Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezes ZNP w Katowicach o negatywnym wizerunku nauczyciela [LIST DO DZ]

Jerzy Szmatuła
Proste porównanie zapisów w Karcie nauczyciela z Kodeksem pracy nie spodobało się władzom katowickiego Oddziału ZNP
Proste porównanie zapisów w Karcie nauczyciela z Kodeksem pracy nie spodobało się władzom katowickiego Oddziału ZNP 123rf
Szkoda, że nik nie wspomina o przepisach, które stawiają nauczycieli w gorszej sytuacji niż inne grupy zawodowe - pisze w liście do redakcji Dziennika Zachodniego Jerzy Szmajda, prezes Oddziału ZNP, Katowice.

Szkoła niczym galery
Dnia 16 grudnia 2014 r. w Waszej gazecie ukazała się informacja Jadwigi Jenczelewskiej poparta wyjaśnieniem eksperta OIP w Katowicach Michała Podsiedlika zatytułowana ironicznie "Szkoła - prawie galery", w związku z listem Ministra Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej w sprawie zapewnienia opieki dzieciom w przerwie świątecznej.

Z artykułu wynika, że nauczyciele jako jedyna grupa zawodowa cieszą się nadzwyczajnymi przywilejami, których pozbawione są inne grupy zawodowe. Rzeczywistość kreowana przez autorów publikacji daleko odbiega od faktów, np. wyliczenie ilości dni wolnych od pracy w roku szkolnym 2014-2015.

Nauczyciele są gnębieni
Odnosimy wrażenie, że publikacja ma na celu wywołanie negatywnego wizerunku nauczyciela jako pracownika mało zaangażowanego zawodowo, ale za to z ogromnymi przywilejami. Rzetelna analiza adekwatnych zapisów w Karcie Nauczyciela i Kodeksie Pracy zaprzecza podanym przez Państwa informacjom. Szkoda, że nie wspominacie Państwo o przepisach, które stawiają nauczycieli w dużo gorszej sytuacji niż inne grupy zawodowe.

CZYTAJ KONIECZNIE:
ILE ZARABIA NAUCZYCIEL? ZNP CHCE PODWYŻKĘ O 700 ZŁ

  • 1. art. 39 Kodeksu Pracy stanowiący o ochronie przedemerytalnej pracownika na cztery lata przed osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego nie ma zastosowania wobec nauczycieli;
  • 2. art. 41 Kodeksu Pracy, który ustanawia ochronę pracownika przed rozwiązaniem stosunku pracy w czasie urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. zwolnienie lekarskie) nie ma zastosowania wobec nauczycieli;
  • 3. art. 25 Kodeksu Pracy przepis, który stanowi, że trzecia umowa z pracownikiem musi być na czas nieokreślony nie ma zastosowania wobec nauczycieli. Nauczyciel może przez wiele lat być zatrudniany na czas określony poprzez kolejne umowy;
  • 4. art. 53 Kodeksu Pracy, który stanowi, że każdy pracownik w przypadku choroby jest chroniony przed rozwiązaniem umowy o pracę przez 182 dni i dodatkowe trzy miesiące świadczenia rehabilitacyjnego, a nauczyciel tylko przez 182 dni.
  • 5. Pracodawca ma możliwość nałożenia na nauczyciela bez kontroli sądu obowiązku podjęcia pracy w innej placówce w celu uzupełnienia etatu. W przypadku braku zgody nauczyciel otrzymuje obniżone wynagrodzenie.
  • 6. Urlop nauczycieli przypada wyłącznie w czasie ferii i wakacji letnich uczniów. W ciągu pozostałych miesięcy nie mają oni możliwości skorzystania z przywileju dowolnego terminu urlopu, który posiadają inni pracownicy, łącznie z czterema dniami tzw. urlopu na żądanie, które nauczycielom nie przysługują w ogóle.

Dodatkowe wyjaśnienia
Wyjaśnienia wymagają także pozostałe kwestie.

  • 1. Czas pracy nauczyciela obejmuje 40 godzin tygodniowo i wbrew podanym informacjom każda godzina to 60 minut pracy (45 minut lekcji i 15 minut dyżuru nauczycielskiego podczas przerwy). Autorzy nie zechcieli zapoznać się z wynikami najnowszych badań dotyczących czasu pracy nauczycieli, przeprowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych.
  • 2. Nagroda jubileuszowa jest przyznawana nauczycielom na podobnych zasadach, jak innym grupom zawodowym (pracownicy samorządowi, cała "budżetówka").
  • 3. W przypadku całkowitej lub częściowej likwidacji placówki, tylko nauczyciele mianowani otrzymują 6-miesięczną odprawę, pozostali nauczyciele zatrudnieni na umowę o pracę otrzymują odprawę taką jak inni pracownicy.
  • 4. Urlop dla podratowania zdrowia to przywilej przysługujący także innym grupom zawodowym np. górnikom, sędziom, prokuratorom, a więc wszystkim tym, których praca wymaga dużej odporności psychicznej ze względu na jej ogromną odpowiedzialność i stresogenność.
  • 5. Dodatek za wysługę lat to standardowa regulacja prawna, której podlega większość pracowników w Polsce.
  • 6. Art. 18 Karty Nauczyciela, mówiący o zapewnieniu mieszkania i miejsca pracy dla nauczyciela współmałżonka w przypadku przeniesienia nauczyciela mianowanego do innej placówki jest "martwym" zapisem w praktyce nie stosowanym z uwagi na rachunek ekonomiczny gmin oraz sytuację na rynku pracy.

KLIKNIJ I CZYTAJ TAKŻE:
MILIONY NA CZTERNASTKI DLA NAUCZYCIELI

Nie porównujcie nas!
Przytaczając powyższe argumenty, nie chcemy, aby Państwo odnieśli wrażenie, że bronimy naszego statusu nie uwzględniając potrzeb innych grup zawodowych. Zdajemy sobie sprawę, że każda grupa pracuje w innych warunkach i najlepiej zna specyfikę swojej pracy np. prawnicy, lekarze, pielęgniarki, rolnicy, górnicy, dziennikarze. Najważniejszym wydaje się, aby dobrze wykonywać swoje obowiązki i nie porównywać tego czego porównać się nie da. Wyselekcjonowane informacje przekazywane czytelnikom mają, naszym zdaniem, na celu wywoływanie niepotrzebnych emocji i kształtowanie negatywnego obrazu środowiska nauczycielskiego.

Dziennikarz, to zawód społecznego zaufania. Trzeba więc od adeptów dziennikarstwa wymagać pełnego profesjonalizmu, rzetelności i świadomości konsekwencji napisanego i wypowiedzianego słowa.

Jerzy Szmajda, prezes Oddziału ZNP, Katowice

[W liście zachowaliśmy oryginalną pisownię i interpunkcję - przyp. red.]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!