Menu Region

Prezydent odesłał nowelę ustawy o wywiadzie do trybunału

Prezydent odesłał nowelę ustawy o wywiadzie do trybunału

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Prezydent Lech Kaczyński skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją nowelizacji ustawy o Służbach Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego.
Uchwalona przez Sejm 25 lipca bieżącego roku ustawa dotyczy między innymi mianowania i zatrudniania byłych żołnierzy WSI na stanowiskach w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i w Służbie Wywiadu Wojskowego.

Prezydent zarzuca regulacji niezgodność z Konstytucją między innymi w zakresie, w jakim przyznaje żołnierzom WSI uprawnienia. Nowela przewiduje bowiem, że przyjęcie do slużby w SKW i SWW następuje po zapoznaniu się ze stanowiskiem Komisji Weryfikacyjnej. Prezydent zwrócił uwagę we wniosku, że Komisja Weryfikacyjna skierowała szereg zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby składające fałszywe oświadczenia lub wyjaśnienia.

Według Lecha Kaczyńskiego nowelizacja narusza także zasadę zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Wojskowe Służby Informacyjne rozwiązano 30 września 2006 roku. W ich miejsce powołano Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. 30 czerwca bieżącego roku zakończono prace komisji weryfikacyjnej, która sprawdzała prawdziwość oświadczeń byłych oficerów na temat działań WSI.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się