Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łupki na Pomorzu. Nasi naukowcy nie mają wsparcia rządu?

Kazimierz Netka
Grzegorz Dembiński
Łupki miały być wielką szansą dla Pomorza, ale póki co potencjał nie został wykorzystany. Okazuje się, że jedną z przyczyn może być brak wsparcia pomorskich naukowców ze strony polskiego rządu.

Dzięki odkryciu gazu w łupkach i jego wydobywaniu w USA znacznie spadły ceny tego paliwa. Amerykańska gospodarka stała się dzięki temu jedną z najbardziej konkurencyjnych na świecie.

Złoża łupków z gazem posiada również Polska, a spore zasoby tego surowca znajdują się pod ziemią w Pomorskiem. Na razie zbyt wielkich nadziei na gazową rewolucję energetyczną w naszym regionie i w Polsce nie ma, ale nie jest źle. Tak wynika z podsumowania na koniec bieżącego roku.

- W Pomorskiem działania związane z rozpoznawaniem złóż gazu w łupkach się stabilizują - ocenia Małgorzata Maria Klawiter-Piwowarska, pełnomocnik marszałka województwa ds. gazu łupkowego. - Wielka gorączka poszukiwawcza się zakończyła; teraz zaczyna się żmudna praca.

Firmy próbują znaleźć takie metody jego wydobycia, które będą najbardziej wydajne, opłacalne. Obecnie wykorzystywane techniki nie bardzo się sprawdzają w polskich warunkach. Jak widać, ciągle nie wiemy, jak po polski gaz łupkowy sięgać - bezpiecznie i tanio. Na terenie Polski północnej brak silnego ośrodka badawczego o kompetencjach związanych z obszarem wierceń i wydobyciem węglowodorów (ropy, gazu z łupków).

Gaz łupkowy na Pomorzu. Rząd daje zielone światło?

Lukę tę ma wypełnić Laboratorium Ropy i Gazu (LabRiG). Zabiegano o ujęcie tego przedsięwzięcia w Kontrakcie Terytorialnym, by uzyskać wsparcie finansowe.

Niestety, laboratorium wchodzące w skład Pomorskiego Trójkąta Wiedzy wraz z nim zostało umieszczone na tak zwanej liście warunkowej finansowego wsparcia w ramach Kontraktu Terytorialnego (umowy województwa z rządem, która została podpisana 19 grudnia tego roku).

Siedziba pracowni LabRiG - według planów Politechniki Gdańskiej - ma powstać w tzw. Dolinie Królów - Dolinie Innowacji, w rejonie ulic: Sobieskiego, Traugutta i Siedlickiej w Gdańsku Wrzeszczu.

Więcej na ten temat przeczytasz w weekendowym (27,28.12.2014 r. ) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki