Szopka Jasnogórska: Napis "Jemu chała na wieki" w porę usunięto [ZDJĘCIA]

PC
Tłumy oglądają jasnogórską szopkę.
Tłumy oglądają jasnogórską szopkę. PC/BR
Jak co roku w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia Paulini otwierają na Jasnej Górze szopkę. Do jej obejrzenia ustawiła się długa kolejka. Niektórzy z żalem patrzyli na zamknięte w klatkach zwierzęta, inni zachwycali się białymi lisami i plastikowymi słoniami. Ze żłóbka zniknął też napis "Jemu chała na wieki". Zobaczcie zdjęcia z Częstochowy!

Jasnogórska szopka to przestrzennie jedna z największych w Polsce inscenizacji świątecznych, zbudowana na otwartej powierzchni 2,5 tys. m2 ogrodów jasnogórskich. Należy także do tzw. „żywych” szopek.

Hasłem przewodnim są słowa: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię” - jest to nawiązanie do hasła tegorocznego roku duszpasterskiego, rozpoczętego w Kościele 30 listopada 2014 r., w pierwszą niedzielę Adwentu.

"Jemu chała na wieki?". Internauci zareagowali

Nad budową szopki czuwał tradycyjnie o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator, który zadbał także o świąteczny wystrój całego jasnogórskiego klasztoru. Nie obyło się jednak bez wpadki. Przy żłóbku jeden z napisów głosił: "Jemu chała na wieki", szybko jednak poprawiono błąd, który wychwycili na zdjęciach jeszcze przed oficjalnym otwarciem internauci.

Jak wygląda szopka?

Drewniane zabudowania gęsto otoczone choinkami, pośród nich sprzęty rolnicze, wóz zaprzężony w konie sprawiają, że szopka jasnogórska co roku nabiera szczególnego uroku polskiej wsi. W centralnej części stoi szopa, nad którą bije blask świecącej gwiazdy betlejemskiej oraz widoczne są sylwetki dwóch aniołów. We wnętrzu szopki, po prawej stronie, umieszczony jest żłóbek z Dzieciątkiem, obok figury Maryi i św. Józefa oraz pasterzy, aniołów i trzech króli.

Po przeciwnej stronie przygotowano specjalną dekorację zachęcającą do chwili refleksji. Upływający szybko czas symbolizują zegary, a lustra zachęcają do spojrzenia na siebie i odpowiedzi na pytanie, jakim jestem człowiekiem.

Amelka obchodzi 18. urodziny!

W jasnogórskiej Szopce znajdują się zagrody dla zwierząt: Amelki, która w tym roku obchodzi 18-te urodziny, owiec, dwóch kucyków, kóz górskich, trzech lisów białych, które najbardziej przykuwają uwagę zwiedzających, alpak, drobiu domowego, pawi, bażantów, gołębi oraz psa - Largo.

- Co roku przychodzę tu z wnukiem oglądać szopkę. Szkoda, że niektóre zwierzęta muszą być trzymane w klatkach, ale inaczej przecież nie moglibyśmy ich tu podziwiać. Najbardziej w tym roku podobają się nam białe lisy, no i jak zawsze odwiedzamy oślicę Amelkę - mówi pan Andrzej, który przyjechał zobaczyć szopkę z Rakowa.

W tym roku jasnogórska szopka zawiera też akcenty związane z tegoroczną kanonizacją św. papieża Jana Pawła II. Na murach prowadzących do jasnogórskiej Szopki zostały umieszczone 22. wielkoformatowe zdjęcia z pobytu św. Jana Pawła II na Jasnej Górze, autorstwa Zdzisława Sowińskiego, częstochowskiego fotografa.


