaszcza turystów szukających oryginalnych zabytków. Znajdą tu i pięknie zachowaną średniowieczną dzielnicę gotycką (to o jej wąskich przejściach myślał Michał Tyszkiewicz, autor słów przedwojennego przeboju Hanki Ordonówny "Uliczkę znam w Barcelonie"), i wspaniałą część modernistyczną, na której piętno wywarł jeden z najsłynniejszych architektów świata, Katalończyk Antonio Gaudi.
Znajdą tu wreszcie nowoczesne miasto, z budynkiem - symbolem ostatnich lat - wieżą Akbar, w której mieści się siedziba... miejskich wodociągów (wprawdzie nie można wjechać na jej szczyt, ale warto zobaczyć to cudo architektury z bliska).

Ci, którzy nie nastawiają się na zwiedzanie, chętnie przyjeżdżają do Barcelony dla jej rozrywkowego charakteru. W centrum miasta życie trwa całą dobę. Można zaryzykować nawet twierdzenie, że w weekendy słynna La Rambla i jej okolice bardziej tłoczne są między północą a czwartą rano niż przed południem. Wtedy właśnie krążą po mieście, przemieszczający się między klubami, młodzi ludzie. Dla interesujących się sportem miasto kojarzy się przede wszystkim ze słynnym klubem FC Barcelona (wizyta na stadionie Nou Camp to obowiązkowy punkt programu każdego szanującego się kibica) i olimpiadą z 1992 roku. To dzięki niej w mieście powstały nowoczesne obiekty sportowe oraz wioska olimpijska - obecnie nowoczesna nadmorska dzielnica.

Jest w końcu Barcelona mekką miłośników muzyki. Tutejsza opera ma jedną z większych w świecie widownię. Warto wiedzieć, że budynek można zwiedzać z przewodnikiem, podobnie jak słynny modernistyczny Pałac Muzyki. Barcelona to miasto rozległe, ale nawet do najdalszych zakątków dotrzeć można metrem lub kolejką podmiejską. Dla turystów przygotowano również specjalne, oznakowane na biało rowery. Ich parkingi znajdują się w centralnych punktach miasta.

ABC turysty

Jak najszybciej dojechać

Katowice-Wrocław (pociąg lub własne auto, można zostawić samochód na parkingu przy lotnisku)
Wrocław-Girona (samolot tanich linii)
Girona - Barcelona (z lotniska w Gironie odjeżdżają autobusy do centrum Barcelony, cena 11 euro)

Informacja turystyczna

Placa Catalunya 17.
(9.00 - 21.00)
Dworzec Sants. (8.00 - 20.00)
Informacje o mieście otrzymamy również pod numerem telefonu 010.

Strony internetowe
http://www.barcelonaturisme.com/
http://www.bcn.es/

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się