Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla Polaków z Ukrainy: Katowice mają plan na dwie rodziny, ludzie w Porąbce mają otwarte serca

Aldona Minorczyk-Cichy
Kobiernice, Katowice, Zawiercie. W tych miejscowościach już mieszkają lub zamieszkają niebawem polskie rodziny ze wschodniej Ukrainy.

Aleksiej, jego żona i trójka dzieci uciekli z ogarniętego wojną Ługańska. Za nimi przyjechali tu jego rodzice. Zostawili wszystko, czego zdołali się dorobić. Zamieszkali w Kobierni-cach w gminie Porąbka. Przyjęto ich życzliwie. Mają dach nad głową i pracę. Wkrótce dwie rodziny ze wschodu Ukrainy przyjadą do Katowic, a kolejna do Zawiercia. Oba te miasta współpracują z Doniec-kiem.

Katowice mają plan na dwie rodziny

Kiedy dzięki pomocy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z obwodu donieckiego do Polski przyjechały polskie rodziny, katowicki samorząd zaczął się zastanawiać jak im pomóc. W końcu Katowice i Donieck to miasta partnerskie.

- Przygotowujemy szczegółowy plan działania. Chcemy zaproponować przyjazd do Katowic i kompleksową pomoc dwóm polskim rodzinom. Otrzymaliby mieszkania komunalne i propozycje pracy. Pomoglibyśmy im także w codziennych sprawach, organizacji życia - mówi Jakub Jarząbek, rzecznik prezydenta Katowic.

Całość koordynuje MSW. Pomaga w uzyskaniu obywatelstwa. Założyło także bank ofert. W puli jest sto ofert pracy. Są one sukcesywnie weryfikowane. - To różne branże. Firmy transportowe poszukują kierowców. Są też oferty z branży spożywczej. Niektóre z nich połączone są z ofertą mieszkania. Dokładnie je sprawdzamy - słyszymy w biurze prasowym MSW.

Ludzie w Porąbce mają otwarte serca

Katarzyna Kuczyńska-Budka, rzecznik wojewody śląskiego informuje, że w województwie przebywają obywatele Ukrainy, którzy opuścili dotychczasowe miejsce zamieszkania z uwagi na walki toczące się w obwodach donieckim i ługańskim.

- Obecnie jest to jedna pięcioosobowa rodzina. Jej członkowie mają Karty Polaka. Mają też wizy i pozwolenie na pracę. Do tej rodziny dołączyli teraz rodzice - informuje Kuczyńska-Budka.

Osiedlili się w Kobiernicach w gminie Porąbka. Ojciec rodziny pracuje. Najstarsze dziecko chodzi do miejscowego przedszkola.
- Rodzice na podstawie uchwały Rady Gminy zostali częściowo zwolnieni z opłat. W Oddziale do Spraw Cudzoziemców rodzina uzyskała wszystkie wymagane informacje oraz druki niezbędne do ubiegania się o stały pobyt. Poinformowano ich także o możliwości i procedurze nabycia obywatelstwa polskiego - mówi rzeczniczka.

Do śląskiego wojewody zgłosiła się o pomoc także druga rodzina. Niemiała jednak Karty Polaka. Po uzyskaniu stosownej dokumentacji także otrzyma pomoc. Jednak największa rola i w tym przypadku przypadnie samorządom.

Zawiercie też chce pomóc jednej rodzinie

Zawiercie jest miastem partnerskim dla Kłyjbyszewa, dzielnicy Doniecka. Kiedy było spokojnie w ramach wymiany jeździli tam uczniowie jednego z gimnazjów. Teraz w Zawier-ciu niebawem zamieszka polska rodzina ze wschodniej Ukrainy.

- W zawarciu porozumienia pośredniczył Anatolij Terlecki, wiceprzewodniczący Związku Polaków na Ukrainie. Teraz on poprosił o pomoc nas. Mieszka na terenach objętym działaniami wojennymi. Spytał, czy pomoglibyśmy mu i przydzielili w Zawierciu mieszkanie. Ta prośba została pozytywnie zaopiniowana, choć nie ukrywam, że w mieście mamy duży problem z mieszkaniami. Sprawy formalne są obecnie w toku - wyjaśnia Łukasz Czop, rzecznik prasowy Zawiercia.

Pan Anatolij przyjedzie do Polski z rodziną. MSW sprowadziło w połowie stycznia z Donbasu 178 osób. Wszyscy mają Kartę Polaka. 150 z nich wystąpiło o polskie obywatelstwo.

Aleksiej, jego żona, troje dzieci i rodzice

Rozmowa ze Zbigniewem Drabkiem, przewodniczący Rady Gminy Porąbka.
Zamieszkała u was polska rodzina ze wschodu Ukrainy.
Najpierw przyjechał tutaj pan Aleksiej z żoną i trójką małych dzieci. Wynajęli maleńki dom w Ko-biernicach. Niedawno dojechali jego rodzice. Gmina stara się znaleźć im jakieś większe mieszkanie.
Znaleźli pracę?
Pan Aleksiej został zatrudniony przez lokalnego przedsiębiorce przy produkcji różnych wyrobów z plastiku. Jego ojciec - z wykształcenia tokarz - też dostał już propozycję. Sprawa jest na finiszu. Jedno dziecko chodzi już doprzedszkola, dwójka pozostałych jest jeszcze na to zbyt mała. Pojawił się też pewien problem.

Jaki to problem?
Aby uzyskać kartę stałego pobytu muszą wpłacić po 670 zł od osoby. To niemal 5 tys. zł. Oni tego nie mają. Uciekli z ograniętego wojną Ługańska. Zostawili wszystko, czego zdołali się przez całe życie dorobić. Postanowiliśmy im pomóc. W niedzielę w kościołach całej gminy zostanie przeprowadzona zbiórka na ten cel. Tu mieszkają dobrzy ludzie. Pomogą.

Co sądzisz o pomocy naszego regionu dla Polaków z Donbasu? Dyskutuj z autorką


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!