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
*Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
* Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szopka Jasnogórska: Napis "Jemu chała na wieki" w porę usunięto [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jaroń
Jak to czytacie, niewierni.
w
wy poloki...
raczej do kosciola nosicie (geld) i sie odpierdol od "Niemcy"
m
mara ślonsko
" ale inaczej przecież nie moglibyśmy ich tu podziwiać. Najbardziej w tym roku podobają się nam białe lisy".
Po co nam są potrzebne białe lisy.Sprowadzcie całe chorzowske Z00 z tymi betonowymi dinozaurami to dopiero będzie atrakcja a tych jezuitów do klatek z małpami zamknąć.Ludzie opamiętajcie się w Palestynie nie ma biyłych lisów,słoni,krokodyli i innego badziewia :(
d
dlugopis
Trzeba miec cos z czapom nie tak zeby takie dlugie artykuly pisac. Kto to czyta?
K
Kaya
Jak wiemy, tzw. "Moralne poparcie" dla marszu PiS zakończyło się wycofaniem wszystkich biskupów z komitetu honorowego. Jednak mnie ideały - o których realizację zabiegali organizatorzy "Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów”, i które zostały niezwykle niekulturalnie przez funkcjonariuszy polskiego Kościoła zlekceważone - żywnie interesują i są mi bliskie.

W konsekwencji, tj. m.in. braku uczestnictwa wysokich funkcjonariuszy Kościoła w życiu publicznym, a tak niezmiernie istotnego dla mas społeczeństwa i kraju, jestem obecnie zdania, że funkcjonariusze polskiego Kościoła powinni o kasę na swoje utrzymanie zwrócić się bezpośrednio do abp Celestino Migliore z Watykanu. Gdyż właściwie tylko takie zachowanie funkcjonariuszy będzie właśnie tym „kierowaniem się lojalnością”. Czyli wobec społeczeństwa, a jednocześnie i tegoż płacącego na utrzymanie duchowieństwa.

Nadto, konieczny cash na utrzymanie stanu duchowieństwa można w prostej linii pozyskać z pracy zarobkowej samegoż duchowieństwa. W komunie było i tak: jeżeli pensja podstawowa nie wystarczała na utrzymanie, wówczas miliony osób wykonywały pracę w nadgodzinach. A także, pozyskiwano owe środki w wyuczonym rzemiośle i w cyklu tzw. „poobiednie wykonywanie rzemiosła”

Oczywiście, jak najbardziej, i ja życzę pogodnych i zdrowych świąt z racji narodzin Jezusa Chrystusa. Z kolei Ks. Adamowi Pawłowskiemu konsekwencji w tym co czyni, a zarazem i osobistej odwagi w aspekcie, aby swoje szkolenia zaczął i w swojej organizacji u góry. Albowiem, warstwy społeczeństwa, a po których ksiądz się porusza, potrzebują materialnego wsparcia i powszechności pracy, a następnie i opłacanej sprawiedliwie!

PS. Powyższe spisano wg. aktualnych słów abp Michalik: „Nie składajmy pustych życzeń i unikajmy pustych słów”
C
CQ
I święta macie za dwa tygodnie dopiero.
T
Tyta
a skad ty to wiesz, ze w Niemczech koscioly sa puste?
przeciez ty do nich tez nie wchodzisz,
bo ty tylko szparagi zbierasz
G
Gość
,, cala polska to zywa szopka z baranami ,oslami i wolami" Bravo panie Smolorz i ska ,,wychwaliscie" może ,,ŚLĄZOKÓW"
ALE NA PEWNO NIE CHRZEŚCIJAN
'
G
Gość
Więc się chopie ,, nie podniecoj"
G
Gość
TEGO SIĘ OD WAS I WASZEJ PUBLICYSTYKI ,,DER DZIENNIK" NAUCZYŁEM ......
w
walenty
„Jarosław Kaczyński: Mam nadzieję, że to ostatnie święta Bożego Narodzenia z Platformą u władzy... że Bóg będzie litościwy dla Polski w tym względzie.”
Prezesie, pozostaje tylko dodać: z żywą peeselowsko-peowsko-eseldowską szopką!
p
pügäl
cala polska to zywa szopka z baranami ,oslami i wolami.
S
Salzhering
My momy nasze betlyjki, a gorole swoje szopki.
Wróć na i.pl Portal i.pl