Menu Region

Stajecie się ważnym graczem

Stajecie się ważnym graczem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Guy Sorman, publicysta, filozof

Prześlij Drukuj
Podpisanie ze Stanami Zjednoczonymi umowy o budowie w Polsce tarczy antyrakietowej jest z waszej strony bardzo dobrym posunięciem. To był już najwyższy czas do finalizowania negocjacji w tej sprawie, ponieważ tu nie chodzi tylko o bezpieczeństwo Polski, ale też reszty świata.
Ta umowa buduje silną pozycję waszego kraju w stosunkach z partnerami w NATO i Unii Europejskiej. Polska przestaje być państwem leżącym na uboczu, a staje się jednym z głównych europejskich graczy - obok Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch czy Hiszpanii. Tarcza podnosi także pozycję militarną waszego kraju i sprawia, że Polska staje się także rzeczywistym podmiotem światowej polityki.

W dłuższej perspektywie podpisanie umowy przyniesie wiele korzyści Polsce, ale także Europie. Mocniejsza pozycja Warszawy doprowadzi do większej politycznej równowagi w Unii Europejskiej. Dzięki amerykańskiej instalacji wzrasta także znaczenie Polski w regionie. Wasz kraj ma do odegrania wielką rolę na obszarze między Unią a Rosją.

Polska zaczęła pełnić rolę lokalnego lidera od zaangażowania się w zmiany na Ukrainie i stara się dobrze wypełniać kolejne zadania. Nikt przecież teraz nie rozumie Rosji tak dobrze jak Polacy. Sądzę, że wasza dyplomacja jest w stanie określić, czego Rosja rzeczywiście chce, i być pewnego rodzaju łącznikiem między Zachodem i Kremlem. To jest bardzo poważne wyzwanie, jakie stoi dziś przed polską dyplomacją.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się